kalendarz biodynamiczny luty 2025

Kalendarz biodynamiczny luty 2025 - czym zająć się teraz w ogrodzie?

Porady

Luty się zmienia. Zapominamy o mroźnym i słonecznym miesiącu, zaczyna dominować aura siąpista, dżdżysta i mglista. Pytanie, kiedy rośliny rozpoczną wiosenny rozwój.
Na szczęście pogodowe pułapki niestraszne rodzimym gatunkom, bo budzi je z zimowego letargu nie tylko temperatura, ale też długość dnia.
Graby, lipy czy jabłonie dysponują wyczulonymi detektorami wiosny i rzadko dają się zwieść. Cierpliwie czekają na marzec i kwiecień. 

reklama
kalendarz biodynamiczny luty 2025
fot. shutterstock

Pomyśl o opryskach i o malowaniu wapnem

Jeśli tylko na dworze ciepło i sucho, można opryskiwać brzoskwinie przeciwko kędzierzawości, a pozostałe drzewa owocowe preparatami olejowymi.
To powinno zakleić różne zimujące szkodniki i pomóc też świerkom oraz modrzewiom nękanym przez ochojniki.
Warto malować wapnem pnie drzew, żeby biały kolor odbijał słoneczne promienie.

 

Po co malować drzewa wapnem?

Bielenie drzew wapnem to stara, ale wciąż skuteczna metoda ochrony drzew przed mrozem i szkodnikami. Jasna warstwa odbija słońce, zapobiegając nagłym zmianom temperatury, które mogą powodować pękanie kory. Dodatkowo wapno działa jak naturalny środek przeciwgrzybiczny i odstrasza szkodniki.
To prosty sposób, by pomóc drzewom przetrwać zimę i zdrowo wejść w nowy sezon!

 

kalendarz biodynamiczny luty 2025
fot. shutterstock

1-11.02.2025 Księżyca przybywa (kwadra liścia i owocu)


Pogodowe okienka ze słoneczną aurą i dodatnią temperaturą wykorzystaj na prace pielęgnacyjne. Nie trzeba się spieszyć, bo na cięcie roślin bezlistnych, porządki czy pierwsze opryski masz jeszcze sporo czasu… Możesz grabić trawniki, ciąć drzewka i krzewy owocowe oraz dekoracyjne.

● Do 5.02 (a nawet 7.02) przygotuj drewno opałowe na kolejne sezony. Ścinaj suszki, tnij i łup. Pamiętaj o cięciach sanitarnych i wycinaj odrosty przy pniach oraz od korzeni.
● W czasie odwilży zbieraj warzywa: pory, brukselki, jarmuż, pietruszki, korzenie chrzanu, bulwy topinamburu i inne, które zimują na rabatach.
● Możesz zbierać pączki sosen, czarnych porzeczek i pędy malin na zimowe herbaty.
● Nakładaj ściółki z kory, kompostu, zrębków.
● Wapnuj glebę lub zasilaj dolomitem. Rozsypuj kompost, mączkę bazaltową, wiórki rogowe, aby uzupełnić potas i fosfor.
● Kontroluj przechowywane w piwnicach warzywa, owoce, dalie, mieczyki, pacioreczniki, cantedeskie i inne bulwy oraz cebule, które posadzisz wiosną.
Usuwaj wszystkie zgniłe, spleśniałe.
 

● Maluj pnie wapnem. Potrzebne to nie tylko drzewkom owocowym, ale też dębom, które często pękają, bo ich naczynia przewodzące wodę mają wyjątkowo dużą średnicę, a w związku z tym również pojemność. Zamarzająca woda tak na nie napiera, że konstrukcja nie wytrzymuje.
● Grab trawniki.
● Opryskuj drzewka owocowe i iglaki środkami przeciw grzybom i olejami.
● Szatkuj i kwaś kapustę.
● Od 5.02 rozpocznij siewy nasion na kiełki, młode listki, sadź korzenie pietruszki, cebule na szczypior. W szklarniach rozpocznij uprawy rzodkiewek, sałat.


12.02.2025 pełnia 


Nie pracujemy w ogrodach. Możesz podlewać domowe rośliny doniczkowe i zimozielone krzewy uprawiane na zewnątrz. 

kalendarz biodynamiczny luty 2025
fot. shutterstock


13-27.02.2025 Księżyca ubywa (kwadra korzenia i uprawy) 


Pomyśl o kupnie nasion, sadzonek, narzędzi i nawozów, zanim do centrów ogrodniczych zwalą się tłumy. O tej porze roku trwają wyprzedaże kwiatów do domowych kolekcji roślin doniczkowych. 

● Do 20.02, a nawet 22.02, siej nasiona na kiełki, młode listki. W szklarniach możesz zacząć uprawiać także inne nowalijki.
● Jeśli gleba nie jest zmrożona, sadź drzewka i krzewy owocowe oraz dekoracyjne zadołowane na zimę. Przesadzaj starsze drzewa i krzewy.
● Podpędzaj bulwy begonii. Sadź gloksynie i hipeastrum. 
● Testuj nasiona z własnych zbiorów oraz zapasy z poprzedniego sezonu.
● Od 20.02 księżyc sprzyja cięciom, pracom pielęgnacyjnym i opryskom.  
● Przygotuj inspekty i wysokie grządki na nowy sezon: spulchniaj, usuwaj chwasty, uzupełniaj poziom gleby mieszanką ziemi i kompostu.

28.02.2025 nów


Nie pracujemy w ogrodach.

 

Co kwitnie w lutym?

Ciemierniki i krokusy – do nich należy ogród. Ciemierniki cuchnące pojawiają się przed wschodnimi, bardzo wczesną wiosną, a potrafią wyjść z ziemi nawet zimą, pod warunkiem że nie leży śnieg. Wybierz im miejsce raz a dobrze, bo nie znoszą przesadzania. Najładniej wyglądają posadzone w grupach między drzewami, lubią żyzną, wapienną glebę.

Zobacz też:  Ciemierniki – piękności, które nie boją się zimy. Kiedy je sadzić i jak pielęgnować?

Krokusy złociste są mniejsze niż inne gatunki, trzymają się 5-10 cm od ziemi, za to bardziej obficie kwitną, zwłaszcza gdy wydzielimy dla nich nasłonecznione miejsce. 
Pięknie wyglądają na skalniakach, obrzeżach żwirowych ścieżek, mogą też rosnąć w donicach. W bezśnieżne zimy warto okryć ziemię, w której rosną, bo mróz może im zaszkodzić.


TEKST: WITOLD CZUKSANOW  ZDJĘCIA: shutterstock

 

 

Zobacz również