prace ogrodowe luty

Kalendarz księżycowy ogrodnika: jakie prace ogrodowe wykonujemy w lutym?

Porady

Kalendarz księżycowy to kalendarz oparty na fazach księżyca. Wykorzystywany w ogrodnictwie i rolnictwie, pomoże uprawie. Jak to możliwe? Żeby sprawę zrozumieć, trzeba wiedzieć, że Ziemia i krążący wokół niej Księżyc silnie na siebie działają. Satelita raz zbliża się do nas, raz oddala, a to wpływa nie tylko na ruchy mórz i oceanów, ale też na rośliny, które przecież w blisko 90 procentach składają się z wody. Dzięki tej wiedzy, możemy przewidzieć najlepsze momenty na zbiór, podlewanie i prace ogrodowe. Sprawdź poniższe daty i zaplanuj luty w ogrodzie!

reklama

Kalendarz księżycowy ogrodnika: 1-8.02 – Księżyca przybywa

Początek miesiąca to czas odpoczynku roślin. Fazy Księżyca nie mają jednak wpływu na układ pogody, a o tej porze roku, choć dawniej zwykle bywało mroźno, to teraz niekoniecznie tak musi być. Jeśli temperatura spadnie wyraźnie poniżej zera, zwracajmy uwagę na zimowe okrywy roślin wrażliwych na mróz.

Do 3.02 Księżyc sprzyja opryskom brzoskwini i śliw środkami miedziowymi, a iglaków – preparatami olejowymi na ochojniki.

Od 4.02 rozpoczyna się czas sprzyjający siewom. Zalecamy prace w szklarniach na grządkach sałat, rzodkiewek i wczesnego szpinaku. Można wysiewać nasiona na zielone listki. Do pełni mamy czas na przesadzanie drzew i krzewów. 
 

Kalendarz księżycowy ogrodnika: 9.02 – Nów

Pamiętajmy o podlewaniu, zwłaszcza gatunków zimozielonych.
 

Kalendarz księżycowy ogrodnika: 10-22.02 Księżyca ubywa

Do 15.02 Księżyc wyraźnie sprzyja siewom. Nie zwlekajmy z nimi jednak zbytnio. Wykorzystajmy silne oddziaływanie Księżyca, które na nasiona będzie szczególnie działało w okresie perygeum. Jest ono przewidywane pierwszego dnia tej fazy. To ważne przede wszystkim dla gatunków podpędzanych (czosnek, pietruszka, cebula) i nasion na kiełki i młode listki. Później Księżyc zacznie oddalać się od Ziemi i okoliczności bardziej będą sprzyjały drzewom i krzewom, które zamierzamy przesadzić, wykopując je z dużymi bryłami korzeniowymi. W drugiej połowie miesiąca zaczyna się czas na prace pielęgnacyjne. Przy suchej, słonecznej pogodzie można ciąć jabłonie, grusze, porzeczki, agrest i aronię. Im bliżej nowiu, tym więcej grabienia, przycinania, wczesnowiosennych oprysków. Pamiętajmy o dezynfekcji szklarni i tunelów foliowych. Warto zająć się ręcznym odchwaszczaniem ziemi pod nowe rabaty.
 

Kalendarz księżycowy ogrodnika: 23.02 – Nów

Czas oddechu. Kupujemy nasiona i wiosenne cebule w dobrym centrum ogrodniczym. 
 

Kalendarz księżycowy ogrodnika: 24-29.02 – Księżyca przybywa

26 lutego Księżyc znajdzie się w najbardziej oddalonym punkcie od Ziemi i wciąż będzie sprzyjał pracom pielęgnacyjnym. Jeśli zrobi się ciepło, to przed końcem lutego można kontynuować wiosenne cięcie drzew i krzewów. Spulchniamy rabaty, na których od marca zaczniemy siać warzywa korzeniowe, bób i groch. W przypadku nawrotu zimy działania lepiej ograniczyć do pobielenia pni drzew wapnem i sprawdzenia stanu okryw drzew i krzewów wrażliwych na mrozy. 
 

TEKST: WITOLD CZUKSANOW
Zdjęcia: Mari Potter, Unsplash; Shutterstock

Zobacz również