jak stworzyć ekologiczny ogród

Jak stworzyć ekologiczny ogród? Wystarczy trzymać się tych 5 zasad

Porady

Zadbany ogród wcale nie musi być precyzyjnie zaprojektowany i przycięty co do centymetra. Zaakceptuj jego niedoskonałości, pozwól trawnikowi trochę zarosnąć, nie wycinaj pokrzyw i chwastów, a przekonasz się, że taki naturalny, ekologiczny styl to sama radość - dla przyrody i dla ogrodnika.

reklama
Ekologiczny ogród nie wymaga koszenia
Ekologiczny ogród to kwitnące chwasty i zioła, zarośla, kępy pokrzyw, gęste krzewy, w których mogą się schować np. jeże.

1 / Ekologiczny ogród to mniej przycinania, więcej natury

W prawdziwym ekologicznym ogrodzie próżno szukać równiutko przystrzyżonego trawnika, żywopłotu przyciętego pod linijkę czy zaprojektowanych w skomplikowany sposób rabat kwiatowych z egzotycznymi gatunkami. Tutaj rządzi naturalność, bo przecież sama przyroda wie najlpiej, czego jej potrzeba, by rozkwitła w pełni. 

Zamiast więc co tydzień łapać za kosiarkę, zafunduj sobie piękną łąkę kwietną. Ma ona same zalety: nie trzeba jej podlewać i intensywnie pielęgnować, wygląda piękniej i ciekawiej niż klasyczny trawnik, a przede wszystkim - znajdują w niej schronienie ginące zapylacze takie jak pszczoły, motyle czy trzmiele. 

Ekologiczny ogród to również kwitnące chwasty i zioła, zarośla, kępy pokrzyw, gęste krzewy, w których mogą się schować np. jeże. Możesz też zrobić pomysłowe meble z palet w stylu zero waste. Ma być różnorodnie, kolorowo i w zgodzie z naturą! 

Zobacz też: Deszczówka w ogrodzie - jak zbierać i wykorzystać wody opadowe? 

naturalne nawozy w ekologicznym ogrodzie
Brak szkodliwej chemii w nawozach stosowanych do uprawy warzyw to również wyraz troski o planetę

2 / Warzywa z własnej grządki? Pomogą ekologiczne nawozy

Chcesz mieć piękne i zdrowe warzywa z własnego ogródka? Kluczem jest odpowiednia gleba i nawóz. W sklepach znajdziemy mnóstwo najrozmaitszych preperatów, pomagających osiągnąć bogate plony. Do wyboru mamy preparaty granulowane do stosowania posypowego oraz nawozy w proszku i w płynie, które podaje się razem z wodą do podlewania. Ale uwaga: część z nich zawiera związki chemiczne, których powinniśmy unikać, jeśli chcemy, by nasz ogród był w pełni ekologiczny.

Stosowanie chemii w ogrodzie w dłuższej perspektywie czasowej wyjaławia naszą glebę, dostaje się do wód gruntowych, a także emituje szkodliwe lotne związki chemiczne. Jak zatem rozpoznać nawóz, który będzie w pełni przyjazny środowisku, a jednocześnie skuteczny? Zwróćmy uwagę na to, by kupiony przez nas produkt nie zawierał hormonów oraz antybiotyków (znajdują się one się w nawozach pochodzenia zwierzęcego). I pamiętajmy: im bogatsze jest życie biologiczne w podłożu, tym lepsza kondycja roślin. Strukturę i żyzność gleby zwiększymy, dodając do niej dojrzałego kompostu (z biegiem czasu powstanie warstwa próchnicy) oraz dostarczając kwiatom grzybnię grzybów żyjących z roślinami w symbiozie.

kompost w ekologicznym ogrodzie
Kompost to tani i wyjątkowo skuteczny sposób na zwiększenie plonów

3 / W ekologicznym ogrodzie jest miejsce na kompostownik

A skoro już o kompoście mowa: to element obowiązkowy każdego ogrodu w stylu eko. Jak zrobić kompostownik? To nie takie skomplikowane! 

W cieniu drzew usypujemy podłużny wał o przekroju trapezu równoramiennego. Składniki układamy, przy okazji mieszając. Do kompostowania nadają się przede wszystkim liście, rozmaite roślinne resztki i odpadki kuchenne: obierki z warzyw i owoców, skorupki jaj, fusy po kawie i herbacie. Możemy też wykorzystać trawę, zobacz jak zrobić kompost z trawy. Jeśli wyrzucamy na kompost gałęzie, warto je wcześniej pociąć na zrębki. Brak rozdrabniacza? Można je też ułożyć na samym dole. Będą rusztowaniem, pod którym do pryzmy dotrze powietrze. Tlen i dostatek wody to podstawa prawidłowego dojrzewania. Dżdżownice i drobnoustroje, które zamieniają masę organiczną w biohumus, same znajdą do niej drogę i się rozmnożą.

Gotowy kompost należy przesiać przez rafę budowlaną i rozrzucić pod rośliny albo zmieszać z ziemią doniczkową. Użyźniamy nim glebę i wzmacniamy rośliny, nawozami mineralnymi zaś jedynie dokarmiamy zieleń. Rezultaty? Gleba stanie się urodzajna, rośliny silniejsze, a cały ogród bardziej odporny na choroby, szkodniki i susze.

domki dla owadów w ekologicznym ogrodzie
Domki dla owadów zapylających najlepiej wykonać z naturalnych materiałów

4 / Naturalny azyl dla zwierząt to właśnie eko ogród 

Jeśli chcemy żyć w zgodzie z naturą, powinniśmy dążyć do tego, by w naszym ogrodzie została zachowana równowaga pomiędzy organizmami szkodliwymi a pożytecznymi. Dlatego warto znaleźć miejsce na hotel dla owadów - chętnie zamieszkają w nim dzikie pszczoły, trzmiele, lepiarki, samotki czy złotooki. Domek dla owadów można zrobić samemu, wykorzystując naturalne materiały, np. drewno z otworami, przycięte pędy bambusa, szyszki lub słomę.

Poidełka dla ptaków to z kolei świetny sposób, by zwabić do ogrodu ptaki. Warto pamiętać, że ci skrzydlaci goście żywią się właśnie rozmaitymi nielubianymi przez nas owadami, takimi jak komary. Poidełko powinno być szerokim, dość płaskim naczyniem, tak by ptaki mogły swobobnie na nim przystanąć i się napić. Świetnym pomysłem są też karmniki i budki lęgowe dla ptaków, do których w zimie z pewnością zleci się cała gromada sikorek, kosów i wróbli. 

Domek dla owadów, poidełko dla ptaków i karmniki dla ptaków znajdziesz w naszym sklepie: sklep.weranda.pl.


5 / Zbieraj deszczówkę, to sposób na oszczędność wody i ekologię

Woda staje się w dzisiejszym świecie towarem deficytowym. Dlatego też planując prace ogrodowe, warto zastanowić się, co zrobić, by zacząć ją oszczędzać. Znakomitym rozwiązaniem jest korzystanie z deszczówki - to najtańsze źródło wody, którą możemy przeznaczyć np. do nawadniania roślin.

Oszczędzanie wody w ekologicznym ogrodzie
Oszczędzanie wody to bardzo ważny krok do stworzenia ekologicznego ogrodu

Jakość deszczówki zależy od wielu czynników, m.in. od rodzaju podłoża, z jakiego ją przechwytujemy – najmniej zanieczyszczone są strome połacie dachowe, szczególnie pokryte dachówką lub łupkiem. W ekologicznym ogrodzie powinna się znaleźć instalacja do gromadzenia wody deszczowej. Jak to działa? Wystarczy podłączyć zbiornik do rury spustowej systemu rynnowego. Wodę deszczową zebraną w ten sposób można wykorzystać w ogrodzie, ale też choćby do prania czy innych prac porządkowych. Ponadto warto zainwestować w automatyczny system nawadniania - świetnie sprawdzi się np. zaopatrzony w czujniki wilgotności. I pamiętaj, że do podlewania spokojnie można używać tzw. wody szarej, czyli tej po myciu się czy praniu - najpierw jednak sprawdź, czy na pewno korzystasz z ekologicznych środków myjących bez dodatku szkodliwych detergentów. 

Tekst: Aleksandra Lamek, zdjęcia: shutterstock

Zobacz także: Po co nam bagna i torfowiska?

Zobacz również