domowa uprawa pomidorów

Domowa uprawa pomidorów: które pomidory wybierać i jak o nie dbać?

Warzywa i owoce

Gdy jest ciepło, pomidory dają z siebie wszystko. Wbrew pozorom, wcale nie trzeba być mistrzem ogrodnictwa, by zajadać się wyhodowanymi przez siebie pysznymi okazami! Uprawa pomidorów jest prosta, trzeba znać jedynie kilka zasad. Są odmiany, które można sadzić nawet na parapecie w mieszkaniu! Zobacz jak uprawiać pomidory i poznaj właściwości pomidorów. 

 

reklama

Jest wiele wiele powodów, dla których warto samemu hodować pomidory. Oczywistym powodem jest ich smak, a mniej oczywistym – bo nie każdy o tym wie – jest odstraszający zapach dla komarów. Naturalna substancja, którą zawierają łodygi, liście i owoce, roślinie służy do obrony przed mszycami. Tak samo skutecznie psuje apetyt uciążliwym dla nas owadom. Odstrasza także muchy, pchły, mrówki, a nawet kleszcze. Nie podrażnia skóry ani śluzówek i jest bezpieczna dla dzieci.

Jeśli więc mieszkasz w zakomarzonej strefie, sadź koło domu pomidory. Będzie i smacznie, i bezpiecznie. Do towarzystwa pomidorowi dodaj: pachnącą kamforowo komarnicę oraz kocimiętkę, której miętowa woń odstrasza komary, końskie muchy, karaluchy, a nawet termity. Jest jeszcze jeden sposób: do oczka wodnego, gdzie wykluwają się larwy, wlej kilka kropli olejku goździkowego; oczywiście musi być prawdziwy, a nie syntetyczny o zapachu goździków. Powoduje on, że z larw nie wylęgają się komary.

Właściwości pomidorów i odmiany, które warto uprawiać

Pomidor to owoc (nie warzywo), który zazwyczaj ma kolor czerwony, choć istnieją także odmiany żółte, zielone i fioletowe. Pomidory spożywa się na świeżo lub wykorzystuje do gotowania. Są doskonałym źródłem witamin A i C, zawierają też sporo witaminy E i beta-karotenu, a także witaminy z grupy B. Pomidory są bardzo bogate w potas, dlatego chronią przed rozwojem chorób układu sercowo-naczyniowego.

Najbardziej popularne są oczywiście czerwone, ale zachęcam do wypróbowania żółtych, pomarańczowych, paskowanych czy nawet typu ‘Czarny Krym’ – sałatka z czarnych owoców to dzieło sztuki. Najmniejsze owoce pomidorów to koktajlowe czereśniowe, ale lubię też mięsiste odmiany i owoce duże lub bardzo duże, czyli pomidory malinowe (niektóre ważą nawet i pół kilo!). Te których owoce są drobne, jak ‘Koralik’, ‘Ola Polka’ czy ‘Black Cherry’, mają delikatniejszą skórkę i ślicznie wyglądają na półmisku i grządce. Sadzone na przetwory nie muszą być piękne, ale powinny mieć zwarte owoce i dużo miąższu, jak odmiany ‘Maliniak’ i ‘Red Pear’.

Nie wszystkie potrzebują równie troskliwej pielęgnacji. Najmniej wymagające są pomidory, które same utrzymują ciężar owoców, fachowo nazywane sztywnołodygowymi (często odmiany karłowe), to bardzo atrakcyjna odmiana do uprawy amatorskiej. Z kolei wiotkołodygowe rosną w nieskończoność. Trzeba je podpierać i podwiązywać, a także kontrolować ich wzrost, obrywając co jakiś czas wierzchołki pędów.

Do uprawy pomidorów polecamy nasze  szklarnie ogrodowe

Uprawa pomidorów w donicach

Pomidory pochodzą z gorącej Ameryki Południowej, więc nasiona, żeby wykiełkować i zdrowo rosnąć, muszą mieć ciepło, słońce oraz suche powietrze. Przygruntowe przymrozki są zabójcze. W cieplejszych rejonach można pokusić się o uprawę na zewnątrz, ale najlepiej udają się owoce szklarniowe. W XIX wieku Niemcy sadzili je w doniczkach i trzymali na salonach, a w Rosji zdobiły oranżerie z rzadkimi odmianami kwiatów.

Wspaniałe jest to, że pomidory posadzimy dosłownie we wszystkim. Pod warunkiem, że zapewnimy im odpowiednią ilość ziemi oraz regularne podlewanie i dokarmianie. Urosną w doniczkach, skrzynkach po winie, wiklinowych koszach, a nawet w workach z podłożem ogrodniczym (popularne w Anglii).

Zobacz też: Uprawa pomidorów – dlaczego warto mieć swoje nasiona?

Odmiany pomidorów do uprawy w domu, jak podlewać i nawozić

Uprawa pomidorów z nasion czy kupionych na targu sadzonek jest łatwa. Trzeba tylko pilnować, żeby nie wyschły i od momentu pokazania się owoców regularnie dokarmiać nawozem wieloskładnikowym. Odmiany wysokie podpieramy i obrywamy im „wilki”, niskie urosną same.

Początkującym ogrodnikom polecam karłowe pomidorki koktajlowe typu ‘Maskotka’, które z powodzeniem można uprawiać w donicach na parapecie. Ustawiamy je na słońcu. W zamian za regularne podlewanie odwdzięczą się kilogramami owoców. Najwcześniejsze mamy po 55 dniach od wsadzenia, czyli w połowie lipca, z kolei zbiór od sierpnia do października. Liście i łodygi są trujące. Gdy zerwiemy owoce, umyjmy ręce.

Poznaj inne najsmaczniejsze odmiany pomidorów

Co sadzić obok pomidorów?

Pomidory mają wielu fanów – uwielbiają je na przykład mszyce. Są podatne na mozaikę tytoniową, dlatego w ich pobliżu lepiej nie palić i nie uprawiać tabaki. Mniej odporne na szkodniki są starsze odmiany pomidorów, najsmaczniejsze. Aby pomóc roślinom w walce z chorobami, sadzimy między nimi koper i aksamitki.

Co zrobić z pomidorów?

Pomidory świetnie nadają się na domowe przetwory i do sałatek, można zrobić pyszny sok z pomidorów i oczywiście zupy. To nie tylko klasyczna i uwielbiana przez dzieci zupa pomidorowa, ale też wszelkiego rodzaju kremy z pomidorów z dodatkiem papryki czy soczewicy, które świetnie się z pomidorem komponują. Pomidory nadziewane serami zrobią wrażenie na niejednym letnim przyjęciu, podobnie jak kiszone pomidory – po miesiącu czy dwóch od ukiszenia będą jędrne, więc nadadzą się do sałatek i na kanapki, a kiedy końcu zmiękną można dodać je np. do wołowego gulaszu.

Kucharze najbardziej lubią tradycyjną włoską ‘Romę’. Z jej podłużnych owoców gotuję zupy, robię sosy. Jest świetna do suszenia, słabo jednak wygląda w sałatkach. Do nich wybieram słodkie pomidorki czereśniowe. Jeśli mam ich za dużo, robię świetny sos do makaronu – przekrojone na pół czerwone owoce polewam oliwą czosnkową i grilluję w piekarniku, a na koniec przecieram przez sito. Pycha! Taki sos warto też wekować, bo przetworzone pomidory mają więcej antyrakowego likopenu niż świeże.

Pomidorów nie chowam do lodówki – tracą smak, zapach, twardnieje im skórka. Wkładam je do miski, ustawiam w ciepłym miejscu i czekam, aż dojrzeją.

Zobacz też: przepisy na przetwory z pomidorów

Tekst: Kasia Bellingham, autorka bloga naogrodowej.pl
Zdjęcia: Kasia Bellingham, Joanna Kossak (współpraca B. Przasnyska), Shutterstock

 

 

Zobacz również