Jakie są etapy tworzenia tarasu na gruncie?
Projektowanie ogroduBudowa tarasu na gruncie nie jest skomplikowana. Realizacja układu tego typu wymaga przeprowadzenia robót ziemnych oraz zagęszczenia podłoża. Tylko w takim przypadku można ograniczyć niechciane zjawisko odkształcania się nawierzchni.
Planując budowę tarasu na gruncie, warto dobrze przemyśleć kwestię doboru materiału wykończeniowego na utwardzoną powierzchnię. Ze względu na funkcjonalność i parametry estetyczne, najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku są kostki brukowe lub płyty betonowe.
Budowa tarasu na gruncie krok po kroku
Budowa tarasu na gruncie powinna przebiegać w następujących etapach:
-
usunięcie warstwy gruntu organicznego (humusu) oraz wykonanie korytowania (poziom posadowienia tarasu powinien zależeć od zakładanych obciążeń);
-
niwelacja terenu i wykonanie spadków zapewniających właściwy kierunek spływu wód opadowych (koniecznie w stronę od budynku);
-
osadzenie elementów krawędziowych – krawężników, obrzeży lub palisady;
-
wykonanie podbudowy żwirowej – nasypanie minimum 30 cm gruboziarnistego kruszywa oraz mechaniczne zagęszczenie żwiru (najlepiej po warstwie 15 cm);
Decydując się na budowę tarasu na gruncie, nie można zapomnieć o wyborze odpowiednich elementów do stworzenia jego użytkowej nawierzchni.
Jeśli szukasz materiału wykończeniowego na taras o wysokich parametrach technicznych i estetycznym wyglądzie, wejdź na: https://www.wienerberger.pl/produkty/kostka-brukowa-plyty-tarasowe-ogrodzenia-betonowe-semmelrock/plyty-tarasowe.html. Znajdziesz tam szeroki wybór kostek brukowych i płyt betonowych gwarantujących osiągnięcie pełnej funkcjonalności i efektownego efektu wizualnego w odniesieniu do użytkowych stref ogrodowych.
Z czego wynika wysoka funkcjonalność kostek brukowych i płyt betonowych na taras?
Zarówno kostki brukowe, jak i płyty betonowe są wytwarzane na bazie mieszanki cementowej. Elementy tego typu charakteryzują się wysoką wytrzymałością i sztywnością, dzięki czemu nie są podatne na uszkodzenia pod wpływem oddziaływania punktowego i rozłożonego obciążenia oraz czynników uderzeniowych. Wyroby betonowe na taras wykazują się także niską nasiąkliwością i są mrozoodporne. Kostki i płyty zachowują niezmienioną wizualną formę przez wiele lat, bez konieczności wykonywania skomplikowanych prac konserwacyjnych.
Planując budowę tarasu na gruncie, warto wziąć pod uwagę, że w szerokiej gamie wyrobów betonowych do ogrodu, oprócz elementów przeznaczonych do utwardzania poziomych powierzchni, znajdują się także systemy ogrodzeniowe, płyty elewacyjne i elementy małej architektury. Dzięki temu można stworzyć w pełni spójną kompozycję wokół domu. Co ciekawe, elementy na bazie zaprawy cementowej do ogrodu mogą przybierać wizualną formę innych materiałów i surowców, np. drewna, bloków kamiennych lub skał.
Materiał partnera