Kalendarz księżycowy ogrodnika 2022: jakie prace ogrodowe wykonać w lipcu?
PoradyPełnia lata to najlepszy moment na zbiory tego, co dojrzewa w ogrodach. Sprawdź, jak zaplanować wszystkie prace, aby działać zgodnie z fazami Księżyca!
Kalendarz ksieżycowy: 1-12.07 Księżyca przybywa
Do 9.07. siej i sadź, bo to najlepszy czas na takie prace. Możesz rozpocząć uprawę ostatniej partii karłowych odmian fasoli szparagowej oraz wysiać byliny i kwiaty dwuletnie. Zrób to na rozsadnikach lub do doniczek, ale zawsze w miejscach słonecznych, dobrze nagrzewających się i osłoniętych od wiatru. Rozsada tych roślin będzie gotowa do posadzenia wczesną jesienią.
Na warzywnych rabatach rozpocznij siewy sałaty i innych liściowych poplonów na jesienny zbiór: jarmuż oraz rukolę, słoneczniki na listki, mizunę, roszponkę oraz zimowe odmiany szpinaku. Siej cukrowy groszek na jesienny zbiór młodych strąków. To również dobry czas na to, by posadzić nowe drzewa, krzewy i byliny dostępne w pojemnikach.
Wymień kompozycje w skrzynkach i donicach. Jeśli są w nich jeszcze kończące kwitnienie bratki i stokrotki, zastąp je pelargoniami, surfiniami, goździkami… O tej porze roku nie brakuje pięknych roślin. Może wybrać takie, które mają dekoracyjne liście? Kocanki, ipomee, caladium, pokrzywki czy plektrantusy czekają. Te ostatnie dodatkowo odstraszają komary. Dosadzaj też zioła.
Po 10.07. wysiej jesienne rzodkiewki i zimową rzepę. Rozpocznie się wtedy również czas zbiorów owoców, warzyw, ziół oraz robienia przetworów. Generalnie cała pierwsza dekada lipca zapowiada się spokojnie. Uważaj jednak na niespodziewane załamania pogody i obfite deszcze, które mogą ściągnąć pomidorową i ogórkową zarazę oraz parch na jabłonie. Na te choroby zawsze trzeba wykonać opryski profilaktyczne, na przykład domowymi gnojówkami.
Kalendarz księżycowy: 13.07 pełnia
Pełnia połączona z Księżycem w perygeum (najbliżej Ziemi) to zwykle mieszanka wybuchowa. Możemy czuć podrażnienie i niepokój. Oczywiście wstrzymujemy się od prac ogrodowych. Rośliny również potrzebują spokoju.
Kalendarz księżycowy: 14-27.07 Księżyca ubywa
Najpilniejszym zadaniem są zbiory i zagospodarowanie tego, co dojrzewa w ogrodach. W czasie słonecznych poranków ścinaj i susz zioła: tymianek, cząber, bazylię oraz miętę i melisę. Kończ zbiory rumianku. Zapasy zrobione w tych dniach powinny być wyjątkowo aromatyczne.
Rozpocznij zrywanie i kwaszenie oraz konserwowanie ogórków. Jeśli trzeba je równocześnie chronić przed mączniakiem, to stosuj wyłącznie naturalne preparaty, np. olejek z drzewa herbacianego – jest silnie działającym fungicydem, który radzi sobie także z szarą pleśnią czy zarazą ziemniaczaną, odstrasza też mszyce. Wystarczy, że raz w tygodniu zrobisz oprysk preparatem z litra wody i 3 kropli olejku. Jeśli rośliny są zaatakowane, pryskaj 2-3 razy w tygodniu (stężenie musi być wtedy większe, najlepiej łyżeczka na litr). Podobnie na wypadek zagrożenia zarazą postępuj w szklarniach i tunelach, gdzie rumienią się pierwsze pomidory. Dynie i pozostałe warzywa możesz zasilać płynnymi nawozami naturalnymi, zwłaszcza gnojówkami.
Sprawdzaj, czy na drzewach owocowych i ozdobnych nie zalęgły się mszyce albo przędziorki. Ich rozwój z reguły objawia się nagłym blednięciem, żółknięciem, a następnie brązowieniem liści. W razie niebezpieczeństwa liczy się szybka reakcja, polegająca na polewaniu roślin wodą.
Na rabatach ozdobnych i pod żywopłotami możesz ściółkować glebę i wykopywać cebule tulipanów, narcyzów oraz hiacyntów. Wycinaj również przekwitające kwiaty, bo to będzie mobilizowało rośliny do tworzenia kolejnych pąków. Satelita sprzyja również zbiorom i pracom pielęgnacyjnym.
Zwróć uwagę na 26.07., kiedy Księżyc będzie maksymalnie oddalony od Ziemi. To zwykle spokojny czas w ogrodach i raczej zachęta do wykonywania różnych prac, ale od tego momentu „kosmiczne” siły zaczną wspierać tych ogrodników, którzy planują siewy i sadzenie roślin. Pamiętaj o zakupie nowych bylin i traw!
Kalendarz księżycowy: 28.07 nów
Dzień odpoczynku. Rozprostuj plecy, spaceruj, rób pamiątkowe zdjęcia co piękniejszym roślinom i wysyłaj znajomym, ale w ogrodzie nie pracuj.
Kalendarz księżycowy: 29-31.07 Księżyca przybywa
Dobre dni na siew nasion jesiennych kalafiorów i brokułów. Możesz też przycinać melony i arbuzy – kilka liści za drugim zawiązkiem. Sadź krzewy, drzewa o dekoracyjnych liściach i iglaki, również pnącza, ale pamiętaj, że ta część sezonu powinna należeć do nowych traw i roślin okrywowych, takich jak bluszcze, bodziszki czy barwinki.
Na rabatach ziołowych wolne miejsca powinny być zajęte przez sadzonki młodego majeranku, jarmużu albo trawy cytrynowej. Wciąż nie jest za późno na to, by dosadzić świeżą bazylię. To mało wymagające, za to szybko rosnące ziółko zadowoli się odrobiną wolnego miejsca w skrzynkach z kwiatami.
TEKST: WITOLD CZUKSANOW ZDJĘCIA: shutterstock