Jak zrobić rabatę kwiatową?
Projektowanie ogroduKto nie marzy o ogrodzie tonącym w kwiatach? Zgromadzenie kilku gatunków roślin o różnej porze kwitnienia jest bodaj najbardziej atrakcyjnym rozwiązaniem, ale rabata nie jedno ma imię.
Jak zrobić rabatę w ogrodzie – poznaj typy rabat
Rabata rabacie nierówna. Na rabacie całorocznej kwiaty kwitną od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Dobrane są tak, aby o każdej porze roku w każdej części klombu znajdował się akcent dekoracyjny. Rabata ogrodowa może być także ozdobna w zimie, jeśli posadzimy np. krzewy zimozielone.
Zdecydowanie najłatwiej jest stworzyć rabaty sezonowe jak rabata wiosenna (jest dekoracyjna tylko na wiosnę, a później likwidowana), rabatę letnią oraz rabatę jesienną. Najmniej kłopotliwe w pielęgnacji są oczywiście rabaty jednogatunkowe, a najbardziej wielogatunkowe, bo wiele różnych roślin ma odmienne wymagania, np. inną porę kwitnienia.
Narzędzia ogrodnicze kupisz na sklep.weranda.pl
Jak zaprojektować rabatę kwiatową?
Rabatę ogrodową można założyć wszędzie: przy ogrodzeniu, obok domu lub wzdłuż ścieżki ogrodowej, na tle krzewów czy ściany budynku albo też na środku ogrodu, jako centralny czy dominujący akcent. Można ją też zrobić na podwyższeniu z kamienia.
Kwiaty na słoneczne i zacienione rabaty
Na słoneczne rabaty warto wybierać takie rośliny, które mają małe wymagania i są łatwe w pielęgnacji, np. niezapominajki, bratki, astry, dalie, liliowce. Słoneczne rabaty lubią piwonie, liliowce, jeżówka purpurowa i floksy. W zacienionych miejscach najlepiej prezentują się funkie, bergenia sercolistna lub kolorowe żurawki.
Rośliny do obsadzania rabat
Tutaj mamy całkowitą dowolność. Możemy wybierać spośród roślin cebulowych – tulipanów, żonkili czy hiacyntów, które zakwitają wiosną. W okresie letnim przychodzi pora kwitnienia roślin wieloletnich – goździków, dalii, piwonii oraz liliowców ogrodowych.
Byliny kwitnące to z kolei rabatowy must have jesienią. Dzięki nim możesz przedłużyć lato w ogrodzie i zanim nastanie zima nacieszyć się feerią barw. Zalicza się do nich m.in. trzy gatunki astrów: aster krzaczasty – gatunek niski; aster nowobelgijski – gatunek średni; aster nowoangielski – gatunek wysoki. Do najpopularniejszych roślin jednorocznych należą maciejka, groszek pachnący, nagietek, nasturcja, ostróżka czy słonecznik zwyczajny.
Jak dobrze zaplanować rabatę kwiatową?
Gdy już kupimy rośliny, warto ustawić je na rabacie w donicach, aby zobaczyć, jak będzie ona wyglądała w rzeczywistości. Dzięki temu jest czas na skorygowanie projektu, zanim kwiaty ostatecznie zostaną posadzone. Ogólna zasada mówi, że rabatę projektuje się piętrowo: wysokie gatunki sadzimy z tyłu, niskie z przodu, a średnie pośrodku.
Sadzenie w rzędach niekoniecznie się sprawdza, kwiaty posadzone w grupach wyglądają bardziej naturalnie. Nie trzeba jednak rygorystycznie trzymać się planu. Posadzone gatunki można przeplatać typowymi kwiatami łąkowymi: mieszanką kąkoli, habrów, maków, rumianków. Albo też tak popularnymi dawniej na wsiach warszawiankami.
Tekst: Monika Utnik-Strugała
Zdjęcia: Shutterstock
Zobacz także: Baza roślin: byliny ogrodowe