kalendarz księżycowy marzec 2021

Kalendarz księżycowy ogrodnika: jakie prace ogrodowe wykonać w marcu?

Porady

Kalendarz księżycowy to kalendarz oparty na fazach księżyca. Kalendarz księżycowy dla ogrodnika podpowie, w których tygodniach najlepiej wykonać zimowe prace ogrodowe.

reklama

Kalendarz księżycowy ogrodnika: 1-12.03 księżyca ubywa

W marcu pogoda z pewnością szykuje różne niespodzianki, ale Księżyc już od początku miesiąca zachęca do prac. Najmocniej wesprze siewy i sadzenie roślin w czasie perygeum zapowiadanego na 2.03. Na te prace mamy tylko kilka dni, ponieważ 6.03 siewne okienko się zamknie i otworzy dopiero po 20.03, czyli z początkiem kalendarzowej wiosny. Skupmy się na przygotowaniu rozsad wczesnych warzyw i kwiatów oraz na sadzeniu bulwiastych begonii.

Rozgarniamy kopczyki usypane przy różach. Zdejmijmy też zimowe okrywy z roślin mało wytrzymałych na mróz. Przystępujemy do cięcia roślin ozdobnych oraz jabłoni, grusz, porzeczek, agrestu, aronii. Powinno być sucho, słonecznie, powyżej 5 stopni. W podobnych warunkach planujemy opryski brzoskwiń preparatami miedziowymi przeciwko kędzierzawości liści oraz świerków i modrzewi olejem parafinowym na ochojniki. Przy okazji można go zastosować na drzewa owocowe. Dzięki temu ograniczymy rozwój przędziorków.

Ścinamy zdrewniałe sadzonki porzeczek oraz wierzb i ukorzeniamy je. Planujemy pozimowe porządki ogrodowe. Myjemy mydłem ogrodniczym pojemniki i kuwety, konstrukcje szklarni i tuneli, w ogrodzie grabimy, spulchniamy, przekopujemy, wyrywamy trwałe chwasty. Potem zasilamy glebę kompostem lub siewem roślin na zielony nawóz, np. gorczycy. To czas ściółkowania rabat korą (po kilku latach w ogrodzie mogą pojawić się maślaki i inne leśne grzyby) oraz szczepienia iglaków i roślin wrzosowatych preparatami z mikoryzą.

Narzędzie ogrodnicze kupisz w sklepie Weranda.pl

Kalendarz księżycowy ogrodnika: 13.03 nów księżyca

Nie pracujemy w ogrodach. To dobry dzień na zakupy nasion, cebul i sadzonek. Przygotujmy plan pracy. Pamiętajmy o nawozach i niezbędnych narzędziach.

Kalendarz księżycowy ogrodnika: 14-27.03 księżyca przybywa

Tegoroczny kalendarz księżycowy pięknie wpisuje się w terminy astronomiczne. Najlepszy czas na siewy nastąpi w okresie przyjścia wiosny, czyli zrównania dnia z nocą. Do tego czasu skupiamy się na pracach porządkowych, wśród których warto polecić przygotowanie zapasu opału na przyszły sezon. Od teraz do zimy pięknie wyschnie. Bierzemy się do cięcia róż, krzewów o ozdobnych liściach (np. dereni) i kwitnących na tegorocznych pędach (np. budleja, krzewiaste i bukietowe hortensje) oraz pnączy (m.in. powojników).

Można jeszcze zbierać pączki czarnych porzeczek i sosen do aromatyzowania herbat. Czas również na przegląd ogrodu i wykonanie cięć sanitarnych. Usuwamy to, co porażone, połamane, chore. Księżyc w maksymalnej odległości od Ziemi, czyli 18.03, zakończy okres prac pielęgnacyjnych i zacznie sprzyjać siewom. Do tego dnia powinniśmy przygotować rabaty. 

Od 19.03 wysiewamy kwiaty jednoroczne do skrzynek w namiotach i na parapetach. W inspektach, namiotach foliowych oraz szklarniach siejemy sałatę, szczypiorek i sadzimy dymkę. Rozpoczynamy pędzenie pietruszki, cebuli oraz korzeni cykorii. W ogrodzie przykrywamy wiosenną agrowłókniną śpiące jeszcze karpy rabarbaru. Im cieplej im będzie, tym krócej poczekamy na zbiór ogonków liściowych. Przeglądamy zapasy dalii, mieczyków, pacioreczników oraz lilii. Rozwój tych roślin można przyspieszyć, sadząc je teraz do dużych doniczek wypełnionych ziemią. 

Na domowych parapetach kiełkowniki wciąż pracują pełną parą. Zraszajmy je, by nie wyschły. Pamiętajmy również o zakładaniu upraw grzybów. Jeśli ziemia rozmarzła, to na rabatach siejemy warzywa korzeniowe, głównie marchew, skorzonerę i pietruszkę. Można wykopywać i dzielić juki ogrodowe.

Kalendarz księżycowy ogrodnika: 28.03 pełnia księżyca

Wolne od prac ogrodowych. Podlewamy i zraszamy kwiaty doniczkowe i szukamy zwiastunów wiosny.

Kalendarz księżycowy ogrodnika: 29-31.03 księżyca ubywa

Księżyc mobilizuje teraz rośliny do szybkiego kiełkowania i rozwoju, szczególnie w okresie perygeum zapowiadanego na 30.03. Siejemy więc rośliny na rozsady i kiełki. Będzie to również dobry okres na posadzenie drzewek i krzewów owocowych, chrzanu i azjatyckich lilii.

Pamiętajmy o flancach sałaty, wczesnej kapusty, własnej rozsady porów i selerów. Dymka chętnie skorzysta z wody, której w ogrodzie nie powinno teraz brakować, a wszystkie nowalijki, m.in. rzodkiewki, najszybciej urosną przykryte warstwami agrowłókniny.

Rozpoczynamy siewy pomidorów, ogórków, papryki i cukinii czy dyń, a nawet bazylii, w celu przygotowania rozsady. Przypominamy o skrzynkach balkonowych i donicach, które już tęsknią za wiosennymi bratkami i stokrotkami.

TEKST: WITOLD CZUKSANOW  
ZDJĘCIA: shutterstock
 

Zobacz także: Domowa dżungla: monstery, palmy i draceny

Zobacz również