kalendarz księżycowy czerwiec 2021

Kalendarz księżycowy ogrodnika: jakie prace ogrodowe wykonać w czerwcu?

Porady

Kalendarz księżycowy to kalendarz oparty na fazach księżyca. Kalendarz księżycowy dla ogrodnika podpowie, w których tygodniach najlepiej wykonać wiosenne prace ogrodowe.

reklama

Kalendarz księżycowy ogrodnika: 1- 09.06 Księżyca ubywa

Od początku czerwca Księżyc sprzyja pracom pielęgnacyjnym. Nawet tym, w czasie których dotykamy roślin: przecinaniu iglaków, przerzedzaniu siewek, koszeniu trawników czy cięciom sanitarnym. Zaangażowani w prace z piłkami czy sekatorami nie zapomnijmy, że na drzewa i krzewy owocowe czyhają szkodniki i choroby.

Szczególnie groźne są mszyce, przędziorki czy owocówki i owocnice, których larwy żerują w owocach. Czerwiec to pora rozwoju mączniaków, zaraz i zgnilizn pomidorów i ogórków, którym trzeba zapobiegać. Pamiętajmy o ochronie warzyw kapustnych oraz marchwi przed połyśnicą, by jesienią nie zbierać robaczywych korzeni.

Wybierając metody ochrony, rozważmy nie tylko stosowanie środków chemicznych, lecz również osłon z agrowłókniny czy naturalnych preparatów z ziół. Mszyce można spłukiwać wodą, której obfitość przy okazji wstrzymuje rozwój przędziorków. Dojrzewanie truskawek można przyspieszyć, przykrywając je wiosenną agrowłókniną.

Aż do 9.06 Księżyc będzie sprzyjał usuwaniu bocznych pędów pomidorów. Wyrywajmy chwasty, ściółkujmy rabaty, formujmy pryzmy kompostowe. Można je polewać preparatami ziołowymi, np. kilkudniową gnojówką z mniszka lekarskiego i pokrzyw, by przyspieszyć rozkład i dojrzewanie materii organicznej. To czas zbiorów sałaty, szpinaku, kopru i wiosennych nowalijek, na które sezon powoli się kończy.

Na 08.06 przewidywane jest apogeum. Księżyc maksymalnie oddalony od Ziemi zwykle wróży spokojny okres w ogrodach.

Narzędzia ogrodnicze znajdziesz na sklep.weranda.pl

Kalendarz księżycowy ogrodnika: 10.06 nów

Czas nowiu. Nie pracujemy na rabatach. Rośliny powinny spokojnie przeżyć tę dobę.

Kalendarz księżycowy ogrodnika: 11-23.06 Księżyca przybywa

Od 11.06 rozpoczynamy przygotowanie gnojówek do zasilania pomidorów, papryki, ogórków i ogrodowych dyń. Najlepszą do tego rośliną wydaje się żywokost, który jest zasobny w potas. Zanim zalane wodą rośliny sfermentują, poświęćmy czas na czerwcowe siewy i sadzenie rozsad.

Czas zająć się zimową kapustą, brokułami, rzepą, rozsadą zimowego selera i pora. Można jeszcze wysiewać późne odmiany marchwi, sadzić melony i arbuzy oraz wysiewać fasolę szparagową. Odmiany karłowe na pewno zdążą urosnąć, zanim nadejdą pierwsze przymrozki. Nie zapominamy o posadzeniu bazylii i innych letnich ziół, a także poziomek. W warzywnikach i na wysokich grządkach sadzimy rozsadę liściowych selerów, kapusty i ziół.

Aż do 23.06 na kwiatowych rabatach sadzimy byliny sprzedawane w pojemnikach: piwonie, kosaćce, dalie, lilie, kanny oraz mieczyki czy funkie. Księżyc będzie sprzyjał sadzeniu również wszystkich innych roślin, w tym tworzeniu nowych kompozycji w skrzynkach i pojemnikach. Jeśli jeszcze rosną w nich marcowe bratki, to teraz właśnie pora je przyciąć i wysadzić na rabaty, a w ich miejsce zasadzić pelargonie, petunie czy bidensy. Nie zapominamy o regularnym podlewaniu i zasilaniu kwiatów i ziół w pojemnikach!

Uwaga na 23.06! Jeśli zależy nam na szybkim rozwoju wysiewanych albo sadzonych roślin (już pora produkować rozsadę orlików, dzwonków i innych dwuletnich kwiatów), to prace z nimi związane przesuńmy na ten właśnie dzień. Księżyc będzie nie tylko dobrze widoczny, ale dodatkowo znajdzie się w perygeum, silnie oddziałując na rośliny.

Kalendarz księżycowy ogrodnika: 24.06 pełnia

Mamy wolne w ogrodzie.

Kalendarz księżycowy ogrodnika: 25-30.06 Księżyca ubywa

Dobry czas na przycinanie liściastych żywopłotów i formowanych soliterów. Pamiętajmy również, że trawa na trawnikach rozkrzewia się i wolno odrasta, jeśli jest przycięta wtedy, gdy Księżyca ubywa. Generalnie do końca miesiąca utrzyma się okres sprzyjający pielęgnacji muraw: koszeniu, napowietrzaniu, nawożeniu.

Czas przystrzyc wszystkie liściaste zioła, które zaczynają kwitnąć. Zróbmy to krótko i zasilmy gnojówką z pokrzyw, by szybko odrosły. To potrzebne nie tylko dla odmłodzenia. To również metoda walki ze szkodnikami, które o tej porze roku opanowują ziołowe zakątki. Szczególnie narażone są te, w których od lat rośnie mięta.

Mamy czas zbioru i suszenia rumianku oraz kwiatów czarnego bzu. Po nocy świętojańskiej opadają zawiązki owocowe. Jeśli nadal będą zbyt gęsto, trzeba je ręcznie przerzedzić, inaczej urosną drobne owoce.

TEKST: WITOLD CZUKSANOW
ZDJĘCIA: Shutterstock 

Zobacz także: Przysłowia na czerwiec

Zobacz również