kalendarz księżycowy lipiec 2021

Kalendarz księżycowy ogrodnika: jakie prace ogrodowe wykonać w lipcu?

Porady

Kalendarz księżycowy to kalendarz oparty na fazach księżyca. Kalendarz księżycowy dla ogrodnika podpowie, w których tygodniach najlepiej wykonać letnie prace ogrodowe.

reklama

Kalendarz księżycowy ogrodnika: 1-09.07 Księżyca ubywa

Z każdym dniem księżyc staje się mniej widoczny. Od początku lipca aż do 05.07, czyli dnia apogeum, będzie sprzyjał ochronie ogrodu przed chorobami i szkodnikami. Szczególnie warto pamiętać o zabezpieczeniu pomidorów i ogórków przed zarazą i mączniakiem. Róże trzeba wspomóc w walce z opadziną liści. Dla drzew i krzewów owocujących wciąż groźne są mszyce, a przy suchej ciepłej pogodzie również przymrozki. 

To czas na przycinanie przekwitających piwonii, kosaćców oraz pozostałości po kwiatostanach lilaków i rododendronów, a u kwiatów jednorocznych – usuwania zielonych nasienników, by zachęcić je do tworzenia nowych pąków. Wykopujemy cebule tulipanów, narcyzów i pozostałych gatunków sadzonych jesienią. Jest to konieczne, o ile zamierzamy je rozsadzić, pozbyć się cebulek słabych, zawirusowanych, które notorycznie nie kwitną.

Do 5.07 księżyc będzie sprzyjał koszeniu trawników, przycinaniu żywopłotów oraz walce z chwastami. Po pieleniu glebę zawsze warto wyściółkować! Można agrowłókniną albo dowolną materią organiczną, taką jak zrębki z gałęzi, chwasty, kompost czy kora. Pamiętajmy: kilkucentymetrowa warstwa ogranicza parowanie wody, nadmierne nagrzewanie gleby, wzbogaca podłoże w próchnicę. Utrudnia też życie chwastom.

Najprzyjemniejszą pracą ogrodniczą na ten czas będą bez wątpienia zbiory owoców i ziół. To dobry moment na zrobienie z nich przetworów i suszu. Od 6.07 rozpoczynamy siewy i sadzenie roślin.

Kalendarz księżycowy ogrodnika: 10.07 nów

Czas nowiu. Nie pracujemy na rabatach. W szkółkach i centrach ogrodniczych warto poszukać nowych interesujących bylin.

Kalendarz księżycowy ogrodnika: 11-23.07 Księżyca przybywa

Po nowiu można kontynuować siewy, które najlepiej zacząć od karłowych odmian fasoli szparagowych. Księżyc pozwala na to aż do 19.07, ale trzeba uwzględnić pogodę i czas potrzebny fasolkom do wytworzenia strąków przed przymrozkami. Dlatego pracę warto zacząć jak najwcześniej. Później również nie będzie nudno… Proponujemy zająć się siewami czarnej rzepy, jarmużu, szpinaku i jesiennej sałaty oraz kopru.

Pamiętajmy o siewie kwiatów dwuletnich i bylin w celu przygotowania rozsad. W ziołowych ogrodach sadzimy wciąż bazylię, tymianek, oregano i cząber oraz stewię i trawę cytrynową, a na wysokich grządkach – endywię, wysiewamy też szczypiorek i siedmiolatkę na jesienną dymkę. W połowie lipca zaczynają masowo dojrzewać pomidory, rosną ogórki i cukinie.

Z kwaszeniem i robieniem przecierów zaczekajmy do 20.07. Trzecia dekada lipca będzie dla tych prac znacznie bardziej odpowiednia. Tymczasem róbmy mizerie i sałatki, wzbogacając witaminami prosto z ogrodu codzienne śniadania, obiady i kolacje.

Kalendarz księżycowy ogrodnika: 24.07 pełnia

Księżyc w pełni to czas wolny od prac ogrodowych. Zmęczenie, a nawet rozdrażnienie i nerwowość mogą być spowodowane nie tylko widoczną tarczą, ale również bliskością satelity. 21.07 znajdzie się on w perygeum.

Kalendarz księżycowy ogrodnika: 25-31.07 Księżyca ubywa

Do końca miesiąca zapanuje w ogrodach atmosfera sprzyjająca zbiorom oraz przycinaniu roślin. To czas warkotu kosiarek i szczęku nożyc do formowania liściastych żywopłotów i soliterów. Pamiętajmy również, że trawa na trawnikach rozkrzewia się 
i wolno odrasta, jeśli jest przycięta wtedy, gdy księżyca ubywa. Nie zapomnijmy o podcięciu brzegów murawy, gdy wchodzi ona na rabaty i ścieżki.

Jeśli truskawki skończyły owocowanie, to również trzeba je ściąć na zero. Do 31.07 zarezerwujmy czas na to, by pozbierać porzeczki, agrest, wiśnie i zrobić przetwory oraz nastawić nalewki. Pamiętajmy o regularnym podlewaniu roślin. Zwłaszcza tych, które posadziliśmy w ostatnim roku. Mają słabe korzenie i lipcowe upały mocno dają się im we znaki.

Pamiętajmy: w lipcu niezależnie od fazy księżyca regularnie przeglądajmy drzewa i krzewy owocowe oraz ozdobne, poszukując mszyc i gąsienic pałaszujących liście. Jeśli jest potrzeba, szybko interweniujemy. Na koniec czerwca księżyc zacznie się uśmiechać również do amatorów przetworów owocowych, dlatego zachęcamy do robienia truskawkowych zapasów i kwiatowych nalewek!

TEKST: WITOLD CZUKSANOW  
ZDJĘCIA: Shutterstock 

Zobacz także:
Sposoby na urodzaj, plagę ślimaków i dłuższe życie kwiatów. Zakładamy ogródek warzywny – odcinek piąty

Zobacz również