co siejemy w marcu

Co siejemy w marcu w ogródku i na balkonie?

Porady

Porady na marcowe wysiewy dla mieszczuchów i dla posiadaczy własnego ogrodu. Zima się kończy, więc najlepiej już teraz zaplanować, co posiać, żeby z tych nasion, po przesadzeniu wyrosły dorodne warzywa i piękne kwiaty.

reklama
sałata masłowa
Sałata masłowa z własnego ogródka? Czemu nie!

Co można siać w marcu w małym ogrodzie lub na balkonie

Jeśli mieszkasz w mieście i nie dysponujesz dużym ogrodem, a masz do wykorzystania tylko mały kawałek ziemi przed domem albo skrzynki na balkonie, warto zastanowić się, co koniecznie warto zasiać z roślin, które są plenne i przynoszą dużo pożytku dla zdrowia. 

Jakie warzywa siejemy w marcu

Marzec to dobry moment na wysianie rukoli, sałat, ale też selera i pora do rozsad. W kwietniu rośliny można przesadzać do gruntu. Warto mieć pod ręką własną zieleninę i włoszczyznę, co nie jest bez znaczenia biorąc pod uwagę ich właściwości odżywcze. 

Każdy, kto marzy o własnych warzywach, powinien wziąć pod uwagę wysiew sałaty masłowej na rozsady. To warzywo jest bardzo plenne i zapewni źródło witamin na wiele wiosenno-letnich tygodni. Zielenina wyhodowana w przydomowym ogrodzie będzie źródłem witamin. To świetne warzywo do wysiania w przydomowych skrzynkach, które można zainstalować w małym ogrodzie. 

Jakie warzywa w marcu można wysiewać do gruntu

Jeśli dysponujemy większym ogrodem warto wysiać do gruntu marchew, koper, rzodkiew i szpinak. Jednak, żeby zabezpieczyć wysiane warzywa przed przymrozkami należy zamontować w miejscu wysiewu tunel, który dostatecznie je zabezpieczy. 

Bratki to jedne z roślin, którym wiosenne chłody niestraszne.

Druga połowa marca to świetny moment na przygotowanie rozsad pomidorów, papryki i bakłażana. To rośliny ciepłolubne, dlatego warto pamiętać o tym, żeby zapewnić im odpowiednią temperaturę. W optymalnych warunkach wykiełkują z nich mocne rośliny. Dla pomidora optymalne temperatury to 22-25 st.C, a papryka i bakłażan lubią temperatury nawet do 30 st. C. 

Marcowe rozsady – o czym warto pamiętać

Skrzynki w których wysiane są nasiona roślin psiankowatych warto postawić blisko kaloryfera lub na oknie od strony południowej. Przed przesuszeniem uchroni je nakrycie folią. Można do tego używać również plastikowych butelek lub słoików jeśli wysiewamy warzywa w okrągłych doniczkach.  

Pod koniec miesiąca, kiedy temperatury są stabilniejsze, a noce nie są już takie zimne można wysiewać bezpośrednio do gruntu warzywa odporniejsze na zmiany temperatury, np. bób, groch, rzodkiewkę, pietruszkę korzeniową, pasternak, szpinak, jarmuż, skorzonerę.

Jakie kwiaty siejemy w marcu

Na początku miesiąca warto pomyśleć o przygotowaniu rozsad kwiatów takich jak cynia, heliotrop, tytoń ozdobny, aster chiński, niecierpek, lwią paszczę, ale też aksamitkę, lewkonię i szałwię.

Kwiaty na rozsady najlepiej wysiać do podłużnych skrzynek. Ziemia nie powinna być za ciężka. Najlepsza do tego będzie mieszanka torfu i piasku. Dla zapewnienia odpowiedniej wilgotności nasionom, skrzynki można przykryć szybą i zrobić inspekt ogrodowy.

Jeśli dysponujemy balkonem, można go obsadzić kwiatami, które nie boją się zmiennych temperatur. Do kwietnych pionierów należą wdzięczne bratki, stokrotki, ale też prymulki, miniaturowe żonkile i hiacynty. Dzięki tym kwiatom balkon nabierze wiosennego charakteru szybciej niż ogród.

Pod koniec marca, podobnie jak w przypadku warzyw można wysiewać niektóre gatunki kwiatów bezpośrednio do gruntu.

Są to pnący groszek pachnący, który ozdobi pergolę, gipsówka, która pięknie wygląda w ogrodzie i pięknie ozdobi każdy letni bukiet. Jeśli chcemy przywołać klimat łąki w naszym przydomowym ogrodzie, warto wysiać w nim w marcu chabry. 

To dobry miesiąc na wysiew wprost do gruntu odpornych na większe spadki temperatur bylin tj. dzwoneczki karpackie, orliki czy astry alpejskie.

Co można siać w marcu w szklarni

W pierwszej części miesiąca można przygotować rozsady do naszego zielnika. Świetny do tego celu będzie również foliowy tunel. Z szerokiego wyboru roślin, które będą poprawiały smak naszych potraw warto zdecydować się na kolendrę, szczypiorek, bazylię oraz natkę pietruszki. 

Wiosenne nowalijki z inspektu

Foliowy tunel ogrodowy, szklarnia lub inspekt zapewniają stałą temperaturę wysianym w nim roślinom, kiedy na zewnątrz różnica między temperaturami w dzień i w nocy bardzo się różni, co zdarza się wczesną wiosną. W tunelu warto wysiać sałatę, rzodkiewkę i rukolę, które ucieszą wszystkich spragnionych zdrowej zieleniny.

Sadzarka do cebulek, Esschert Design, sklep.weranda.pl
Sadzarka do cebulek, Esschert Design, sklep.weranda.pl
Szklarnia dekoracyjna, sklep.weranda.pl
Szklarnia dekoracyjna, sklep.weranda.pl

Co siejemy w marcu do gruntu

Warto pomyśleć o wysiewie marchwi, cebuli, pora i kopru. Wczesny wysiew zapewni wcześniejsze zbiory. Według zasady wysiewu biodynamicznego powinno siać się naprzemiennie marchew i cebulę. Co uchroni marchew przed robaczywieniem. 

O czym pamiętamy siejąc warzywa w marcu, w ogrodzie

Do warzywnego zasiewu marcowego warto wybrać bardzo nasłonecznione stanowiska, które są osłonięte od wiatru. Zawsze można wspomóc świeżo wysiane warzywa, przykrywając je specjalną folią lub słomą. 

Przed przesadzeniem do gruntu wcześniej wysianych warzyw, dobrze jest je zahartować, czyli przyzwyczaić do innych warunków, które panują na zewnątrz: obniżyć temperaturę, zakręcając kaloryfer, ale też wietrząc częściej pomieszczenie, w którym znajdują się rozsady. 

Pod koniec marca można wysiewać wiele warzyw, o których była już mowa. Warto pamiętać o kilku zasadach wysiewu: ziemia powinna być spulchniona, odpowiednio nawilżona i pozbawiona chwastów. Optymalnym sposobem jest gęste wysianie nasion w równych rzędach. W miarę rośnięcia, można wysiane roślinki poprzerywać, żeby polepszyć ich warunki wzrostu. 

Tekst: MW
Zdjęcia: Shutterstock

Zobacz także: Jakie prace ogrodowe wykonać w marcu?
Zobacz także: Nowalijki ze skrzynki parapetowej

Zobacz również