kalendarz księżycowy luty 2021

Kalendarz księżycowy ogrodnika: jakie prace ogrodowe wykonać w lutym?

Porady

Kalendarz księżycowy to kalendarz oparty na fazach księżyca. Kalendarz księżycowy dla ogrodnika podpowie, w których tygodniach najlepiej wykonać zimowe prace ogrodowe.

reklama

Kalendarz księżycowy ogrodnika: 1-10.02 księżyca ubywa

Myślimy przede wszystkim o tych roślinach ogrodowych, którym mogą zaszkodzić mrozy i śnieżyce. Poprawiamy okrywy i zabezpieczenia, w czasie odwilży podlewamy gatunki zimozielone. Sprawdzamy okrywy z agrowłóknin, słomiane chochoły, stroisz. 

Do połowy okresu księżyc wyraźnie uśmiecha się do ogrodników wysiewających w szklarniach i tunelach nowalijki: sałaty, roszponki, rzodkiewki. Szczególnie szybki ich wzrost i rozwój może nastąpić około 3.02, w lutowe perygeum.

Od 6.02 zacznie on sprzyjać pracom pielęgnacyjnym. To będzie dobry czas na pobranie próbek gleb (róbmy to raz na 5 lat) i wysłanie do analizy, wapnowanie, nawożenie kompostem, nawet spulchnianie, o ile grunt nie jest zamarznięty. Równocześnie przymierzamy się do sezonowego cięcia drzewek owocowych, głównie jabłoni i grusz, a także porzeczek, aronii i agrestu. 

Iglaki i drzewa owocowe opryskujemy roztworem oleju parafinowego przeciwko szkodnikom, głównie ochojnikom i przędziorkom. Brzoskwinie i inne gatunki pestkowe traktujemy środkami miedziowymi przeciwko kędzierzawości liści. Pamiętajmy, że termin wszystkich prac sekatorem i opryskiwaczem uzależniamy również od pogody. Musi być powyżej 5 stopni i bezdeszczowo. Jeśli opady zmyły repelenty przeciwko sarnom i zającom, to ponownie malujemy pnie drzewek.

Poprawiamy również bielenie. W lutym jest ono szczególnie ważne, bo zapobiega nagrzewaniu się i nocnemu pękaniu. Zanim przyjdzie wiosna, zbieramy pączki sosen i je suszymy. Są świetnym i zdrowym dodatkiem do herbaty. Do końca drugiej dekady lutego zbieramy również pączki czarnych porzeczek i tniemy pędy malin na herbatę. Czas już sobie przypomnieć o szklarniach, tunelach foliowych i inspektach. Sezon najlepiej zacząć od umycia ich wodą z mydłem ogrodniczym.

Kalendarz księżycowy ogrodnika: 11.02 nów księżyca

Czas nowiu. Nie pracujemy w ogrodach. Dobry dzień na kupienie nasion i dymki na nowy sezon.

Kalendarz księżycowy ogrodnika: 12-26.02 księżyca rzybywa

Do 20.02 w ogrodach kontynuujemy prace pielęgnacyjne i zimowe porządki. Jeśli jest ciepło i trawniki rosną, to można je kosić, a nawet wykonać wiosenną wertykulację i aerację. Odpuszczamy sobie tylko pierwsze nawożenie, na które przyjdzie czas w marcu, kwietniu. Rozpoczynamy testy nasion samodzielnie zebranych i zapasów z ubiegłego sezonu, układając próbę na wilgotną ligninę. Po kilku dniach sprawdzamy, ile wykiełkowało. Co najmniej 50-procentowy wynik kwalifikuje zapas do dalszego wykorzystania. Pamiętamy o regularnym podlewaniu i zraszaniu kwiatów doniczkowych, które źle znoszą suche, domowe powietrze.

Szczepimy iglaki, drzewka owocowe, tniemy sztobry (sadzonki) porzeczek i agrestu. Do wiosny można je przechować w piwnicy, zakopane w wilgotnym torfie lub zadołowane w piasku zmieszanym z „Podkorzeniem”.

18.02 Księżyc jest w maksymalnej odległości od Ziemi, a od 21.02 nadejdzie dobry okres na przesadzenie kwiatów do nowych pojemników. To zimą zalecane zwłaszcza w przypadku storczyków, którym wystają korzenie lub zwyczajnie nie kwitną.

Rozpoczyna się okres pędzenia natki, dymki i robienia kiełków, nastawiania domowych upraw roślin na młode listki. Tu mamy czas na przygotowanie rozsad upraw szklarniowych, a także wysiewu nasion wczesnych odmian głowiastej kapusty, selerów i porów. Sadzimy bulwiaste begonie.

Kalendarz księżycowy ogrodnika: 27.02 pełnia księżyca

Wolne od prac ogrodowych. Trzeba jednak podlewać i zraszać kwiaty doniczkowe.

Kalendarz księżycowy ogrodnika: 28.02 księżyca przybywa

W piwnicach pędzimy korzenie cykorii, nastawiamy pudełka z grzybnią pieczarek. Na parapetach pędzimy natkę pietruszki, korzenie buraków, czosnek i dymkę. W szklarniach, inspektach, tunelach trwają siewy rzodkiewek, sałaty, wczesnych odmian kapusty.

Kontynuujemy przygotowanie rozsad porów i selerów oraz kapust, kalarepy i kalafiorów. Jeśli pogoda pozwala, to można rozpocząć wiosenne kompostowanie rabat, a pod koniec miesiąca posadzić do skrzynek bratki, prymule i stokrotki. Tniemy ogrodowe wierzby o dekoracyjnych liściach. O tej porze roku dobrze się ukorzeniają ich bezlistne pędy!

Tekst: Witold Czuksanow  

Zdjęcia: Shutterstock 

Zoabcz także: Ptaki przylatujące na wiosnę

Zobacz także: Wierzba – gdzie warto ją mieć w ogrodzie?

Zobacz również