Kalendarz księżycowy ogrodnika 2022: jakie prace ogrodowe wykonać w grudniu?
PoradyNadszedł czas, w którym ogród układa się do zimowego snu. To od nas zależy, czy na wiosnę obudzi się zdrowy i pełen energii. Jakie prace ogrodowe zaplanować na ten miesiąc? Warto to sprawdzić w kalendarzu księżycowym.
Kalendarz księżycowy ogrodnika: 1-7.12 Księżyca przybywa
Czas do pełni powinny wypełnić przede wszystkim jesienne porządki i prace uprawowe. Wprawdzie Księżyc wspiera ogrodników w wysiłkach wkładanych w spulchnianie rabat, kompostowanie, ściółkowanie, grabienie, ale w rzeczywistości rozkładem prac coraz bardziej zaczyna rządzić pogoda. Gdy przyjdą mrozy i ogrody zasną, przy-sypane białym puchem, wtedy warto przygotować i wykorzystać to wszystko, co służy okrywaniu i zabezpieczaniu roślin wrażliwych na niskie temperatury.
Szczególnie zatroszcz się o coraz popularniejszych w polskich ogrodach przybyszów z tropików oraz zimozielone drzewa i krzewy liściaste. Zabezpiecz również te pojemniki, w których zostawiasz żywe rośliny. Dobre efekty daje postawienie ich na styropianie oraz owinięcie folią pęcherzykową. Wokół róż usyp kopczyki z pulchnej gleby lub kompostu, odmiany pienne obwiąż agrowłókninami lub ustaw przy nich słomiane chochoły.
To również dobry okres na łupanie drwa i ścinanie drzew. Zakończ zbieranie dziko rosnących owoców róż, tarniny, a przede wszystkim głogu oraz głowiastych kapust, które w piwnicach mogą zaczekać na poszatkowanie i kwaszenie. Do 7 grudnia nastaw kiszoną kapustę na świąteczne pierogi i bigos. W tym samym terminie powinnaś przygotować zakwas z ćwikłowych buraków.
W ogrodach wprost na rabatach zimują pyszne korzeniowe i naciowe pietruszki, pory, jarmuż, brukselka i skorzonera. Korzystaj z nich na bieżąco. Po pierwszych przymrozkach wieczorami przerzucaj sterty liści i łętów, by wymroziło ślimaki. W czasie odwilży podlewaj zimozielone drzewa i krzewy liściaste.
Kalendarz księżycowy ogrodnika: 8.12 pełnia
Czas wolny od prac ogrodowych. Przy bezmroźnej pogodzie w ogrodach powinny już kwitnąć pierwsze ciemierniki. Wolny dzień wykorzystaj na poszukiwanie żywych choinek w doniczkach.
Kalendarz księżycowy ogrodnika: 9-22.12 Księżyca ubywa
Zacznij od posadzenia bulw hippeastrum, popularnie nazywanego amarylisem. Rośliny ze zdrowymi korzeniami powinny zakwitnąć w mieszkaniu na Boże Narodzenie. To czas pędzenia nasion na kiełki i domowych upraw młodych listków. Przygotowane z nich świeże sałatki można pałaszować po 3-8 dniach od wysiania nasion. Do takich upraw nadają się głównie słonecznik, groszek, burak ćwikłowy, rzodkiewka oraz cebula. Obok nich załóż tradycyjny ogródek, w którym będziesz pędzić korzenie pietruszki na natkę oraz cebulki na szczypior. Zwróć uwagę na kondycję roślin domowych. Wiele z nich nie przepada za suchym i ciepłym powietrzem od kaloryferów. Jeśli liście stają się matowe, schną brzegi, wtedy trzeba częściej je zraszać lub w pobliżu postawić pojemniki z wodą. Wszystkie kwiaty doniczkowe można zasilać nawozami zimowymi.
Od 9 grudnia Księżyc sprzyja zakładaniu upraw grzybów. W pomieszczeniach z oknami lub sztucznym światłem ustaw słomiane baloty przerośnięte grzybnią boczniaków. W piwnicach możesz założyć pieczarkarnię. Tuż obok pędź korzenie sałatowych cykorii. Posadzone w donicach wypełnionych torfem albo wilgotnym piaskiem wkrótce wytworzą smakowite kolby. Zwróć uwagę na gryzonie. Powinny niepokoić świeże otwory w ziemi oraz odchody – jeśli są, wykorzystaj pułapki mechaniczne. 19 i 20 grudnia to świetny czas, żeby wnosić choinki do mieszkań.
Kalendarz księżycowy ogrodnika: 23.12 nów
Chwila oddechu. Ogród i rośliny potrzebują spokoju.
Kalendarz księżycowy ogrodnika: 24-31.12 Księżyca przybywa
W Wigilię Księżyc w perygeum, czyli maksymalnie blisko Ziemi. Zwróć uwagę na warunki przechowywania świątecznych potraw – długo zostawione w cieple, mogą się szybko psuć.
Po świętach przygotuj wapno lub specjalną emulsję do bielenia pni i ruszaj z pędzlem między drzewka. Regularnie sprawdzaj, czy w karmnikach są ziarna. Wywieś tłuszczowe pyzy lub słoninę dla sikor i jabłka dla kosów oraz drozdów. Pamiętaj, że skrzydlaci sprzymierzeńcy potrzebują też poideł ze świeżą wodą.
TEKST: WITOLD CZUKSANOW ZDJĘCIA: shutterstock