Jak zadbać o trawnik na wiosnę?

Jak zadbać o trawnik na wiosnę?

Projektowanie ogrodu

Przydomowy trawnik jest podstawowym elementem otoczenia. Korzyścią z zadbanego, zielonego trawnika jest nie tylko jego atrakcyjność wizualna. Jak każda żywa roślina, trawa pochłania CO2 i uwalnia tlen. Co więcej, zdrowa murawa zapobiega erozji podłoża spowodowanej czynnikami pogodowymi, takimi jak wiatr czy woda. Sprawdź, w jaki sposób zadbać o trawnik na wiosnę, aby był jeszcze piękniejszy niż w poprzednim sezonie!

reklama

Pierwsze koszenie trawnika na wiosnę

Myśl o pierwszym koszeniu przychodzi zaraz po stopnieniu śniegu, kiedy oczom ukazują się nieregularne kształty do tej pory ukrywane pod białą warstwą. Jednak zanim wyciągniesz ze schowka urządzenia do skracania murawy, zaczekaj, aż trawa podrośnie i się zazieleni.

Pierwszą czynnością podczas przygotowań do sezonu wiosennego jest usunięcie drobnych odpadów, które nagromadziły się pomiędzy uśpionymi źdźbłami. Sprawdzenie, czy na trawnik nie zabłąkały się kamienie i inne twarde odpady, jest kluczowe. W ten sposób zabezpieczysz się przed uszkodzeniem kosiarki, a zwłaszcza przed stępieniem jej ostrza. Po dokładnym skontrolowaniu ogrodu możesz przystąpić do pierwszego koszenia. Powinno mieć ono miejsce na przełomie marca i kwietnia. Wybierz najbardziej odpowiedni dzień, biorąc pod uwagę przede wszystkim wysokość trawy, która powinna do tego czasu osiągnąć około 6 cm. Wystarczy, że skrócisz murawę o zaledwie 1/3 długości źdźbeł, pozbywając się starych, niedożywionych po zimie końcówek.

Mimo utartego zwyczaju trawy nie powinno się podlewać bezpośrednio po koszeniu. Najlepszym momentem wydaje się poranek, gdyż wieczorna pora nie zapewni odpowiednich warunków do odparowania nadmiaru wody. Słoneczne popołudnie może z kolei sprawić, że zbyt dużo cieczy się ulotni.

Wiosenna pielęgnacja trawnika: wertykulacja

Proces wertykulacji polega na pionowym nacinaniu darni, które gwarantuje lepszy dopływ powietrza oraz składników odżywczych do gleby. Przeprowadzenie tej czynności jest konieczne ze względu na obecność powstałego podczas zimy filcu – czyli warstwy zbitych resztek organicznych, które ograniczają przepływ wody i powietrza do podłoża. Wertykulacja często wiążę się również ze spulchnianiem gleby i jest przeprowadzana w praktycznie tym samym czasie, aby zmaksymalizować efekt. Choć tego rodzaju prace nie należą do lekkich, warto je przeprowadzić, ponieważ w istotny sposób zmieniają jakość gleby i ją użyźniają.

W przypadku niewielkiego obszaru roboczego do wykonania wertykulacji nie warto zaopatrywać się w drogi sprzęt – wystarczą w tym celu ogrodnicze grabie. Jednak w miarę rosnącego areału warto zaopatrzyć się w bardziej profesjonalne narzędzia. W marketach ogrodniczych znajdziesz wertykulatory ręczne, elektryczne lub spalinowe, dzięki którym obsłużysz działkę o dowolnej wielkości przy znacznie mniejszym nakładzie sił.

Dosiewanie trawy na wiosnę

Trawa po okresie zimowania nie zawsze jest w wystarczająco dobrej kondycji. Nie warto wtedy panikować, ponieważ istnieje bardzo prosty sposób na rozwiązanie tego problemu. W sklepach ogrodniczych znajdziesz mieszanki złożone z nasion traw. Dzięki nim odświeżysz murawę i uzupełnisz miejsca ogołocone z powodu wyjątkowo niesprzyjających warunków pogodowych bądź zbyt intensywnego grabienia. Aby odnowiony trawnik spełnił Twoje oczekiwania, wybierz mieszankę składającą się z gatunków traw przystosowanych do określonych warunków. Weź pod uwagę przede wszystkim stopień nasłonecznienia trawnika.

Zanim rozpoczniesz wysiew nasion, spulchnij ziemię przy pomocy grabi lub innych narzędzi ogrodniczych. Wskazane jest, aby wymieszać ją z niewielką ilością torfu. Nasiona rozprowadź nie tylko w miejscach, gdzie brakuje trawy, ale też w pozostałej części murawy, aby młode źdźbła nie odznaczały się zanadto od zeszłorocznego trawnika. Świeżo zasianą trawę należy starannie podlać, dbając jednak o to, aby strumień wody nie wymył górnej warstwy ziemi razem z nasionami. Pierwsze efekty zaobserwujesz już po kilku dniach w postaci nowych kiełków.

Wiosenna pielęgnacja trawnika: nawożenie

Jeżeli chcesz mieć pewność, że Twój trawnik szybko uzyska oszałamiający wygląd i zachowa go przez cały sezon, systematyczne koszenie i podlewanie może nie być całkowicie wystarczające. Zadbaj o to, aby podłoże było bogate w odżywcze mikroelementy korzystne dla rozwoju roślin wiechlinowatych, czyli różnych gatunków traw. Do nawożenia trawnika stosuj preparaty zawierające azot, a murawa będzie zdrowa, gęsta, sprężysta i soczyście zielona.

Zaleca się nawożenie trawników trzy lub maksymalnie cztery razy do roku. Pierwszą dawkę preparatu zastosuj niedługo po wertykulacji i dosiewaniu, natomiast następne porcje aplikuj co około 6 tygodni. Po raz ostatni użyj nawozu nie później niż w sierpniu, aby nie dokładać sobie prac ogrodowych podczas jesiennej niepogody. Pamiętaj jeszcze, aby przed nadejściem zimy po raz ostatni przyciąć trawnik na bardzo małą wysokość. Dzięki temu pędy lepiej przezimują, a na wiosnę nie będziesz musiał usuwać obumarłych źdźbeł przed pierwszym koszeniem.

Tekst: materiały prasowe

Zdjęcia: Pixabay, Shutterstock

Zobacz również