szklarnie i folie pozwalają uzyskać wyższe zbiory szybciej

Co warto sadzić w przydomowej szklarni?

Porady

Rośliny można uprawiać w gruncie, ale dużą popularnością cieszą się szklarnie. Uprawy pod osłonami dają wiele korzyści. Sprawdź, dlaczego warto posiadać szklarnię i jakie rośliny w niej posadzić.

reklama

Zalety uprawy roślin w szklarni

Uprawa szklarniowa w porównaniu do gruntowej daje o wiele więcej korzyści. Pod osłonami tworzy się specyficzny mikroklimat, który zapewnia roślinom optymalne warunki do rozwoju. Dzięki temu wydłuża się okres wegetacyjny, który może trwać od przełomu lutego i marca aż do początku listopada. Szklarnia przyspiesza plonowanie nawet o kilka tygodni.

Jedną z najważniejszych zalet szklarni jest fakt, że uprawiane w niej rośliny są w mniejszych stopniu narażone na ataki szkodników. Cieplarnia stanowi także doskonałą ochronę przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych, takich jak silny wiatr, intensywne opady deszczu, grad czy przymrozki. Dzięki temu nie trzeba się martwić, że gwałtowne zmiany pogody spowodują zniszczenie upraw.

Co więcej, w szklarni można z powodzeniem uprawiać różnorodne gatunki roślin, w tym także ciepłolubne i egzotyczne o specyficznych wymaganiach. Jednak największą korzyścią jest możliwość uzyskania znacznie większych zbiorów o lepszej jakości.
 

Jakie warzywa uprawiać w szklarni?

W szklarni ogrodowej uprawiane są przede wszystkim warzywa. Już pod koniec lutego i na początku marca wysiewa się nasiona nowalijek. Dzięki temu w kwietniu i maju można cieszyć się pierwszymi zbiorami rzodkiewek, sałaty, szczypiorku, szpinaku czy rukoli. Wczesną wiosną wysiewa się też nasiona na rozsady. Pozwoli to uzyskać własne sadzonki, np. porów, selera, pomidorów, brokułów, papryki czy kapusty.

Szklarnia zapewnia idealne warunki do rozwoju warzyw ciepłolubnych, takich jak pomidory, papryka czy ogórki. To właśnie te gatunki roślin najczęściej są uprawiane pod osłonami. W marcu można wysiać nasiona na rozsady, aby uzyskać sadzonki lub w odpowiednim czasie posadzić krzaczki pomidorów, papryki i ogórków.

Sadzonki pomidorów i ogórków można sadzić w szklarni już w kwietniu, a więc co najmniej miesiąc wcześniej niż do gruntu. Natomiast rozsadę papryki umieszcza się pod osłonami nawet w połowie marca. Warto także pamiętać o zapewnieniu odpowiednich warunków do wzrostu.

W szklarni uprawiane są także mniej popularne warzywa, takie jak cukinia, bakłażany czy bataty.
 

Jakie owoce uprawiać pod osłonami?

W szklarni panują doskonałe warunki do uprawy wielu roślin owocowych. Do najpopularniejszych z nich należą truskawki, którym wyjątkowo służą osłony. Dzięki szklarni można uzyskać szybsze dojrzewanie, większe plony i wyjątkowo aromatyczne owoce. Poza tym uprawiane są poziomki i maliny.

Poza owocami krajowymi w szklarni można uprawiać gatunki egzotyczne o dużych wymaganiach cieplnych. Ananas, arbuz, melon czy kiwano to niektóre z nich. Co więcej, w szklarni, w której można utrzymać temperaturę w przedziale 25-32℃ panują doskonałe warunki dla cytrusów, takich jak mandarynki, limonki czy cytryny.
 

Jakie zioła posadzić w szklarni?

Szklarnia zapewnia właściwe warunki do wzrostu wielu gatunkom ziół. Rośliny te źle znoszą nadmierną wilgoć. W przypadku uprawy gruntowej wystarczy kilka chłodniejszych i deszczowych dni, aby kondycja ziół uległa pogorszeniu. Natomiast pod osłonami mają optymalne warunki. Do uprawy w szklarni doskonale sprawdza się np. bazylia, która należy do roślin światło- i ciepłolubnych. Z powodzeniem posadzić można także majeranek, estragon, kolendrę, lubczyk, tymianek, miętę, oregano, szałwię, a nawet trawę cytrynową.
 

Podstawowe zasady pielęgnacji roślin w szklarni

Optymalne warunki panujące w szklarni nie są wystarczające, aby rośliny rosły i wydawały bogate plony. Konieczna jest także właściwa pielęgnacja. Przede wszystkim należy przygotować podłoże odpowiednie dla uprawianych roślin. Zaleca się stosowanie pojemników lub skrzynek, ponieważ ziemia w szklarni szybko ulega wyjałowieniu i wymaga okresowego wymieniania.

Rośliny pod osłonami są chronione przed opadami, a więc obowiązkowe jest regularne podlewanie. Wodę można dostarczać tradycyjnie za pomocą węża ogrodowego lub konewki. Wygodną i oszczędzającą czas alternatywą jest natomiast instalacja systemu automatycznego podlewania, np. marki Kärcher.

Latem z uwagi na silne nagrzewanie się szklarni, konieczne jest wietrzenie dla obniżenia temperatury. Także intensywne promieniowanie słoneczne stanowi zagrożenie dla roślin. Z tego powodu warto zadbać o cieniowanie szklarni przy użyciu specjalnej siatki bądź metodą bielenia szyb wapnem.

Niezwykle ważne dla prawidłowego wzrostu i kondycji roślin jest zachowanie czystości w szklarni. Dzięki temu można ograniczyć ryzyko występowania chorób oraz zapewnić dostęp światła.
 

Czystość szklarni a kondycja roślin

Trzeba mieć świadomość, że warunki panujące w szklarni, czyli ciepło i duża wilgotność powietrza sprzyjają nie tylko wzrostowi uprawianych tam roślin, ale także rozwojowi drobnoustrojów i szkodników. Zanieczyszczenia stanowią doskonałą pożywkę dla bakterii, wirusów i grzybów, które wywołują choroby. W brudnej szklarni bytują także ślimaki, mszyce, przędziorki oraz mączliki, które stanowią zagrożenie dla roślin.

mycie szklarni najłatwiej wykonać myjką ciśnieniową
Mycie szklarni najłatwiej wykonać myjką ciśnieniową

Aby pozbyć się patogenów i szkodników, należy regularnie czyścić oraz dezynfekować szklarnię wraz z wyposażeniem. Jest to konieczne przed sezonem wegetacyjnym i po jego zakończeniu. Co więcej, mycie szklarni zapewnia także lepszy dostęp światła i dobre nasłonecznienie dla uprawianych roślin. Na ścianach gromadzą się bowiem zabrudzenia, które wpływają na ograniczenie przejrzystości szyb i dodatkowo przyczyniają się do niszczenia konstrukcji.

Do czyszczenia i dezynfekcji szklarni przydatne są urządzenia Kärcher – myjki wysokociśnieniowe wyposażone w odpowiednie akcesoria, myjki do okien oraz parownice.

Czytaj więcej na temat czyszczenia szklarni na kaercher.com: www.kaercher.com/pl/home-garden/poradnik-zastosowan/czyszczenie-szklarni-i-folii-wiecej-swiatla-mniej-szkodnikow.html

Materiał Partnera

 

Zobacz również