Jak wino: rośliny o bordowych liściach
Rośliny ogrodoweRośliny o barwnych liściach cieszą się ogromnym powodzeniem. Niektóre przyjmują wyraziste, kontrastowe barwy wczesną wiosną, tuż po rozwoju z pąków, a później, latem, bledną i płowieją. Inne czekają do jesieni i dopiero wtedy zmieniają kolor. Jednak istnieją odmiany roślin o bordowych liściach, które nie tracą swojego zabarwienia i z powodzeniem mogą zastąpić kwiaty lub dotrzymać im towarzystwa.
Najpiękniejsze rośliny o czerwonych liściach
Wiele gatunków drzew występuje w odmianach o bordowo zabarwionych liściach, w tym buk, katalpa, jawor i klon. Wśród tych ostatnich oszałamiającą różnorodność odcieni i kształtów liści oferują klony palmowe. To wspaniałe drzewa do małych ogrodów: rosną wolno, tworzą malownicze korony i urzekają kolorami przez cały sezon. Klon palmowy ‘Atropurpureum’ tworzy parasol liści, który ożywiają odbijające się od niego promienie słońca. Nie ma lepszego miejsca do ustawienia ławeczki niż w cieniu takiej korony.
Klony palmowe lubią zaciszne kątki. Na odsłonięte stanowiska doskonałe są perukowce. Perukowiec podolski ‘Royal Purple’ jest wyrazistym krzewem o błyszczących bordowych liściach i fantastycznie puszystych purpurowych owocostanach. Brakuje mu jednak nutki zieleni i będzie sprawiał wrażenie, jakby nie pasował do reszty otoczenia. Warto zastosować więc trik, który „przyłączy” go do ogrodu – posadzić obok niego powojnik o ciemnoróżowych kwiatach, który będzie spoiwem pomiędzy bordowym perukowcem a otaczającą go zielenią.
Miłośnicy kwitnących krzewów w wersji bordo powinni zwrócić uwagę na bez czarny ‘Thundercloud’. Ta barwna wersja dobrze znanego bzu, tym razem w wydaniu o bordowych liściach, różowych kwiatostanach i bladoróżowych kwiatach, jesienią dostarcza też czarnobordowych owoców na soki i przetwory. Najbardziej mu pasuje podłoże o lekko zasadowym odczynie, jednak jest pod tym względem bardzo tolerancyjny. Wiosną wyjątkowo wcześnie budzi się do życia.
Jeszcze mniej wymagające od bzów są pęcherznice. Znoszą pełne słońce i zanieczyszczenia powietrza, dlatego często sadzone są wzdłuż ruchliwych dróg. Pęcherznica kalinolistna ‘Summer Wine’ odznacza się bordowymi liśćmi (bardzo podobnymi do kalinowych) oraz przyjemnymi, puszystymi kwiatostanami rozmieszczonymi w regularnych odstępach na giętkich gałęziach – z daleka wyglądają jak wesołe, świetliste piegi.
Donice oraz inne ozdoby ogrodowe znajdziesz na sklep.weranda.pl
Rośliny o bordowych liściach na słońce i do cienia
Silnie nasłonecznione miejsca z szybko wysychającym podłożem trudno obsadzić roślinami, które cieszą oko od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Suche rabaty, klomby przy podjazdach i chodnikach oraz miejsca przy ścianach budynków od strony południowej stanowią wyzwanie nawet dla najbardziej odpornych gatunków.
Na szczęście są rozchodnikowce (do niedawna zwane rozchodnikami). Te wytrzymałe byliny mają sztywne, wyprostowane pędy okryte mięsistymi liśćmi odpornymi na susze. Chociaż i bez kwiatów prezentują się nad wyraz elegancko, te późnym latem będą ich dodatkową ozdobą – najczęściej są w odcieniach różu.
Rozchodnikowiec ‘Purple Emperor’ dzięki ciemnobordowym liściom i purpurowym kwiatostanom będzie długo zdobił ogród i nie zaszkodzi mu nawet długotrwały brak opadów. To także doskonała roślina do donic na słoneczny balkon. Dorasta do 40 cm wysokości, a na zimę zostają po niej ozdobne suszki.
Niektóre byliny, jak piwonie, często mają zaczerwienione tylko młode pędy wyrastające wiosną, które z czasem zielenieją. Wilczomlecz migdałolistny ‘Purpurea’ ma zimozielone liście, doskonale kontrastujące z rozwijającymi się od kwietnia limonkowozielonymi kwiatostanami. Latem jego liście tylko lekko zielenieją, a łodygi pozostają bordowe, co tworzy niezwykle atrakcyjny efekt kolorystyczny. Ta odmiana będzie niezwykłą niespodzianką na każdym skalniaku, któremu doda gorących rumieńców.
Zobacz także: Kolorowe kwiaty na skalniak i nie tylko
W cieniu zastosowanie roślin o bordowych liściach należy starannie rozważyć. Tam, gdzie dociera mało światła i panuje lekki półmrok, odmiany w bordowych odcieniach mogą ten efekt jeszcze bardziej pogłębić. W lekkim półcieniu, w pierwszym rzędzie nasadzeń bardzo atrakcyjnie zaprezentuje się płożąca koniczyna ‘Purpurascens Quadrifolium’. To odmiana bordowolistna, której każdy liść składa się z czterech listków z zieloną obwódką – urodzona czterolistna koniczynka!
Do głębszego cienia niezastąpione będą żurawki, np. żurawka ‘Georgia Plum’. Ich interpretacja bordo jest niezwykle różnorodna i wyrazista. Nawet ciemniejsze odmiany wydają się błyszczeć w cieniu jak skropione neonową farbą, a co najważniejsze, można łączyć z sobą różne odmiany żurawek w nieskończoność i kompozycja nigdy nie będzie monotonna.
Rośliny ogrodowe o bordowych liściach do donic i na rabaty
Odpowiednio wyeksponowane rośliny o bordowych liściach wyglądają niezwykle elegancko i szlachetnie. Mistrzynią takiego wytwornego uroku z pewnością jest kordylina australijska ‘Purpurea’. Ta pochodząca z Nowej Zelandii roślina wydaje pióropusz szablastych liści z różowymi wstęgami.
Ponieważ nie zimuje w gruncie, najlepiej znaleźć dla niej obszerną donicę, która latem ozdobi taras lub werandę. Kordyliny są niezwykle wytrzymałymi roślinami, rzadko chorują i nie dokuczają im szkodniki, a sztywne liście niełatwo się niszczą. W połączeniu z pelargoniami o ogniście czerwonych kwiatach stworzą wystrzałową kompozycję.
Płomienną egzotykę do ogrodu wniosą także pacioreczniki (kanny) w bordowych odmianach, na przykład paciorecznik ‘Wyoming’. Okazałym, podobnym do bananowców liściom towarzyszą latem asymetryczne kwiaty we wściekle pomarańczowym kolorze, wieńczące łodygi osiągające do metra wysokości.
Dla tak wyrazistych roślin warto wybrać wyeksponowane stanowisko. Przed wysadzeniem roślin w maju pod każdą sadzonkę dajemy pół wiadra kompostu, który należy wymieszać z ziemią. Pacioreczniki to wyjątkowo żarłoczne rośliny, ale odwdzięczą się obfitym kwitnieniem.
Zanim jednak ciepłolubne kordyliny i pacioreczniki będzie można śmiało wynieść na zewnątrz, wczesną wiosną nutkę bordo wprowadzą do ogrodu bardziej odporne na chłody gatunki. Już w kwietniu siejemy do gruntu nasiona jednorocznych szarłatów o bordowych liściach i kwiatostanach. Szarłaty można siać gęsto – drobne siewki zakryją wówczas gołą ziemię bordowym dywanikiem liści. W miarę wzrostu należy je przerzedzić, a ostatecznie zostawić tylko kilka roślin w odstępach co kilkadziesiąt centymetrów.
Do jesieni zamienią się w kolosy o kwiatostanach przypominających kształtem jaskiniowe stalagmity. Co ciekawe, ich nasiona można zebrać i zjeść. Są bardziej znane pod nazwą amaranthus i zaliczane do superfoods. Dobrym wypełniaczem każdej rabaty będzie koper włoski ‘Purpureum’. Jego bordowofioletowe liście o anyżkowym aromacie są jadalne, a w ogrodzie tworzą przyjemną mgiełkę rozmywającą wszystkie ostre kształty.
Bordowe liście – skąd ten kolor?
Zielone części roślin zawierają chlorofil. Jego cząsteczki pochłaniają czerwone i niebieskie światło, ale odbijają zielone. Dlatego dla ludzkiego oka rośliny wydają się zielone. Rośliny o liściach bordowych, purpurowych lub czerwonych mają większą zawartość innych barwników – antocyjanów. To właśnie one potrafią skorzystać z zielonego światła, które odbija chlorofil, ale kosztem mniejszej zdolności do pochłaniania światła czerwonego i niebieskiego, dlatego w efekcie mają bordowe liście. Naukowcy uważają, że antocyjany chronią rośliny przed poparzeniem słonecznym.
Bordowa roslina ogrodowa – co do niej pasuje?
Dla znalezienia najlepszych towarzyszy dla roślin o purpurowych liściach warto zerknąć na koło barw. Kolorami przeciwstawnymi, leżącymi po drugiej stronie koła, będą żółty i limonkowozielony. Wiele gatunków roślin dostępnych jest w odmianach o limonkowych liściach, a w połączeniu z bordo utworzą bardzo silny kontrast. Co ciekawe, niektóre są i takie, i takie, np. pokrzywka, wilec, katalpa czy berberys. Posadzone w duecie będą jak ogień i woda – będą walczyć i dopełniać się jednocześnie.
Tekst: Łukasz Skop, AUTOR BLOGA BEZ OGRÓDEK FASCYNUJE GO ŻYCIE OGRODOWE OD PODSZEWKI – JAK ROŚLINY ROSNĄ, ZMIENIAJĄ SIĘ I ROZMAWIAJĄ ZE SOBĄ
Zdjęcia: Shutterstock
Zobacz także: Pelargonia: kompozycje na balkon i do ogrodu