Aronia wzmacnia i broni przed atakami wirusów, do tego szybko rośnie i ma niewielkie wymagania. Jeśli posadzicie ją jesienią – już za rok wyda owoce!
WŁAŚCIWOŚCI ARONIi
Sierpień to czas na jeżyny, poziomki i aronię, ale ta ostatnia dopiero po przymrozkach nabiera słodyczy. Latem aronia jest cierpka i kwaśna, nie do zjedzenia. Najlepiej więc zbierać ją w listopadzie i wyciskać pełne witamin soki. Przed zimą są jak znalazł – wzmacniają, bronią przed atakami wirusów, bakterii i grzybów, a także pomagają pozbyć się złego cholesterolu. Jest bogata w pierwiastki, takie jak kobalt i lit, dzięki którym działa antydepresyjnie.
Dzięki właściwościom zdrowotnym aronia należy do polskich superfoods. Pisaliśmy o nich w artykule: 5 polskich superfoods
Jak uprawiać aronię?
Aronia to samopylna roślina wieloletnia, rośnie szybko i ma niewielkie wymagania w stosunku do gleby. Najbardziej odpowiadaja jej miejsca słoneczne, poradzi sobie także w cieniu, chociaż wtedy będzie słabiej owocować. Jest bardzo odporna na choroby, szkodniki i mrozy. Jeśli posadzicie ją tej jesieni (w październiku albo listopadzie) – już za rok wyda owoce. A wtedy może przekonacie się do całej plantacji?
Jak Zrobić SOK Z ARONII?
W garnku zasyp cukrem owoce aronii. Zalej wodą i doprowadź do wrzenia. Gotuj przez ok. 20 -30 minut. Następnie odcedź sok, przelej do wyparzonych butelek lub słoików i zostaw do wystygnięcia. Do soku z aronii warto dodać sok z cytryny lub z pomarańczy oraz liście wiśni, które poprawią jego aromat i zmniejszą cierpkość.
Możesz go przygotować także w sokowniku z zasypanych cukrem owoców, które w wyniku działania gorącej pary wodnej uwolnią zawarty w nich sok.
Sok z aronii będzie wspaniałym, pełnym witamin dodatkiem np. do herbaty. Z aronii możesz zrobić też nalewki i dżemy, a owoce suszyć i kandyzować. Natomiast świeże owoce najlepiej zemleć, przetrzeć przez sito, dodać do smaku miód, trochę soku z cytryny, wymieszać i jeść po łyżeczce trzy razy dziennie do wiosny. Nie należy jednak przesadzać, bo aronia w większej ilości może spowodować ból wątroby.
Fot. Joanna Zatorska, Shutterstock