Kalendarz księżycowy ogrodnika 2023: jakie prace ogrodowe wykonać w lutym?
PoradyLuty to miesiąc, w którym możemy już zacząć wysiewać nasiona nowalijek i przygotowywać rozsady kwiatów. Warto przy planowaniu wszystkich prac ogrodowych wspomóc się kalendarzem księżycowym!
Kalendarz księżycowy ogrodnika: 1-4.02 Księżyca przybywa
Pierwszego dnia masz czas na dokończenie zaległych prac pielęgnacyjnych, głównie cięć, bielenia, poprawiania zimowych okryw, łupania drewna. Wygospodaruj chwilę na przegląd i sortowanie bulw i cebul oraz owoców i warzyw przechowywanych w piwnicy. To dobry dzień także na wykonanie zabiegów pielęgnacyjnych przy kwiatach doniczkowych oraz poszatkowanie i nastawienie kiszonej kapusty. O ile pogoda na to pozwala, jest ciepło i słonecznie, możesz opryskać iglaki preparatami olejowymi prze-ciwko ochojnikom, a brzoskwinie miedziowymi na kędzierzawość. Dobrze udadzą się też próby szcze-pienia drzewek owocowych i iglaków. Wyjątkowo smakowite mogą się okazać wykopane w tych dniach na rabatach pory, korzenie pietruszek i brukselki.
Od 2 lutego księżycowa energia zostanie ukierunkowana na wspomaganie wschodzących roślin. Przygotuj zatem nasiona nowalijek: sałaty, wczesnej kapusty, rzodkiewki, jarmużu, roszponki i siej je w szklarniach oraz ogrzewanych tunelach. W mieszkaniu rozpocznij już uprawy kiełków, słonecznika i groszków na młode listki. Załóż również tradycyjne skrzynki do podpędzania korzeni pietruszek oraz cebuli na szczypior.
Kalendarz księżycowy ogrodnika: 5.02 pełnia
Kwitnąć już zaczynają ciemierniki, wonne kaliny oraz oczary. Pamiętaj o podlewaniu kwiatów doniczkowych w mieszkaniu; w ogrodzie masz wolne.
Kalendarz księżycowy ogrodnika: 6-19.02 Księżyca ubywa
Siej i sadź rośliny. Wykorzystaj zimę, bo wyjątkowo sprzyja przyjmowaniu się starszych drzew i krzewów, które z różnych powodów musimy przesadzać. W początku okresu, zwłaszcza około 8 lutego, gdy zapowiadają apogeum, Księżyc wróży spokój w ogrodach. To będzie bardzo dobry czas na wysiewanie nasion begonii, żeniszków, pelargonii, petunii i innych kwiatów o długim okresie wegetacji. Możesz już zacząć przygotowywać rozsady jednorocznych pnączy: thunbergii, kobei, miny, nasturcji, wilców, a także sadzić bulwy hippeastrum, begonii oraz gloksynii.
Znajdź chwilę, by założyć nowe uprawy nasion na kiełki. Sprawdź, jak smakują nowości – kiełki lnu, bazylii, brokułów, a nie tylko rzodkiewek czy lucerny, które uprawia się najczęściej. Sukcesem powinny zakończyć się próby wykopywania i podpędzania karp rabarbaru. Odpowiednim do tego miejscem są ciepłe szklarnie oraz tunele foliowe. Na to wszystko masz czas aż do 15.02 (kiedy to Księżyc ukaże się w najniższym położeniu na horyzoncie i rozpocznie kolejną wspinaczkę w górę nieboskłonu). Możesz teraz rozpocząć zbiory ogrodowych plonów, zwłaszcza aromatycznych pączków czarnych porzeczek i sosen, które są świetnym dodatkiem do zimowych herbat. Koniecznie naostrz piły i siekiery do cięcia gałęzi, trzebieży i łupania drew. Zwróć jednak uwagę na fakt, że 19 lutego Księżyc maksymalnie zbliży się do Ziemi. Perygeum to czas wyjątkowy, w którym należy unikać cięć, szczepień oraz podobnych czynności związanych z ranieniem żywych organizmów. Nie przeszkadza za to w pozyskaniu próbek gleb przeznaczanych do analiz w stacjach chemiczno-rolniczych. Warto je robić co 2-3 lata.
Kalendarz księżycowy ogrodnika: 20.02 nów
Chwila oddechu. Spaceruj i wypatruj najwcześniejszych kwiatów i zimozielonych drzew oraz krzewów. Czy na wierzbach widać już pierwsze kotki?
Kalendarz księżycowy ogrodnika: 21-28.02 Księżyca przybywa
Do końca miesiąca masz czas, by przygotować ogród do nadchodzącego sezonu. Wiele zależy od pogody, ale gdy tylko na dworze temperatura przekracza 5 stopni, chwytaj za narzędzia ogrodnicze, żeby kopać, przycinać, grabić trawniki, a przede wszystkim zasilać kompostem gleby w szklarniach i tunelach. Księżyc wspiera twoje starania, jeśli chcesz zakładać inspekty czy wysokie grządki. Powiodą się prace związane z usuwaniem korzeni trwałych chwastów, ściółkowaniem, zasilaniem gleb mączkami mineralnymi, np. bazaltową. Dwa ostatnie dni lutego to dobry czas, by zająć się zmianą wiosennych dekoracji w skrzynkach i donicach – powinny zagościć w nich bratki, stokrotki, prymule i kolorowe hiacynty.
TEKST: WITOLD CZUKSANOW ZDJĘCIA: shutterstock
Zobacz także: Księżycowy kalendarz ogrodnika na marzec