Jak przygotować ognisko w ogrodzie? Sprawdź nasze pomysły!
PoradyPlanujesz garden party, którego główną atrakcją będzie ognisko? To świetny pomysł! Zanim jednak stworzysz niepowtarzalny klimat sprzyjający rozmowom, dowiedz się, jakie warunki musisz spełnić, aby ognisko w ogrodzie było bezpieczne dla otoczenia i aby uniknąć mandatu. Jak przygotować miejsce na palenisko i jak je zaaranżować? Przygotowaliśmy krótki poradnik.
Czy można palić ognisko w ogrodzie?
Nie ma przeciwskazań do palenia ogniska rekreacyjnego we własnym ogrodzie, jeśli zadbasz o to, by nie naruszać przepisów przeciwpożarowych ujętych w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109, poz. 719).
Przykładowo palenisko nie powinno znajdować się w odległości mniejszej niż 4 metry od granicy z sąsiednią działką. Nie może też być rozpalane tuż przy granicy lasu, w odległości mniejszej niż 100 metrów[1]. Musisz pamiętać zarówno o bezpieczeństwie swoim, gości, jak i otoczenia.
Miej na uwadze, że nie możesz palić w przydomowym palenisku odpadów takich jak liście i gałęzie. Najlepszym i wskazanym rozwiązaniem będzie drewno opałowe o odpowiedniej wilgotności – ok. 25-30% – które nie wydziela gęstego i dużego dymu. Dym z ogniska bowiem nie może wydostawać się z posesji na okoliczne drogi, na których mógłby stworzyć zagrożenia w ruchu samochodowym. Użycie właściwego drewna opałowego to także ograniczenie emisji ilości zanieczyszczeń do środowiska.
Miejsce na ognisko w ogrodzie – idealne palenisko pod chmurką
To pewne – miejsce na ognisko w ogrodzie nie może być przypadkowe. Oprócz kwestii bezpieczeństwa, ważne są też aspekty logistyczne i aranżacyjne. Dobrze, by znajdowało się w takiej lokalizacji, która ułatwi wielogodzinne wspólne biesiadowanie.
Zachęcamy, by w pobliżu paleniska ustawić stolik z przekąskami i napojami. Świetnym rozwiązaniem jest umieszczenie urządzenia do gazowania wody, np. saturatora SodaStream, syropów smakowych i dodatków, dzięki którym każdy z gości będzie mógł przygotować swój ulubiony letni drink lub mocktail.
Podczas wyboru miejsca na ognisko, warto wziąć pod uwagę bliskość źródeł wody, która w razie potrzeby może posłużyć do ugaszenia ognia. Upewnij się też, że palenisko jest z dala od łatwopalnych materiałów. Dobrą praktyką jest też posiadanie w jego pobliżu gaśnicy lub innych przedmiotów do szybkiego ugaszenia ognia.
Jeśli masz duży ogród, możesz rozważyć stworzenie stałego paleniska z kamieni, cegieł lub betonu. Tego typu konstrukcja uatrakcyjni przestrzeń i jednocześnie zwiększy bezpieczeństwo. Pamiętaj, aby dookoła paleniska pozostawić strefę wolną od roślinności – możesz wysypać ją piaskiem lub żwirem, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się ognia.
Jak przygotować miejsce na ognisko w ogrodzie?
Miejsce na ognisko w ogrodzie powinno być bezpieczne i oddalone od łatwopalnych przedmiotów oraz bliskich granic działki. To już wiesz. Jak z kolei przygotować się do przygotowania takiego paleniska? Najpierw zdecyduj, jakie ma ono być. Może być:
-
tymczasowe – dobre w momencie, gdy organizujesz jednorazowe garden party. Wymaga odgarnięcia kawałka trawnika i tymczasowego zabezpieczenia miejsca kamieniami lub cegłami;
-
przenośne – wybór dla tych, którzy nie chcą ograniczać się do jednego miejsca w ogrodzie. Jest ono przeważnie w formie specjalnej metalowej misy;
-
stałe – takie palenisko – zwykle w postaci dołka wyłożonego i obłożonego kamieniami – będzie zawsze w tym samym miejscu, więc można w nie więcej zainwestować i zaaranżować jego otoczenie. Idealny wybór dla osób często planujących spotkania z przyjaciółmi i rodziną pod gwiazdami.
Z czego przygotować palenisko?
Jeśli planujesz częste spotkania w swoim ogrodzie, pomyśl o stworzeniu stałego paleniska. W tym celu wytycz miejsce, w którym wykopiesz okrągły dołek o głębokości ok. 40 cm i średnicy ok. 1 m. Na jego dnie równo ułóż kamienie i podsyp je czystym piaskiem. Okrąg otocz kamieniami lub cegłami, obsyp piaskiem, by zabezpieczyć teren przed ewentualnym rozprzestrzenianiem się ognia.
Kamienie i cegły są trwałe i odporne na wysokie temperatury, co czyni je idealnym wyborem do stałych konstrukcji. Do tymczasowych ognisk będą z kolei odpowiednie misy paleniskowe – są łatwe w montażu i demontażu, co daje większą elastyczność w aranżacji przestrzeni. Potrafią też zachwycać nowoczesnym designem.
Do rozpalania ogniska w ogrodzie używaj drewna opałowego – zwracaj uwagę na jego wilgotność. Wybierz np. drewno drzew liściastych, które zapewni równomierne i długotrwałe spalanie. Przed imprezą upewnij się, że masz zapalniczkę lub zapałki oraz odpowiednie materiały do rozpalenia ognia.
Ognisko w ogrodzie – stwórz atmosferę sprzyjającą rozmowom
Odpowiednie, a przy tym kreatywne rozplanowanie miejsca na ognisko w ogrodzie sprawi, że stanie się ono centralnym punktem spotkań towarzyskich. Jeśli chcesz stworzyć przyjemną atmosferę, pomyśl też o odpowiednim oświetleniu i dekoracjach.
Lampiony, świece czy girlandy świetlne wprowadzą romantyczny nastrój, a kolorowe poduszki i koce zapewnią gościom komfort (nigdy jednak nie zapominaj o bezpieczeństwie – nie umieszczaj materiałów łatwopalnych zbyt blisko paleniska). Możesz także rozważyć ustawienie krzeseł, foteli lub ławek wokół paleniska, co umożliwi wygodne siedzenie i cieszenie się pięknem i ciepłem ognia.
Ognisko w ogrodzie nie istnieje też bez dobrych przekąsek i pasujących napojów!
Drinki i przekąski na garden party przy ognisku
Podczas garden party przy ognisku nie może zabraknąć smakowitych przekąsek i orzeźwiających napojów. Dobre jedzenie i drinki sprzyjają wielogodzinnym rozmowom w miłej atmosferze. Przygotuj więc proste, ale różnorodne menu, które zadowoli każdego gościa.
Na liście ciepłych i zimnych przekąsek mogą znaleźć się na przykład:
-
grillowane kiełbaski i skrzydełka;
-
szaszłyki mięsne i warzywne;
-
pieczarki faszerowane serem pleśniowym i owinięte boczkiem;
-
faszerowane papryki;
-
pieczywo z masłem czosnkowym;
-
tortille;
-
tradycyjne kiełbasy do pieczenia na patyku, podawane z chlebem, musztardą, ketchupem i ogórkiem małosolnym. Możesz też przygotować bułki do hot-dogów;
-
pieczone ziemniaki z sosem tzatziki;
-
pizze i pizzerinki – jeśli masz kamień do pizzy na palenisko, zaskoczysz gości taką ciepłą potrawą;
-
bruschetty i inne kanapki;
-
deski serów i wędlin.
Coś na słodko? Możesz przygotować deskę owoców sezonowych i egzotycznych oraz pianki marshmallows do pieczenia nad ogniem.
Do przekąsek na imprezy z ogniskiem w ogrodzie doskonale pasują lekkie drinki i mocktaile. Woda gazowana z dodatkiem świeżych owoców, mięty, lawendy i lodu to świetny wybór na letnie wieczory. Możesz również przygotować lemoniady, koktajle owocowe czy herbaty mrożone (tu świetnie sprawdzą się syropy SodaStream Lipton oraz nowy smak – SodaStream Kwiat Czarnego Bzu), a także drinki z odrobiną alkoholu – sangria, aperol spritz czy mojito.
Szykuje się wyśmienite ognisko w ogrodzie! Przepisy na różnorodne, orzeźwiające i smaczne napoje z bąbelkami znajdziesz w bogatym przepiśniku SodaStream.
Aranżacja ogniska w ogrodzie – inspiracje na miejsce na ognisko w ogrodzie
Rozplanowanie i zaaranżowanie miejsca na ognisko w ogrodzie może być wyzwaniem, ale jednocześnie świetną okazją do kreatywnego wykorzystania wolnej przestrzeni przed domem.
Używając odpowiednich materiałów, wkomponujesz palenisko zarówno w rustykalny styl ogrodu (z naturalnymi materiałami jak drewno i kamień), jak i nowoczesny, wybierając minimalistyczne formy paleniska, w tym metalowe elementy. Pomyśl też o roślinach, które otoczą ognisko – nie zapominaj o zachowaniu bezpiecznej odległości!
Aranżacja miejsca na ognisko może śmiało odzwierciedlać styl twojego ogrodu. Mamy nadzieję, że stworzysz przestrzeń, w której będziesz chętnie spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi.
MATERIAŁ PARTNERA
[1] https://www.gov.pl/web/kppsp-lipsko/czy-na-terenie-prywatnej-posesji-mozna-palic-ognisko-