Ścieżka w ogrodzie dodaje uroku

10 pomysłów na aranżację ścieżek w ogrodzie – podpowiadamy z czego i jak zrobić alejkę w ogrodzie 

Projektowanie ogrodu

Kolorowe rabaty i perfekcyjny trawnik to nie wszystko w ogrodzie. Klimat tworzą też ścieżki. Nawet więcej, mogą bardziej przyciągać uwagę niż rośliny, fontanny czy pergole. Jak je wytyczyć i jakich materiałów użyć, by ułożyć ścieżkę? Cegieł, drewna, betonowej kostki czy najzwyklejszego piasku… ? Sprawdź najciekawsze aranżacje ścieżek ogrodowych

reklama
Ścieżka w ogrodzie kostka brukowa
Zdjęcie: polbruk.pl

1. Nieregularna kostka brukowa to dobry materiał na ścieżki

Do złudzenie przypomina naturalny kamień, który został pocięty na różnej wielkości kawałki. Tymczasem jest to kostka brukowa z kolekcji Petra marki Polbruk. Szczególnie ładnie się prezentuje na meandrującej wśród roślin ścieżce. Nieregularne kształty bardzo wdzięcznie można ułożyć. Warto też dokupić obrzeża, czyli prostokątne kostki ze ściętą krawędzią. Swoją ścieżkę możesz zrobić w trzech kolorach: Sahara to brązowo-piaskowy, Onyks czyli biało-szaro-pomarańczowy albo Alpen czyli ciemny szary. Kostkę układasz bez fazy. Prezentuje się dużo ciekawiej niż klasyczna kostka brukowa, przypomina raczej skalny chodnik.

Zobacz też: Pomysły na ścieżki w ogrodzie i tarasy - zdjęcia i inspiracje

Ścieżka w ogrodzie płyty w kształcie trapezu
Zdjęcie: polbruk.pl

2. Ścieżka w ogrodzie z płyt w kształcie trapezu

Ścieżka ułożona z płyt tarasowych Bosso wygląda nowocześnie i pasuje do uporządkowanego ogrodu. Płyty mają bardzo ciekawy kształt i gładką fakturę. To kwadrat przecięty pod kątem na dwie części, czyli dwa trapezy. Możesz ułożyć je jak na zdjęciu, w pewnych odległościach, możesz zrezygnować z odstępów i uzyskać lity chodnik z nieregularnymi cięciami. Jeszcze inne sposoby ułożenia ścieżki zobaczysz na stronie producenta. Na zdjęciu są pokazane płyty w kolorze Nerino, czyli niejednolitym szarym. Możesz też zdecydować się na Stalowy albo Grafitowy kolor. A może pobawić się miksowaniem płyt w różnych barwach? Wykorzystując gotowe płyty i darń z rolki, bardzo szybko zaaranżujesz trawnik w swoim ogrodzie.

Zobacz także: Pomysły na najpiękniejsze ścieżki w ogrodzie i tarasy

Ścieżka w ogrodzie deski

3. Swobodna ścieżka z luźno ułożonych desek

Oto ścieżka, która bardziej wytycza drogę przez trawnik. Idealnie pasuje do wiejskiego stylu domu i ogrodu. Przecież nie stawiasz stóp tylko na deskach, idziesz także po trawie, która rośnie między nimi (układając ścieżkę szczeliny między deskami wysyp ziemią wymieszaną z trawą). Na pierwszy rzut oka jej nie zauważasz, ale tak właśnie ma być - ginie w zieleni trawnika. „Sugeruje”, aby udać się w kierunku klombu, „podpowiada”, że tam dzieje się coś ciekawego. Faktycznie zachwycą cię kępy fioletowych surfinii w zielonym kręgu. Taką ścieżkę możesz wykonać ze starych bali, na przykład po rozbiórce domu czy stodoły. Są one różnej długości, więc na początek musisz je przyciąć. Potem zaimpregnować specjalnym środkiem do drewna, które jest szczególnie narażone na wilgoć. Na koniec ułóż bale na trawie, w miejscach, gdzie będą wkopane. Zrób dołki i bale w nie powkładaj. Nie musisz robić żadnej podsypki i wzmocnień.

Ścieżka w ogrodzie z kamienia
Zdjęcie: leroymerlin.pl

4. Kamień czy beton – z czego zrobić ścieżkę?

To bardzo dekoracyjna dróżka, która ułożona jest z betonowych płyt o średnicy 50 cm. Do złudzenia przypominają one piaskowiec albo jakiś inny kamień. Płyty wyglądają najlepiej, jeśli ułożysz je w sporych odległościach od siebie i nie pod linijkę, zachowując trawiasty charakter tej części ogrodu. Kiedy po jakimś czasie obrosną ją rośliny, ścieżka stanie się prawdziwą ozdobą ogrodu. To rozwiązanie sprawdzi się w mniej uczęszczanych miejscach. Aby płyty się nie przechylały, powinny być ułożone na podsypce z piasku. Są mrozoodporne i antypoślizgowe. Nie wymagają żadnych zabiegów. Można je tylko od czasu do czasu umyć wodą pod ciśnieniem.

Ścieżka w ogrodzie z cegły

5. Ścieżka z cegły – dobry pomysł w rustykalnym ogrodzie

Będzie także pasowała do stylu rustykalnego. Możesz ją ułożyć na różne sposoby, jak parkiet w salonie - jedna obok drugiej z lekkim przesunięciem albo w jodełkę, albo w jodełkę z obramówką z cegieł. To bardzo ciekawe rozwiązania. Niestety, nie wszystkie cegły na ogrodową ścieżkę się nadają. Zrezygnuj ze starych rozbiórkowych, choćby były najpiękniejsze. Przegrają z wodą czy mrozem i dosyć szybko zaczną się rozwarstwiać. Najlepszym materiałem na ścieżki jest cegła klinkierowa, którą wypala się w wysokiej temperaturze. Jednak i w jej przypadku, trzeba pamiętać o tym, aby ścieżka miała spadek i nie stała na niej woda, bo też z czasem zniszczy materiał. Taka nawierzchnia powinna być ułożona profesjonalnie, czyli na podsypce ze żwiru (ok. 10 cm) i piasku. Koniecznie zaplanuj też zrobienie krawężnika. Cegły nie będą się wtedy rozchodziły.

Ścieżka w ogrodzie piasek

6. A może wytyczyć ścieżkę i wysypać ją piaskiem?

To najprostszy i bardzo szybki sposób na wytyczenie drogi wśród roślin. Wysypujesz ją piaskiem w pasującym do twojego ogrodu kolorze. Najczęściej spotykany ma żółty odcień, ale jest też piasek czerwony, zielonkawy a nawet w tęczowym kolorze. Możesz dobrać go do elewacji budynku albo koloru roślin. Jak zrobić taką ścieżkę? Wystarczy wyrównać teren i rozsypać materiał. Na koniec polać go wodą, aby piasek się ułożył. Warto pamiętać o tym, że tego typu ścieżkę robimy raczej z dala od domu, niekoniecznie w najczęściej użytkowanych fragmentach ogrodu. Nie będziesz wtedy piachu wnosiła do domu. I jeszcze jedno, taka ścieżka ma ograniczoną trwałość. Ulewne deszcze mogą zniszczyć twoją pracę.

Ścieżka w ogrodzie kamień i żwir

7. Ścieżki z kamienia i żwiru

Kamienna ścieżka to bardzo efektowna  forma alejki ogrodowej. Możesz ją zrobić z granitowej kostki, albo z dużo tańszej kostki betonowej, która pięknie wygląda połączona z otoczakami, drobnym żwirem lub tłuczniem. O sukcesie tego rozwiązania decyduje po pierwsze kolor, w tym wypadku czerń. Można by się też pokusić o połączenie czerni z zielenią, z szarością albo z ceglastym kolorem. Po drugie - zwróć uwagę na sposób ułożenia. Z jednej strony alejka ma obrzeże zrobione ze starych dachówek, a z drugiej rosną tuje. Po trzecie bardzo łatwo z tych materiałów ułożyć zakręt. W tym przypadku przycięto cegiełki granitowe, które z jednej strony ścieżki są węższe. Zakręty można też „wyregulować” kamykami. Taka ścieżka stanowi bardzo graficzny element w ogrodzie i idealnie sprawdzi się w symetrycznych ogrodach. Co ważne twarda nawierzchnia kamienna jest bardzo trwała.

Ścieżka w ogrodzie drewniana

8. Ścieżka drewniana niczym kładka na bagnach

Nietypowe, ale bardzo ciekawe rozwiązanie. Ścieżka znajduje się powyżej powierzchni gruntu, więc jednocześnie ładnie porządkuje teren - rabaty kwiatowe, czy trawnik są trochę niżej. Z jakiego drewna ją zrobić? Oczywiście najlepiej z egzotycznego, które jest odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Wiąże się to, niestety, ze sporym wydatkiem. Jeśli zdecydujesz się na rodzimy gatunek, chociażby sosnę, kup deski zabezpieczone specjalnymi preparatami. Pamiętaj też, że mokre drewno może być śliskie, więc wybierz ryflowaną powierzchnię, żeby ścieżka nie była śliska po deszczu. Drewniana kładka lepiej sprawdzi się w nasłonecznionej części ogrodu. W miejscach zacienionych, wśród drzew, służyła będzie krócej, bo nie jest idealnie odporna na działanie wilgoci.

Ścieżka w ogrodzie gres

9. A może zrobić ścieżkę w ogrodzie z gresu szkliwionego

To kolejny pomysł na ścieżki wokół domu a także tarasu. Na zdjęciu są płyty z serii Burlington marki Paradyż. Ta nawierzchnia zwraca uwagę swoim rysunkiem i strukturą, które do złudzenia przypominają kamień. Mogą mieć też inne dyskretne odcienie - piaskowy Ivory, brązowo-rdzawy, czyli Rust i ciemnoniebieski, czyli Blue. Spodobać się mogą ich duże formaty, które są teraz tak modne nie tylko w łazience czy kuchni, ale i w ogrodzie. Nie musisz się obawiać, że powierzchnia ścieżki pod wpływem mrozu popęka. Ten gres jest mrozoodporny. Ponadto ma matową fakturę, więc nie będzie śliski. Płyty świetnie zagrają z domem w stylu angielskim, albo z przebudowaną stodołą i oczywiście z nowoczesnymi budynkami.

Ścieżka w ogrodzie betonowe płyty
Zdjęcie: libet.pl

10. Nowoczesna ścieżka z betonowych płyt

A co sądzisz o położeniu podłużnych płyt betonowych w ogrodzie? Firma Libet proponuje takie przypominające drewno, beton a nawet trawertyn. Możesz je komponować na wiele sposobów, możesz też bawić się kolorami. Ogród nie będzie wtedy taki nudny. Jeśli zdecydujesz się na połączenie płyt i kamyków w kontrastującym kolorze, ścieżka będzie „lekka” i wyda się dłuższa niż w rzeczywistości. Aby uzyskać spektakularny efekt musisz wszystko idealnie wymierzyć i wyrównać grunt. Nie obejdzie się też o bez podsypki. Pamiętaj, aby robić ścieżki na takiej przepuszczalnej, wtedy woda deszczowa będzie łatwo wsiąkała w grunt. To bardzo ekologiczne rozwiązanie.

Szukasz inspiracji jak urządzić swój taras? Zobacz nasze stylowe pomysły i inspiracje. 

Tekst: Beata Woźniak  Zdjęcia: materiały firm, Shutterstock