bajkowy ogród

Bajkowy ogród wróżek - jak stworzyć własny ogród niczym ze snu?

Projektowanie ogrodu

Czy słyszałaś o ogrodzie wróżek? 
To miejsca z baśniowym klimatem, które uwielbiają urządzać Anglicy. Sierpień i wrzesień są idealne, aby je założyć, wysiewając samodzielnie zebrane nasiona.
Przygotuj kosz, papierowe torebki i rusz na łąkę. Znajdziesz tam cuda.

reklama
dekoracje do baśniowego ogrodu
Oprócz fantazyjnych roślin warto dodać trochę magicznych dodatków

Fairy garden - baśniowy ogród w którym rządzi wyobraźnia! Możesz go zrobić nawet w skrzyni.

Tworzenie fairy garden – bo tak magiczny zakątek nazywa się po angielsku – łączy w sobie ogrodnictwo i rękodzieło, a także wyobraźnię, niezbędną, by stworzyć tajemniczą, baśniową krainę. Można go urządzić na małym skrawku ziemi, w skrzynce albo nawet w donicy. Potrzebujesz miniaturowych roślin, mszaków i paproci.
Latem możesz wstawić drzewka bonsai. Wybieraj byliny, które mają filigranowe liście, dzwonkowate kwiaty, wijące się łodygi, a także skalnice czy rojniki – kieruj się wyobraźnią.
Niektóre możesz kupić, ale wiele przepięknych okazów znajdziesz blisko domu: na łąkach, murawach czy mokradłach.

 

Jakie rośliny przy projektowaniu baśniowego ogrodu wybrać? To zależy od gleby!

To, na jakie nasiona roślin się zdecydujesz, zależy od warunków w ogrodzie. Jeśli gleba jest piaszczysta, wybierz te, które spotkasz na murawach napiaskowych, porastających ugory, suche pastwiska i pobocza dróg. Charakterystyczne rośliny to goździki – kropkowany i kartuzek, zawciąg pospolity, a także macierzanki i kocanki piaskowe, jastrzębiec kosmaczek, przytulia właściwa, driakiew żółta, koniczyna polna, krwawnik. Do tego wąskolistne trawy: kostrzewa owcza i mietlica pospolita.

Dzwonek rozpierzchły
Dzwonek rozpierzchły

Kolorowe kwiaty z łąki prosto do twojego ogrodu

Jeżeli masz brunatną, żyzną glebę mineralną, idealne okazy znajdziesz na łąkach świeżych, zwanych rajgrasowymi.
Ekosystemy te należą do najbardziej barwnych, rosną tu dzwonki rozpierzch­łe, jastruny, facelie, głowienki, świetliki, babki lancetowate, rośliny motylkowe: koniczyny łąkowe, groszki, wyki, nostrzyki. 
Porastają je trawy darniowe, zwłaszcza owsica łąkowa, a także aromatyczny gatunek zwany tomką wonną oraz rajgras łąkowy.

Zobacz też: Zobacz najpiękniejsze fioletowe kwiaty i rośliny w odcieniach purpury. 

Groszek pachnący
Groszek pachnący
Wyka
Wyka

Planujesz oczko wodne? Te rośliny doskonale się tam odnajdą!

Na obniżeniach terenu w ogrodzie lub w sąsiedztwie oczek wodnych dobrze będą się czuły rośliny z tak zwanych łąk wilgotnych. W miejscach średnio żyznych znajdziesz krwawnik kichawiec, firletkę poszarpaną, krwiściąg, bodziszek i czyściec bagienny, tojeść pospolitą, kozłek lekarski, rdest wężownik, ostrożeń. I oczywiście trawy: wyczyniec, wiechlinę, owsicę omszoną, kłosówkę wełnistą czy kostrzewę.

Zobacz też: Rośliny wokół oczka wodnego – kolorowe perełki przy brzegu

 

domek dla ptaków
drewniany domek dla ptaków

Jak udekorować baśniowy ogród - fairy garden?

W bajkowym ogrodzie przydadzą się małe stawy, fontanny, strumyki. Możesz je utworzyć w płytkich naczyniach lub poidełkach – przywabią wtedy do ogrodu zwierzęta i sprawią, że zamieszkają w nim nie tylko baśniowe postacie.
Koniecznie zawieś domki dla ptaków i owadów.
Włączenie naturalnych elementów, takich jak kamienie, muszle, szyszki i żołędzie, sprawi, że zakątek będzie wyglądał tak, jakby stworzyła go natura. 

Magiczny ogród dla dzieci

Jeśli robisz taki miniekosystem z dziećmi, pomyśl również o domkach z kory (może wprowadzą się skrzaty?), ścieżkach z kamyczków, żwiru czy kamiennych płytek, wijących się wśród roślin. Na pniu drzewa możesz zamocować małe drzwiczki, obok nich postawić miniaturowy stolik albo krzesełko. Scenerię pomogą stworzyć wkomponowane w zieleń imbryki, dzbanki, a nawet ukryte wśród paproci figurki wróżek, elfów czy zwierzątek, na przykład jaszczurek. Magicznego blasku nocą dodadzą mu ukryte wśród liści lampiony i małe światełka LED. 

Zobacz też:  Zobacz najpiękniejsze ogrodowe dodatki i ozdoby

Tekst: Natalia Jędrzejczak, etnobotaniczka i przyrodniczka, organizuje warsztaty zielarskie. 
Zdjęcia: Shutterstock

 

Zobacz również