Wybieramy rośliny do dziecięcego ogrodu

Wybieramy rośliny do dziecięcego ogrodu

Rośliny ogrodowe

Szczęśliwe dziecko to brudne dziecko. Zwłaszcza jeśli umorusało się ziemią, sadząc, kopiąc i pieląc. Po zakończeniu czarnej roboty trzeba kilkanaście dni poczekać, a potem zrywać i zajadać prosto z krzaczków swoje plony. Rośliny powinny być pewniakami – prostymi w uprawie i pielęgnacji – aby nie zniechęcać małych ogrodników. Mają pachnieć, szybko rosnąć i obficie owocować. 

Na rabatce juniora można śmiało sadzić obok siebie warzywa, zioła, owoce, jadalne kwiaty. Oczywiście bez chemii. Łączenie roślin użytkowych i ozdobnych, wprowadzanie na kwiatowe rabaty np. kopru czy poziomki to zresztą dziś gorący trend zarówno w ogrodach przydomowych, jak i zieleni miejskiej. 

 

reklama
bratki
Fiołek ogrodowy (bratki)

Mięta pieprzowa

Jest jednym z najstarszych ziół wykorzystywanych przez człowieka. To jednocześnie bardzo przyjemna i prosta w uprawie roślina ogrodowa, tworząca bujne, zielone kobierce. Potrzebuje żyznej, dość wilgotnej ziemi, dlatego regularnie trzeba ją podlewać. 

Możesz zdecydować się na ciekawe, atrakcyjne dla najmłodszych, odmiany smakowe, takie jak mięta czekoladowa, truskawkowa albo cytrynowa. Zadbaj, by miała sporo miejsca i nie zagłuszała sąsiednich roślin. W razie konieczności śmiało przycinaj niesforne pędy. Świetnym rozwiązaniem jest uprawa w donicy lub pojemniku.

Fiołek ogrodowy (bratki)

Te kwiatki dzieci będą nie tylko uprawiać, ale też zjadać. Musisz tylko kupić nasiona lub sadzonki przeznaczone do celów kulinarnych, a więc bez szkodliwych związków chemicznych. Bratki są tolerancyjne – doskonale radzą sobie w słońcu i w półcieniu. Wymagają żyznej, przepuszczalnej gleby i regularnego nawadniania.

Poziomka

Poszukaj odmian owocujących całe lato takich jak ’Baron Solemacher’ lub ‘Rugia’. Łatwo je uprawiać, wystarczy, że zapewnisz im słoneczne miejsce i przepuszczalną, żyzną glebę. Udają się i na ogrodowej rabacie, i w donicach na patio czy balkonie. Możesz kupić sadzonki albo spróbować wyhodować samodzielnie rozsady z nasion. 

lawenda waskolistna
lawenda wąskolistna

Koper ogrodowy

Supermodny dodatek do rabat ozdobnych i ziołowych. Oryginalny, lekki pokrój sprawia, że roślina świetnie pasuje do bylin i kwiatów jednorocznych. Ładnie wygląda w dużych grupach. Na rabacie możesz posiać koper lub fenkuł. Koper ogrodowy to roślina jednoroczna rozmnażana z siewu wprost do gruntu. Fenkuł można uprawiać jako roślinę dwuletnią i robić rozsady. Obie mają niewielkie wymagania.

Lawenda wąskolistna

Pasuje niemal do każdego ogrodu. Kluczem do sukcesu jest słoneczne stanowisko, przepuszczalna gleba, regularne cięcie oraz okrywanie krzewów w ostrzejsze zimy. Roślina odwdzięczy się długim kwitnieniem i pięknym zapachem. Mali ogrodnicy mogą zbierać kwiaty, które, pod warunkiem uprawy ekologicznej, są jadalne, a także suszyć ścięte gałązki i szyć zapachowe woreczki do bieliźniarki.

Krwawnik pospolity

To mocna, wysoka bylina w niezliczonej ilości kolorowych odmian i mieszanek. Wystarczy, że zapewnisz jej słoneczne stanowisko i przepuszczalną glebę. Najlepiej wygląda sadzony po kilka, kilkanaście sztuk. Jest to roślina jadalna, pod warunkiem uprawy ekologicznej. Wabi mnóstwo owadów.

stokrotka pospolita
Stokrotka pospolita

Stokrotka pospolita 

Podobnie jak bratki jest to roślina dwuletnia. Lubi przepuszczalną glebę, woli słoneczne miejsca, ale dobrze znosi nawet głębszy półcień. Na rabacie możesz sadzić ją w grupach lub w rządkach, tworząc obwódki. Stokrotki udają się też w pojemnikach. 

Roślina wysiewa się sama na trawnikach, w parkach i na skwerach. Polecam szczególnie jej ogrodowe odmiany, np. ’Pomponette’ o idealnie kulistych kwiatach oraz zakwitającą na czerwono ’Rob Roy’ czy różową ’Dresden China’ albo białą ’The Pearl’. Kwiatkami można posypywać sałatki.

Zielony groszek 

Wyrośnie wszędzie i każdemu. Siać go łatwo, rośnie bardzo szybko, dlatego jest świetny na dziecięce rabatki. Najmłodszym smakuje zwłaszcza groszek cukrowy, którego strączki można zjadać w całości, wraz z zieloną łupinką. Potrzebuje przepuszczalnej ziemi i miejsca na słońcu, urośnie zarówno w warzywniku, jak i na rabacie ozdobnej.

Warto tylko zadbać o ładne podpórki, aby wijące pędy nie czepiały się innych roślin. Obok zielonego groszku możesz wprowadzić na dziecięcą rabatę ozdobny groszek pachnący (niejadalny). Sieje się go od maja do pierwszej połowy sierpnia.

nagietek pospolity
Nagietek pospolity

Szałwia lekarska 

Tak jak mięta, jest znana od setek lat. To wieloletnia krzewinka zakwitająca w połowie czerwca, którą z powodzeniem możesz uprawiać na przydomowej rabacie. Jest to roślina miododajna, przywabi więc motyle i inne pożyteczne zapylacze. Szałwia lekarska potrzebuje przepuszczalnej gleby i słonecznego stanowiska. Kup odmiany o kolorowych liściach, żółtozieloną ’Icterinę’, fioletową ’Purpurascens’ lub łącząca szarość, fiolet i zieleń ’Tricolor’.

Nagietek lekarski 

Początkowo był uprawiany jako przyprawa. Z czasem doceniono jego urodę – zdobi kwiatami niemal przez całe lato. Dzieci mogą same wysiewać nagietki na rabatę. Kwiaty są jadalne, pod warunkiem że masz nasiona lub sadzonki przeznaczone do celów kulinarnych, a więc bez szkodliwych związków chemicznych.

Nagietki mają niewielkie wymagania, najlepiej rosną w słońcu, ale dobrze znoszą także półcień. Polecam odmiany pełne, przypominające chryzantemy ’Geisha Girl’ lub pastelowe ’Art Shades’ w morelowokremowej tonacji.

Rośliny do skubania

Wprost na rabacie lub w jej pobliżu posadź niewielkie drzewko (np. wiśnię) lub krzew owocowy (np. borówkę amerykańską), 
aby dzieci mogły podjadać jagody prosto z gałązek. 

Oznacz grządki

Połącz zabawę w ogrodnika z lekcją plastyki i zrób z dzieckiem kolorowe oznaczenia roślin na rabatę. Malujcie na płaskich kamieniach albo patyczkach do lodów czy jednorazowych łyżeczkach.

Nasiona dla dzieci

Seria nasion Wesoły Ogródek firmy Legutko (legutko.com.pl) powstała specjalnie z myślą o najmłodszych ogrodnikach. Wszystkie rośliny – aksamitki, cynie, maciejki, nagietki, groszki pachnące, marchewki, rzodkiewki, buraczki, kalarepy, koper, kiełki – bardzo łatwo uprawiać. Kupując te nasiona, wspierasz fundację „Chcę żyć”, która pomaga chorym dzieciom. 

Anna Sikora-Stachurska, architektka krajobrazu radzi, jak dobierać kwiaty na modne rabaty fajneogrody.pl
Zdjęcia: Shutterstock

Zobacz także: Rośliny wokół oczka wodnego – kolorowe perełki przy brzegu
Zobacz także: Dróżki ogrodowe

Zobacz również