Kalendarz księżycowy ogrodnika: jakie prace ogrodowe wykonać w maju?
PoradyKalendarz księżycowy to kalendarz oparty na fazach księżyca. Kalendarz księżycowy dla ogrodnika podpowie, w których tygodniach najlepiej wykonać wiosenne prace ogrodowe.
Kalendarz księżycowy ogrodnika: 1-10.05 Księżyca ubywa
Chciałoby się majówki z kwiatami w skrzynkach i donicach, ale księżyc nie sprzyja sadzeniu roślin. Trzeba z tym poczekać, bo przed nami zimni ogrodnicy. Pierwsza dekada za to jest szczególnie korzystna dla prac pielęgnacyjnych na trawnikach: grabienia, wertykulacji, koszenia, zasilania murawy nawozami.
Pamiętajmy o majowym dokarmianiu bylin i krzewów. Na rabatach spulchniamy, pielimy, ściółkujemy korą i zrębkami. To dni zbioru nowalijek w tunelach, szklarniach, inspektach oraz na wysokich grządkach sałat, rzodkiewek, dymki. Ich miejsce wkrótce zajmą pomidory, ogórki, papryka. Rozsadę tych ciepłolubnych warzyw trzeba zasilić dolistnie lub podlać gnojówką (pokrzywę i żywokost zalej wodą na 7 dni już na początku miesiąca).
Uszczknij wierzchołki rozsad kwiatów i ziół, by pobudzić krzewienie. Zapobiegamy parchowi jabłoni oraz grusz, zgniliznom, szkodnikom drzewek owocowych. Amatorzy naturalnych syropów mają czas na zrobienie przetworów z kwiatów mniszka, fiołków oraz pędów i młodych szyszek sosen. Zbieramy również i suszymy pokrzywy.
Narzędzie ogrodnicze znajdziesz na sklep.weranda.pl
Kalendarz księżycowy ogrodnika: 11.05 nów
Czas nowiu. Nie pracujemy w ogrodach.
Kalendarz księżycowy ogrodnika: 12-25.05 Księżyca przybywa
Po nowiu można zaryzykować i sadzić, ale lepiej zerknąć na prognozy pogody. Pankracy, Bonifacy, Serwacy i Zofia (12-15 maja) potrafią narobić szkód, a bywają spóźnieni. Dlatego wysiew ogórków, sadzenie pomidorów, papryki, cukinii, bazylii i aksamitek zostawmy na trzecią dekadę.
W zimnych ogrodników najlepiej nocą polać wrażliwe rośliny wodą ze zraszaczy, która zamarzając, chroni przed mrozem. Od połowy miesiąca sadzimy kwiaty na balkonach, zakładamy nowe trawniki. Wysiewamy endywię, jarmuż, sałatową cykorię, rzepy.
Kalendarz księżycowy ogrodnika: 26.05 pełnia
Czas wolny od prac ogrodowych. Księżyc w pełni w perygeum silniej niż zwykle pobudza nerwy. Pomoże filiżanka herbaty ze świeżej melisy.
Kalendarz księżycowy ogrodnika: 27-31.05 Księżyca ubywa
Czas usuwać nasienniki widoczne na szczytach pędów tulipanów, narcyzów i innych cebulowych. Pamiętajmy, by je zasilić nawozami, które ułatwią odbudowanie części podziemnych i przyszłoroczne kwitnienie. Wracamy do zabiegów ochronnych, tym razem nie tylko przed chorobami i szkodnikami atakującymi zawiązki owocowe. Kontrolujemy pędy i działamy przeciwko mszycom.
Uważamy na róże, to czas rozwoju wielu ich groźnych szkodników oraz plamistości liści. Przygotowujemy rabaty do letnich nasadzeń; potrzebny będzie szpadel i grabie. Motyka i pazurki pokonają hordy chwastów, które wciąż szturmują grządki.
Przypominamy o spulchnianiu gleb i ściółkowaniu rabat, które dobrze zabezpieczą gleby nie tylko przed chwastami, lecz również stratą wody i letnimi upałami. Ostatnie dni maja będą szczególnie korzystne do nastawiania gnojówek ziołowych do zasilania, ochrony roślin i polewania pryzm kompostowych.
Tekst: Witold Czuksanow
Zdjęcia: Shutterstock
Zobacz także: 10 wiosennych prac w ogrodzie
Zobacz także: Dekoracje ogrodowe – jak sprawić, żeby ogród zachwycał cały rok