Kalendarz księżycowy ogrodnika: jakie prace ogrodowe wykonać w maju?
PoradyKalendarz księżycowy to kalendarz oparty na fazach księżyca. Kalendarz księżycowy dla ogrodnika podpowie, w których tygodniach najlepiej wykonać wiosenne prace ogrodowe.
Kalendarz księżycowy ogrodnika: 1-6.05 księżyca przybywa
Tegoroczny układ faz księżyca wyznacza wyjątkowo krótki okres przyjazny majowym siewom i nasadzeniom. Nie dość, że trzeba się z nimi uwinąć do 6.05, to satelita przygotował dla ogrodników dodatkowe utrudnienie.
Tego dnia przypada również perygeum. Bliskość Ziemi i Księżyca zwykle wiąże się z przyspieszeniem wzrostu i kiełkowania roślin, ale zarazem również z gorszym ich przechowywaniem. To oznacza, że pomidory, ogórki, dynie, papryki, bakłażany, fasole trzeba siać i sadzić na samym początku miesiąca. Na koniec okresu lepiej zostawić sobie analogiczne prace przy ziołach, które zwykle służą bieżącym potrzebom.
Księżycowymi zasadzkami mniej przejmują się nowo zakładane trawniki, poziomki, truskawki i wszystkie inne owocujące drzewa i krzewy, których sadzenie i tak powinno się zakończyć na początku maja.
Kalendarz księżycowy ogrodnika: 7.05 pełnia
Majowa pełnia przyda się jako dzień odpoczynku po zapracowanym początku miesiąca.
Uwaga na przymrozki! Nawet niewielki spadek temperatury poniżej zera może oznaczać straty kwiatów i zawiązków owocowych. W zimne noce najlepiej rośliny okrywać lub włączać zraszacze.
Kalendarz księżycowy ogrodnika: 8-21.05 księżyca ubywa
Na początek dobra wiadomość dla wszystkich, którzy z różnych przyczyn opóźnili siewy i sadzenie: do 9 maja można jeszcze to robić. Później Księżyc zacznie wędrówkę w górę nocnego horyzontu, a to oznacza, że zacznie sprzyjać głównie pracom pielęgnacyjnym.
Na pewno przydadzą się opryskiwacze do corocznych zmagań z chorobami grzybowymi, między innymi parchem na jabłoniach i gruszach. Porzeczki, róże i różne inne ozdobne oraz użytkowe rośliny mogą atakować mszyce.
To również pora na opryski szkodników uszkadzających owoce śliw, jabłoni oraz czereśni. Dokładny termin zabiegów zależy od pogody, a ustalamy go po obejrzeniu pułapek lepowych i feromonowych, które naprawdę warto powiesić.
Na rabatach dekoracyjnych usuwamy przekwitające kwiatostany wiosennych tulipanów, narcyzów i pozostałych cebulowych, kontynuujemy zasilanie nawozami mineralnymi, wykładamy ściółki.
Kalendarz księżycowy ogrodnika: 22.05 nów
Na czas nowiu wstrzymujemy się od prac ogrodniczych. Można jednak planować kolejne majowe nasadzenia i siewy.
Kalendarz księżycowy ogrodnika: 23-31.05 księżyca przybywa
Czas sadzić ogórki i pomidory oraz paprykę i wszystkich innych jej krewniaków wrażliwych na zimno. Wysiewamy kolejną partię nasion fasolek szparagowych, groszków na młode strąki, fasol tycznych i na suche ziarno. Siejemy również koper, który przyda się w sezonie do kwaszenia ogórków. Na wysokich grządkach dosadzamy zioła jednoroczne, między innymi bazylię, najlepiej kilka różnych odmian tej rośliny.
W skrzynkach balkonowych mogą zagościć wrażliwe na mróz kwiaty oraz jednoroczne pnącza, na rabatach zaś dalie. Na koniec miesiąca niech poczekają flance arbuzów oraz melonów, a także marchewki.
Opóźnienie siewu tego popularnego warzywa jest dobrym sposobem na to, by uniknąć porażenia korzeni przez połyśnicę.
Tekst: Witold Czuksanow
Zdjęcia: Shutterstock