dobra ziemia do kwiatów

Najlepsza ziemia do roślin doniczkowych, ogrodowych i do warzyw

Rośliny ogrodowe

Wyjaśniamy, jakie podłoże będzie optymalne dla kwiatów doniczkowych, jakie dla ogrodowych i jakie do uprawy warzyw. 

 

reklama
ziemia do kwiatów doniczkowych

Najlepsza ziemia do kwiatów doniczkowych

Dobre podłoże dla kwiatów doniczkowych musi zapewniać prawidłowy drenaż, dobre krążenie powietrza i składniki pokarmowe. Generelnie rozpoznamy je po kolorze, ale czarny nie zawsze jest lepszy od brązowego. Ponadto powinno też zawierać włókna, być po części zbrylone, „luźne” i przewiewne, aby korzenie mogły swobodnie rosnąć i oddychać.

Warto, żeby gleba pod kwiaty doniczkowe zawierała ziemię próchniczną oraz torf, który sprawia, że podłoże łatwiej magazynuje wodę (jeśli dodatkowo dodamy do ziemi kermazyt, zatrzymamy w doniczce jeszcze więcej wody).

Wśród innych równie ważnych dodatków należy uwzględnić glinkę, perlit, aktywator korzeni, włókno kokosowe,hydrożel czy piasek kwarcowy.

Jeśli chcemy, możemy też zastosować nawozy długodziałające, które bardzo powoli się rozpuszczają, dostarczając roślinie składniki odżywcze przez wiele miesięcy po posadzeniu. W torfie, glince i nawozach wieloskładnikowych dobrze będą się czuły typowe kwiaty doniczkowe, jak palmy, fikusy, difenbachie czy draceny.

Ziemia do kwiatów ogrodowych

Różne gatunki roślin ogrodowych mają różne zapotrzebowanie. Są takie lubiące podłoże piaszczyste, np. macierzanka czy jałowiec, gliniaste (leszczyna, złotokap), podmokłe (kaczeniec, niezapominajka, czeremchy, kaliny).

Narzędzia ogrodnicze znajdziesz na sklep.weranda.pl

dobra ziemia do kwiatów

Generalnie dla rozwoju roślin ważna jest kwasowość gleby, określana liczbą pH (większość gatunków najlepiej czuje się w odczynie obojętnym – pH 6,8-7,2, tylko nieliczne wymagają podłoża kwaśnego, np. sosny, świerki, cisy, różaneczniki, azalie czy magnolie).

Drugim czynnikiem, który wpływa na jakość podłoża, jest struktura (makroelementy, czyli azot, fosfor, magnez, potas, wapń i mikroelementy, czyli bor, cynk, miedź, mangan, żelazo) oraz drobne zwierzęta.

Im bogatsze jest życie biologiczne w podłożu, tym lepsza kondycja roślin. Strukturę i żyzność gleby zwiększymy, dodając do niej dojrzałego kompostu (z biegiem czasu powstanie warstwa próchnicy) oraz dostarczając kwiatom grzybnię grzybów żyjących z roślinami w symbiozie.

Przykładowo, podłoże dla róż powinno być żyzne, przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne, o pH 6-6,5. Glebę piaszczystą i mało przepuszczalną należy przed sadzeniem krzewów wzbogacić w próchnicę, dodając jesienią, w roku poprzedzającym sadzenie, przekompostowany obornik, kompost lub odkwaszony torf. 

Lawenda dobrze sobie poradzi na podłożu o dużej przepuszczalności, a więc na glebie gruboziarnistej, żwirowej i piaszczystej, która łatwo wchłania wodę.

Z kolei gleba dla hortensji musi być wilgotna. To jeden z nielicznych krzewów (nie należących do roślin iglastych) lubiących podłoże lekko kwaśne, o odczynie 5,5-6,0 pH (przy zbyt wysokim odczynie pH na liściach pojawiają się objawy chlorozy). Glebę można zakwaszać torfem i siarczanem glinu.

ziemia do uprawy warzyw

W czym sadzić rośliny do oczka wodnego?

Jeśli rośliny chcemy posadzić przed napełnieniem zbiornika, umieszczamy je w kieszeniach z agrowłókniny, które zawierają żyzne podłoże.

Jeżeli w zbiorniku jest już woda, należy odczekać, aż uzyska ona temperaturę otoczenia, i dopiero wtedy umieścić zieleń w ażurowych koszykach, np. z tworzywa sztucznego.

Pojemniki powinny być szczelne, aby korzenie nie uszkodziły folii (chyba że oczko jest odlewane z formy). Najlepsze podłoże dla roślin wodnych w tej sytuacji to mieszanka piachu i gliny (pół na pół) z dodatkiem torfu. 

Ziemia do uprawy warzyw

Uprawa ogródka warzywnego wymaga doświadczenia, wielu prób i błędów. Ale ogólne zasady mówią, że:

  • podłoże nie może być ani zbyt lekkie, ani za bardzo zbite,
  • najlepiej, aby było przewiewne i przepuszczalne, a poza tym dobrze chłonęło wodę,
  • powinno być po części zbrylone,
  • musi być żyzne, czyli bogate w składniki odżywcze, i zawierać dużo próchnicy.


Tekst: Monika Utnik-Strugała
Zdjęcia: Shutterstock

Zobacz także:
Jakie warzywa sadzić obok siebie? Zakłdamy ogródek warzywny

Zobacz również