kalendarz księżycowy kwiecień 2021

Kalendarz księżycowy ogrodnika: jakie prace ogrodowe wykonać w kwietniu?

Porady

Kalendarz księżycowy to kalendarz oparty na fazach księżyca. Kalendarz księżycowy dla ogrodnika podpowie, w których tygodniach najlepiej wykonać wiosenne prace ogrodowe.

reklama

Kalendarz księżycowy ogrodnika: 1-11.04 księżyca ubywa

W dwóch pierwszych dniach kwietnia załatwiamy siewy i nasadzenia szklarniowe, a później przygotowujemy święta. Po Wielkanocy rozpoczynamy wiosenne cięcia i opryski oraz pozostałe czynności pielęgnacyjne. 

Zacznijmy od zasilania roślin kompostem, nawozami mineralnymi i od ściółkowania rabat korą. Spulchnione, wygrabione i wyrównane grządki warzywno-kwiatowe okrywamy czarną agrowłókniną.

Do połowy miesiąca, kiedy nadejdzie czas przyjazny siewom, skumulują ciepło potrzebne nasionom i sadzonkom. Pamiętajmy również, że głównym zadaniem ściółek z kory czy zrębków jest zatrzymanie parowania wody i wzrostu chwastów.

Cały czas zbieramy sok z brzozy, dla zdrowia i ugaszenia pragnienia. Księżyc sprzyja wertykulacji, aeracji i grabieniu trawnika. Różaneczniki oraz iglaki, o ile mają problemy z żółknieniem i brązowieniem liści lub igieł, zaszczepiamy grzybami mikoryzowymi. Przy drzewach owocowych wycinamy odrosty korzeniowe u nasady pni. Tniemy jabłonie, grusze i krzewy porzeczek i agrestu.

Robimy profilaktyczną serię oprysków preparatami olejowymi przeciwko chorobom, szkodnikom drzew, krzewów owocowych, świerków i modrzewi. Brzoskwinie opryskujemy na kędzierzawość, jeśli jeszcze nie popękały pąki. 
Jest to oznaka rozpoczęcia wegetacji i sygnał do zakończenia ochrony. 

Prawdziwym wyzwaniem będzie doprowadzenie ogrodu do porządku po zimie i uformowanie kompostów. Powinniśmy się z tym uporać do 14 kwietnia.

Kalendarz księżycowy ogrodnika: 12.04 nów księżyca

Czas nowiu. Nie pracujemy w ogrodach, mamy za to czas na zakupy nowych nasion, cebul i sadzonek. Pamiętajmy o nawozach i niezbędnych narzędziach!

Kalendarz księżycowy ogrodnika:13-26.04 księżyca przybywa

Na 15.04 Księżyc wyznacza początek siewów większości jednorocznych kwiatów, w tym nagietków, cynii i kosmosów. Na 14.04 zapowiadane jest apogeum (Księżyc najdalej od Ziemi), ale raczej nie spowoduje ono większych zakłóceń w wiosennym rozwoju roślin. Powinniśmy jednak zwracać uwagę na nocne przymrozki i okrywać rośliny agrowłókniną.

Na rabatach kończymy siewy grochu, bobu, rukoli oraz sadzenie sałaty, szczypiorku i cebuli dymki. W szklarniach rozpoczynamy przygotowanie rozsad gruntowych ogórków, cukinii, dyń, pikujemy pomidory, paprykę i bakłażany. Rozpoczynamy zbiory pokrzyw na pierwszą wiosenną gnojówkę do zasilania młodych roślin. 

Nie zwlekajmy z sadzeniem drzewek i krzewów owocowych. W napiętym planie zajęć uwzględnijmy posadzenie lilii oraz dalii, mieczyków i pacioreczników. Wszystkie one sprawdzą się w dużych pojemnikach, które wystawiamy do ogrodu, gdy nie ma mrozu. Pamiętamy o posadzeniu kwiatów do skrzynek balkonowych. 

Około 25.04 mogą to być już pelargonie i surfinie, ale też zioła: bazylia, tymianek, cząber, majeranek i szałwia, a pod osłonami rozsada pomidorów i ogórków na wczesne zbiory. Nie zapomnijmy o obsadzeniu wysokich grządek sałatą i ziołami oraz o zakładaniu trawników czy sadzeniu żywopłotów. W tym okresie świetnie się przyjmą rośliny wykopywane z gruntu i sadzone z gołymi korzeniami.

Kalendarz księżycowy ogrodnika: 27.04 pełnia księżyca

Czas wolny od prac ogrodowych, podlewamy tylko i zraszamy kwiaty doniczkowe. Księżyc znajdzie się w perygeum (najbliżej Ziemi). Ogrodnicy i rośliny mogą odczuwać nadmierne pobudzenie.

Kalendarz księżycowy ogrodnika: 28-30.04 księżyca ubywa

Od 28.04 rozpoczynamy prace pielęgnacyjne i zbiory nowalijek oraz roślin uprawianych na młode listki. To czas na ugotowanie pierwszej w tym roku zupy pokrzywowej, skosztowania świeżej sałaty, rzodkiewek, a nawet szparagów. Wprawdzie maj tuż-tuż, ale pamiętajmy, że to nie tylko okres, w którym wszystko się zieleni. 

To również pora rozwoju wielu szkodników, ataku chorób. Konieczne są niezbędne opryski, choćby przeciwko mszycom czy brunatnej zgniliźnie pestkowych. Wywieśmy pułapki lepowe na szkodniki. Na wiosenną pielęgnację dobrze zareagują trawniki. Zalecamy zasilanie muraw nawozami i mechaniczne usuwanie z nich trwałych chwastów, takich jak mniszki. 

Między 28.04 a 30.04 Księżyc będzie sprzyjał spulchnianiu gleb przy wschodzących siewkach, pieleniu, przerywkom i zasilaniu sadzonek gnojówkami roślinnymi. Pamiętajmy o ogławianiu przekwitających tulipanów i innych roślin cebulowych. Zmobilizuje je to do odbudowania części podziemnych.

TEKST: WITOLD CZUKSANOW  
ZDJĘCIA: shutterstock 

Zobacz także: Prace ogrodowe na kwiecień i maj
Zobacz także: Kompost z trawy od A do Z 

Zobacz również