kalendarz księżycowy listopad

Kalendarz księżycowy ogrodnika: jakie prace ogrodowe wykonać w listopadzie?

Porady

Kalendarz księżycowy to kalendarz oparty na fazach księżyca. Kalendarz księżycowy dla ogrodnika podpowie, w których tygodniach najlepiej wykonać jesienne prace ogrodowe.

reklama

Kalendarz księżycowy ogrodnika: 1-14.11 księżyca ubywa

To okres porządków i przygotowań do zimy. Listopadowy księżyc przygotował jednak kilka niespodzianek. Oto bowiem najlepsze ku nim warunki będą panowały tylko do 4.11 włącznie, a następnie dopiero w drugiej połowie miesiąca. Uwińmy się z cięciem, podkrzesywaniem i wszystkimi innymi czynnościami wiążącymi się z koniecznością ranienia roślin. 

Przygotowania ogrodu do zimy zaczynamy od zabezpieczenia pojemników z roślinami, które zostaną na dworze. Ustawiamy je na styropianie, a donice obwiązujemy kilkoma warstwami folii pęcherzykowej. Górę roślin tarasowych zabezpieczmy zimowymi agrowłókninami tylko na wypadek zapowiadanych mrozów. Przez cały miesiąc regularnie grabimy i kosimy trawniki, nic nie powinno leżeć i gnić.

Na wypadek nieprzyjaznej i zimnej listopadowej pogody uruchamiamy kiełkowniki i zaczynamy siewy słoneczników i groszków na młode listki. W przydomowych sadach i jagodnikach przyglądamy się drzewom owocowym i usuwamy owoce, które tu i ówdzie są jeszcze na gałązkach. Zbieramy spady. Dzięki temu w przyszłym roku będzie na drzewach mniej zgniłków. W ramach walki z parchem liście leżące pod jabłoniami opryskujemy 5-procentowym roztworem mocznika.

Kalendarz księżycowy ogrodnika: 15.11 nów księżyca

Czas nowiu. Mamy wolne.

Kalendarz księżycowy ogrodnika: 16-29.11 księżyca przybywa

Druga połowa listopada wyjątkowo sprzyja robieniu zimowych zapasów, kopczykowaniu róż, które wykonujemy niezależnie od pogody, i okrywaniu agrowłókninami wrażliwych na mrozy nadziemnych części roślin. Z tym lepiej zaczekać do nadejścia stosownej pogody. Jeśli listopad skąpi deszczu, wtedy koniecznie podlewamy zimozielone krzewy uprawiane w ogrodach (różaneczniki, laurowiśnie, magnolie, azalie, ostrokrzewy). Ważne jest również ściółkowanie zrębkami czy korą, szczególnie pod koronami młodych magnolii. To samo trzeba zrobić w miejscu, w którym planujemy zbudowanie inspektu, gdzie ziemia nie powinna głęboko zamarznąć.

Zbieramy zimową kapustę, bo to idealny czas na kwaszenie. Buszujemy na grządkach z brukselką, porami, wykopujemy pietruszkę, skorzonerę, jarmuż. Podczas jesiennych spacerów zbieramy owoce róży, jarzębiny, tarniny, głogu i nastawiamy syropy oraz nalewki. W domach zapewne grzeją już kaloryfery, zatem systematycznie zwilżamy powietrze wokół roślin doniczkowych. Nie potrzebują tego jedynie sukulenty oraz fiołki afrykańskie.

I jeszcze prośba, by jesienią nie palić ogniska! To naprawdę niepotrzebne. Liście, które teraz wygrabiamy, można przeznaczyć na kompost albo zostawić na zimę. Gdy wiosną wysuszy je słońce, wtedy można je w rękach zetrzeć na proszek – bardzo wartościową próchnicę. Na zakończenie zajmijmy się konserwacją narzędzi. Wszystkie czyścimy wodą z mydłem ogrodniczym, a metalowe dodatkowo smarujemy oliwą!

Kalendarz księżycowy ogrodnika: 30.11 pełnia księżyca

Andrzejki przy pełni księżyca to może być czas fantastycznych i spełniających się wróżb. W ogrodach mamy wolne.

 

TEKST: WITOLD CZUKSANOW  

ZDJĘCIA: Shutterstock 

Zobacz także: Katarzynki – magiczne święto kawalerów

Zobacz również