

Księżycowy kalendarz ogrodnika: jakie prace ogrodowe warto wykonać w grudniu?
PoradyChoć zima zaczyna się za chwilę, w ogrodzie wciąż jest co robić. Początek miesiąca to dobry czas przesadzanie roślin wieloletnich i zakładanie parapetowych ogródków w domu i wysiewania warzyw w szklarniach. Zbierz brukselki i jarmuż, które wciąż są na rabatach. Nie zapominaj podlewać zimozielonych roślin, pobiel też pnie drzew owocowych.
Księżycowy kalendarz ogrodnika: 1–12 grudnia, Księżyca ubywa
Do 10 grudnia masz czas siewów, a także sadzenia nowych drzew i krzewów z odkrytymi korzeniami (wykopywanych ze szkółek). Skorzystaj z tej możliwości i, jeśli tylko pogoda pozwoli, posadź rośliny owocowe oraz zakładaj żywopłoty.
Rób ogrodowe przeprowadzki, czyli przesadzaj już rosnące rośliny wieloletnie. W domach zakładaj ogródki parapetowe: pędź natkę, cebule na szczypior, korzenie buraków na młode listki oraz kiełki. Wszystkie nasiona przeznaczone do kiełkowania najpierw dobrze opłucz pod bieżącą wodą, a dopiero później wysiewaj. Do doniczek wypełnionych torfem siej nasiona słoneczników, groszków i cebuli oraz rzodkiewek na młode listki. W pomieszczeniach możesz sadzić cebule hippeastrum, popularnie zwanego amarylisem. Kupując je, zwracaj uwagę na to, czy mają zdrowe, mięsiste korzenie. Pamiętaj również, że im cebula większa, tym więcej wypuści pąków kwiatostanowych. Po zakończeniu kwitnienia cebule pozostaw z liśćmi, regularnie je podlewaj i zasilaj, a na początku lata zasusz, by przeszły spoczynek, który jest niezbędny do następnego kwitnienia.
W szklarniach możesz wysiewać sałatę, roszponkę, zimowy szpinak i rzodkiewki. Te warzywa nie przepadają za upałami, zatem jeśli na dworze wciąż jest znośnie, to będą powoli się rozwijały. Tuż przed nowiem, od 11 do 12 grudnia, masz najlepszy moment nie tylko na posadzenie drzewek owocowych, ale też na karczowanie starych drzew oraz pni. W imieniny Barbary (4.12) przypadnie apogeum (nasz satelita jest najdalej od Ziemi), które zwykle wróży okres spokojnej pogody.
Księżycowy kalendarz ogrodnika: 13 grudnia, nów
Odpocznij od prac ogrodowych.
Księżycowy kalendarz ogrodnika: 14–26 grudnia, Księżyca przybywa
Aż do świąt Księżyc sprzyja zbiorom korzeni pietruszki, pora i brukselki oraz jarmużu pozostawionych na rabatach. To również świetny czas na przedświąteczne porządki i ustawianie ogrodowych dekoracji. Grab trawniki, a jeśli trawa wciąż rośnie, możesz ją nawet kosić. Popraw zimowe okrywy, pamiętając, że potrzebne są tylko na wypadek ostrych mrozów. Ta uwaga nie dotyczy kopczykowania róż. W okresie perygeum, przypada na 16 grudnia, unikaj prac, które powodowałyby uszkadzanie roślin, np. cięć. Podlewaj za to wszystkie zimujące w ogrodach zimozielone drzewa i krzewy, nie zapominając zwłaszcza o różanecznikach i laurowiśniach. Przenieś do pomieszczeń gospodarczych te wszystkie donice, dekoracje, pojemniki i narzędzia, które będą potrzebne dopiero wiosną. Narzędzia metalowe zabezpiecz, najlepiej smarując olejem.
W piwnicach sprawdzaj, jak się przechowują zimowe zapasy warzyw oraz bulwy dalii, mieczyki, kanny i cantedeskie. Chore i pleśniejące usuń. Wszystkie zdrowe warto zasypać czystym torfem lub trocinami. Przy okazji sprawdź, jak się mają zapasy suszonych ziół i kwiatów. Jeśli są wilgotne, to koniecznie trzeba je przenieść do bardziej suchych i przewiewnych pomieszczeń. Do 23 grudnia możesz sadzić w piwnicach korzenie cykorii pędzonych na kolby, a także pieczarki. W pomieszczeniach z oknami (bądź zamontowanym sztucznym oświetleniem) rozpocznij uprawę boczniaków. Wystarczy ustawić gotowe baloty z podłożem przerośniętym grzybnią, które kupisz w centrach ogrodniczych. Nie zapomnij pobielić pni drzew owocowych wapnem i zabezpieczyć je repelentami odstraszającymi zające i sarny.
Księżycowy kalendarz ogrodnika: 27grudnia, pełnia
Zasłużone 24 godziny odpoczynku od prac ogrodowych.
Księżycowy kalendarz ogrodnika: 28–31 grudnia, Księżyca ubywa
Dla amatorów nalewek końcowe dni grudnia niech będą początkiem okresu nastawiania wybornych trunków z leśnej żurawiny, dzikich róż, tarniny, a także cytrusów, na które właśnie rozpoczyna się sezon. Księżyc sprzyja także robieniu przetworów z ekologicznych cytryn i pomarańczy oraz ananasów.
Zbieraj pączki sosen i czarnej porzeczki. Są wyjątko wo zdrowe i aromatyczne, możesz je dodawać do herbaty. Ciekawym zimowym napojem rozgrzewającym jest też herbatka z gotowanych zdrewniałych pędów malin oraz parzonych liści jeżyny i poziomki. W kiełkownikach wysiewaj kolejne partie nasion, a do skrzynek sadź nowe korzenie pietruszki, cebulę i seler. Ani się obejrzysz, a wypuszczą aromatyczne i zdrowe liście.
TEKST: WITOLD CZUKSANOW ZDJĘCIA: shutterstock