Jak się pozbyć kreta z ogrodu? Ekologiczne i bezpieczne sposoby
PoradyKrety i inne gryzonie to odwieczny koszmar każdego ogrodnka. Są jednak sposoby, żeby się ich pozbyć. Oto kilka rad, jak utrzec kretowi nosa, jednocześnie nie wyrządzając mu krzywdy.
Siatka na krety pod trawnik
Najlepiej zainwestować w nią wtedy, kiedy dopiero zakładamy trawnik. I to taki w rolkach. Wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć. Siatki przeciw kretom są wykonane z tworzywa sztucznego lub metalu odpowiednio zabezpieczonego przed korozją.
Odporne na warunki atmosferyczne, mają tak dobraną wielkość oczek, że stanowią skuteczną zaporę dla kretów, a jednocześnie nie przeszkadzają wegetacji roślin.
Umieszcza się je na głębokości ok. 10 cm pod trawnikiem i ok. 30 cm pod rabatami. Na siatkę nanosi się odpowiednią warstwę gleby, na którą możemy wysiać nasiona lub ułożyć trawnik z rolki. Jeśli planujemy system automatycznego nawadniania ogrodu, rury powinny być ułożone pod siatką.
Jakich roślin nie lubią krety
Jeśli nie chcemy niszczyć trawnika, możemy posadzić rośliny i kwiaty, które skutecznie sobie z kretem poradzą, wydzielając zapach lub sok z korzeni nielubiane przez zwierzaka. Jedną z nich jest szachownica (korona cesarska), bardzo ozdobna roślina cebulowa. Rozwija kępę mieczowatych, ostro zakończonych liści, spomiędzy których wyrasta wysoki na metr, sztywny pęd, zwieńczony okazałym kwiatostanem. Kret obejdzie ją z daleka.
Inną rośliną, którą można obsadzić działkę, jest wilczomlecz groszkowy – wydzielane przez niego do gleby soki odstraszą nawet najwiekszego uparciucha.
Oprócz tego mamy rącznika, dla ludzi śmiertelnie trującego, dla kreta jedynie nieprzyjemnego (roślina ma piękne, dłoniaste, siedmioklapowe liście, zwykle przebarwiające się na bordowo), lub czosnek ozdobny, który ochroni nie tylko uprawy warzywne, ale i rabaty z kwiatami.
Wreszcie niezastąpione będą gałązki czarnego bzu ścięte podczas kwitnienia. Po wysuszeniu wkładamy je do nor. Kiedy części krzewu zaczną się rozkładać, wydzieli się kwas cyjanowodorowy (inaczej kwas pruski), mający działanie odstraszające na gryzonie.
Warto też przygotować gnojówkę z bzu czarnego. Kilogram świeżych lub 200 g suszonych liści, kwiatów i pędów bzu czarnego zalewamy 10 l wody i pozostawiamy na 4-5 dni. Powstały roztwór wraz z masą roślinną wlewamy do krecich korytarzy. Zabieg powtarzamy kilka razy, aż do skutku. I gotowe!
Karbid na krety – jak stosować
Innym sposobem na kreta jest karbid. Wystarczy ostrożnie zgarnąć ziemię ze świeżych kopców (tak żeby nie zasypać korytarzy), do każdej odkrytej dziury wrzucić kilka bryłek karbidu i delikatnie przysypać ziemią nie niszcząc korytarza. Bryłki karbidu po umieszczeniu w norze kreta zaczną reagować pod wpływem wilgotnej ziemi.
Rozpocznie się proces wydzielania acetylenu, którego nieprzyjemny zapach, rozchodząc się po korytarzach, zmusi zwierzaka do opuszczenia zajmowanego obszaru. Środek jest w pełni ekologiczny i bezpieczny, bo po zastosowaniu w glebie pozostaje tylko nieszkodliwe dla środowiska naturalnego wapno.
Ekologiczne odstraszacze kretów znajdziesz na sklep.weranda.pl
Domowe sposoby na krety
- zastosuj olej rycynowy – wymieszaj olej rycynowy z pieprzem kajeńskim, powstałą miksturę wlej do kopca - kret nie lubi tłustego smaku płynu,
- ograniczaj w miarę możliwości podlewanie, które zwiększa liczbę robaków wabiących kreta,
- przygarnij kota lub psa, zapach drapieżników przestraszy kreta,
- zakop w ziemi pułapki mechaniczne z zapadkami. Pułapki mają sygnalizację (chorągiewki) pokazującą, czy pułapka jest pełna czy pusta. Gdy zwierzak wejdzie do środka, wynieść je na łąkę lub do lasu,
- włóż do kopczyka kulki z naftaliny – kret nie cierpi ich zapachu,
- zawieś na drzewie dzwonki – kret nie lubi ich dźwięku,
- wbij w kopiec lampki solarne – będą wydawały ultradźwieki, na które kret jest szczególnie wrażliwy
Tekst: Monika Utnik-Strugała
Zdjęcia: Shutterstock