Kalendarz księżycowy ogrodnika: jakie prace ogrodowe wykonać w lipcu?

Kalendarz księżycowy ogrodnika: jakie prace ogrodowe wykonać w lipcu?

Porady

Kalendarz księżycowy to kalendarz oparty na fazach księżyca. Kalendarz księżycowy dla ogrodnika podpowie, w których tygodniach najlepiej wykonać letnie prace ogrodowe.

reklama

Kalendarz księżycowy ogrodnika: 1-4.07 Księżyca przybywa

Zaplanujmy siewy i sadzenie. Amatorzy warzyw nie powinni zwlekać z rozpoczęciem uprawy karłowych fasoli szparagowych i cukrowych groszków na młode strąki. Pod osłonami można sadzić rozsadę arbuzów i melonów. Mamy również właściwy termin dla zimowych rzodkwi i rzep oraz cykorii sałatowych i kopru na jesienny zbiór.

Pamiętamy o flancach takich ziół, jak bazylia, i wieloletnich cząbrach, tymiankach, miętach oraz melisach. Na ozdobnych rabatach sadzimy w tych dniach drzewa, krzewy i byliny sprzedawane w pojemnikach, a także samodzielnie przygotowane flance kwiatów jednorocznych.

Z myślą o przyszłych sezonach wysiewamy byliny, a także orliki, dzwonki, niezapominajki, naparstnice i inne dwuletnie kwiaty. Rozsadzamy kosaćce. Już zakończyły kwitnienie i to najlepszy moment, by je przenieść w nowe miejsce. Trzeba to robić co kilka lat. Księżycowa aura sprzyja zakładaniu muraw i zbiorom pokrzyw, skrzypów oraz żywokostów na gnojówki.

Kalendarz księżycowy ogrodnika: 5.07 Pełnia

Można przygotować słoiki przed nadchodzącym okresem zbiorów i robienia przetworów. Dobry dzień na podlewanie roślin.

Kalendarz księżycowy ogrodnika: 6-19.07 Księżyca ubywa

Pogoda sprzyja pracom pielęgnacyjnym. Jeśli jest ciepło i słonecznie, chwytamy sekatory i nożyce do żywopłotów, bo rośliny formowane właśnie kończą wzrost i to najlepsza pora na poprzycinanie. Obserwujemy, jak gęsto pozostały zawiązki na jabłoniach i jeśli zachodzi taka potrzeba – przerzedzamy. Poszczególne jabłka powinny być oddalone na taką odległość, jaka dzieli kciuk i palec wskazujący na otwartej dłoni. Przerzedzanie należy się również zbyt gęsto rosnącym zawiązkom brzoskwiń.

Trwa sezon na przetwory z truskawek, malin, porzeczek, czereśni, wiśni i agrestu. W tym roku Księżyc będzie się znajdował daleko od Ziemi, na 12.07 przewidywane jest apogeum, czyli przetwory powinny się znakomicie przechowywać.
Nie zapominamy o zabiegach ochronnych. Szturm przypuszczają szkodniki (mszyce, przędziorki), a i groźne choroby grzybowe pomidorów, ogórków czy róż też czają się do ataku, zwłaszcza w okresach chłodnej, deszczowej aury. 

Po raz ostatni w tym roku zasilamy kapusty gnojówką z pokrzyw, kontynuujemy zasilanie pomidorów, ogórków i innych owocujących warzyw gnojówką z żywokostu. Suszymy zioła!

Kalendarz księżycowy ogrodnika: 20-21.07 Nów

Nów przypada wieczorem, zatem planujemy dwa dni wolne.

Kalendarz księżycowy ogrodnika: 22-31.07 Księżyca przybywa

Na rabatach warzywnych dostrzegajmy i doceniajmy miejsca, w których po zbiorach można coś wysiać i posadzić. To wolna przestrzeń dla rzodkiewek, kopru, szpinaku, szczypiorku, jesiennej dymki, roszponki, sałat i innych poplonów. Można również wysiewać grykę i gorczycę – cenne nie tylko dlatego, że użyźniają, lecz również ograniczają występowanie szkodników glebowych. 

Wciąż można sadzić drzewa, krzewy i byliny sprzedawane w pojemnikach. Będą się one szczególnie intensywnie rozwijały, jeśli zostaną posadzone około 25 lipca (perygeum). Nie jest to jednak dobry dzień na sadzenie i siew roślin na przetwory. Pod koniec miesiąca aktywne powinny być krety i gryzonie. Można zastawiać pułapki.

 

Tekst: Witold Czuksanow

Zdjęcia: Shutterstock, GAP Photo

Zobacz także: Przysłowia na lipiec

Zobacz również