Inspekt ogrodowy to mini szklarnia, która przyda się na przedwiośniu. Czym jest inspekt ogrodowy i jak go zrobić?
PoradyNa przedwiośniu roślinom przyda się trochę więcej ciepła. Wszystko, czego potrzebują, żeby szybko i zdrowo rosnąć, znajdą w przydomowym inspekcie. Najprostszy inspekt jest skrzynią bez dna, z przeszkloną przykrywą. Pełni rolę miniaturowej szklarni, w której przygotujesz rozsady warzyw i kwiatów oraz ukorzenisz i zahartujesz sadzonki przed wysadzeniem ich do gruntu.
Co to jest inspekt ogrodowy?
Inspekt zabezpiecza uprawiane w nim młode rośliny przed szkodliwymi skutkami niskich temperatur, szczególnie w okresie od przedwiośnia do ostatnich przymrozków w połowie maja, i wydłuża sezon wegetacyjny. Przezroczysty dach wpuszcza promienie słoneczne i zatrzymuje ciepło. Temperatura wewnątrz jest wyższa o 5-10°C od tej na dworze. Latem inspekt można otworzyć na stałe i wykorzystać go jako dodatkowe poletko uprawowe, a zimą przechować w nim wrażliwe na mróz, wiatr i zimową wilgoć rośliny doniczkowe.
Gdzie postawić inspekt ogrodowy?
Aby w pełni wykorzystać możliwości inspektu, znajdź mu przytulny kąt. Stanowisko pod niego powinno być dobrze nasłonecznione, osłonięte przed porywistymi wiatrami, skierowane na południe lub południowy wschód. Może przylegać do ściany budynku, np. domu, garażu czy szopy, lub stać w ogrodzie. Inspekty umieszczone przy ścianie będą ogrzewane ciepłem budynku, a te na otwartej przestrzeni – zwykle lepiej doświetlone, o ile nie pada na nie cień rzucany przez drzewa.
Konstrukcja może być też częścią warzywnika (wówczas łatwo będzie wysadzać rozsadę na pobliskie grządki) lub znajdować się w pobliżu letniej lub domowej kuchni, tak by móc szybko skorzystać z ziół i nowalijek. Inspekt jest najczęściej lekką drewnianą konstrukcją, którą można łatwo przenieść w inne miejsce.
Ozdoby ogrodowe, narzędiza ogrodnicze i mini szklarnie kupisz w sklepie Weranda.pl
Jak zrobić inspekt ogrodowy krok po kroku?
- Wymiary zależą wyłącznie od naszych preferencji. Ale – aby był wygodny – rama nie powinna być szersza niż 100 cm (jeśli przylega do budynku) lub 120 cm (jeśli inspekt jest wolno stojący). Taka szerokość zapewni swobodny dostęp do wszystkich roślin. Długość skrzyni z reguły nie przekracza 200 cm.
- Wysokość przedniej ścianki skrzyni powinna wynosić około 15-20 cm, żeby jak najwięcej światła wpadało do środka. Tylna ścianka może mieć dowolną wysokość, z reguły większą od przedniej, aby zapewnić spadek dachu, a co za tym idzie, umożliwić swobodne spływanie deszczowi. Dzięki takiej budowie będzie łatwiej uprawiać rośliny o różnych rozmiarach – niższe z przodu, a wyższe z tyłu inspektu.
- Do budowy wykorzystaj stare drewniane ramy okienne z oknami. Ramy zazwyczaj są już zaimpregnowane i pomalowane, co zabezpiecza je przed niszczącym wpływem czynników zewnętrznych, a okna na zawiasach łatwo się otwierają i zamykają.
- Zamiast ram okiennych do budowy skrzyni można wykorzystać deski szalunkowe, deski z palet lub inne materiały z odzysku – w tym także stare cegły, które można ułożyć w niski prostokątny murek. Na dach, oprócz szyb, nadadzą się także płyty z przezroczystego pleksi lub poliwęglanu lub w ostateczności drewniana ramka z listewek z rozciągniętą pomiędzy nimi folią inspektową.
- Dostępne są także różne modele gotowych inspektów do samodzielnego montażu. Niezależnie od rodzaju materiałów konstrukcyjnych i sposobu budowy, każdy inspekt musi mieć uchylną pokrywę, która umożliwi wietrzenie upraw podczas słonecznej pogody, co zapobiegnie przegrzaniu roślin.
- Skrzynia może być częściowo zagłębiona w ziemi (nawet do połowy wysokości), szczególnie jeśli inspekt będzie służył do zimowania roślin w donicach. Boki skrzyni można na zimę dodatkowo docieplić styropianem, obsypać ściółką ze słomy, liści lub kory.
Zobacz także: Jak założyć ogród permakulturowy?
Co i kiedy siać w inspekcie?
Możesz uprawiać przez cały czas warzywa, m.in. arbuzy, brukiew, cebulę na szczypior, czosnek, groch na kiełki, marchew, melony, ogórki, pietruszkę (korzeniową i naciową), roszponkę, rukolę, rzepę, rzodkiewkę, sałatę, szczypiorek i szpinak.
Przygotujesz rozsady (sadzonki do przesadzenia później na grządki), m.in. bakłażanów, brokułów, buraków liściowych, chili, cukinii, jarmużu, dyni, kalafiora, kalarepy, kapusty, ogórków, papryki, patisonów, pomidorów, porów i selerów.
Wiosną w inspekcie wysiejesz na rozsadę kwiaty jednoroczne, m.in. aksamitki, astry, cynie, kosmosy, lwie paszcze i petunie.
Latem możesz wykorzystać do przygotowania rozsad kwiatów dwuletnich, np. bratków, goździków, malw, naparstnic i ostróżek, oraz bylin, np. jeżówek, łubinów, szałwii i rudbekii.
Przez cały rok możesz w nim uprawiać zioła: jednoroczne, takie jak bazylia, kolendra, koperek czy majeranek. Przygotujesz w nim także sadzonki ziół wieloletnich, takich jak estragon, oregano czy tymianek.
Zimą ustaw w inspekcie jedna przy drugiej donice z wysadzonymi na wiosnę kwiatami cebulowymi, mrozoodpornymi sukulentami, młodymi sadzonkami i pietruszką na natkę. Przestrzeń pomiędzy doniczkami wypełnij suchymi liśćmi.
Wykorzystaj go do zahartowania domowej rozsady warzyw i kwiatów. W kwietniu wynieś doniczki z siewkami do inspektu, ale pamiętaj, aby w słoneczne dni uchylać pokrywę, a na noc ją zamykać.
Inspekt ogrodowy – zalety:
- Łatwo go przestawić w inne miejsce.
- Zrobisz go sam z materiałów z odzysku i dopasujesz do swoich potrzeb.
- Umożliwia wcześniejsze rozpoczęcie i wydłużenie sezonu wegetacyjnego.
- Można w nim zimować rośliny wymagające szczególnej ochrony.
- Jest mniejszy i tańszy od szklarni i tunelu foliowego.
- Ustawiony w słońcu przyspiesza wzrost roślin, a w lekkim cieniu ukorzenianie sadzonek.
Tekst: Łukasz Skop Zdjęcia: Shutterstock, materiały prasowe
Zobacz także:
Jak ratować kwiaty przed przymrozkami?
Kompost z trawy od A do Z – przygotowanie, zastosowanie i zalety