Podpórki do roślin – praktyczne i dekoracyjne rozwiązania w twoim ogrodzie
Rośliny ogrodoweO czym marzy każdy ogrodnik? O tym, aby uprawiane przez niego rośliny były piękne i zdrowe, i każdego roku coraz większe. A co zrobić w momencie, kiedy urosły tak bardzo, że nie radzą sobie ze swoim ciężarem? Albo obsypały się kwiatami jak nigdy? Trzeba pomyśleć o odpowiednich podpórkach. Ale są też kwiaty, które najlepiej od razu zabezpieczyć, bo wiadomo, że uwielbiają czepiać się czego popadnie i piąć się w nieskończoność. W taki sposób rosną ozdobne groszki, wisterie czy wiciokrzewy. Ich zapędy trzeba poskromić i dzięki podpórkom formować rośliny, tak jak my chcemy.
O asekuracji sporo też wiedzą miłośnicy róż. Wiele odmian wymaga podparcia, wtedy dopiero zaprezentują swój urok. Można by przy roślinach wbijać po prostu kijki i podwiązywać je sznurkami. Nie jest to najlepszy pomysł. Konstrukcja musi być bowiem stabilna, aby udźwignąć ciężar kwiatów i liści. Powinna też przyciągać wzrok. Dzięki niej i oczywiście wypielęgnowanym roślinom stworzymy urokliwe zakątki w ogrodzie - pergole, daszki w zieleni, łuki…
Podpórki w kształcie girland
To bardzo ciekawy pomysł na zapanowanie nad rozrastającymi się krzewami róż. Wzdłuż ścieżki postaw ozdobne metalowe słupki, połączone ze sobą metalowymi przęsłami jak most. Między słupkami posadź pnące róże. Kiedy podrosną, podwiązuje je tak, aby pięły się po konstrukcji. Z czasem powstanie bardzo ozdobny kwietny szpaler.
Dobry pomysł: rozwiązanie nie jest najtańsze ale w prosty sposób można obniżyć koszta. Słupki nie muszą być tak wymyślne, tylko dużo prostsze proste, na przykład zrobione z drewna.
Ozdobna ścianka
Jeśli chcemy, aby nasz ogród był wielopoziomowy, warto zainwestować w ażurowe ścianki, które fachowo nazywają się treliażami. Wystarczy wkopać taka kratkę w ziemię i gotowe. Jeśli jest delikatna i finezyjna, niech stanie się podporą do delikatnych roślin jak powojniki czy passiflory. Solidniejsza przytrzyma hortensję pnącą, glicynię czy kielisznika bluszczowatego.
Dobry pomysł: w roli treliażu może wystąpić wiekowa brama czy fragment ogrodzenia. Warto poszukać takich elementów na aukcjach. Można je też pomalować niekoniecznie na zielony czy biały kolor. Błękitny albo turkusowy będzie pasował do ogrodu. Na takim tle ciekawie zaprezentują się na przykład białe kwiaty.
Bambusowe kijki – naturalny sposób na podparcie kwiatów
Peonie często kładą się na ziemi. Mają ciężkie kwiaty, kiedy spadnie deszcz i kielichy nabiorą wody, jeszcze cięższe. Nie wyglądają wtedy dobrze. Można spróbować otoczyć je drucianym kołem, mniej więcej w połowie wysokości rośliny. Można też zbudować fantazyjny płotek z bambusowych kijków. Wydaje się jakby stanowił on ciekawy element rośliny.
Dobry pomysł: kijki możesz wbijać na różne sposoby. Mogą być one równe wysokości rośliny albo znacząco dłuższe. Wtedy coś zadzieje się w ogrodzie.
Konstrukcja na kamiennych słupach
Jeśli marzy ci się daszek porośnięty pnączami, pod którym schowasz się przed słońcem, ten pomysł jest idealny. Drewniane, ładnie wykończone deski zostały przytwierdzone do obłożonych kamieniem słupów. Ta „kratownica” będzie podporą dla roślin. W tym wypadku różowych bujnych bugenwilli. Niestety, w naszym klimacie rośliny można uprawiać w donicy i na zimę przenosić w bezpieczniejsze miejsce. Ale są inne piękne kwiaty, które z powodzeniem je zastąpią i bez problemu przezimują. Możemy też zdecydować się na takie z ładnie przebarwiającymi się liśćmi. Winobluszcz w tym wypadku jest niepokonany.
Dobry pomysł: jeśli chcesz stworzyć podporę w rustykalnym stylu, zamiast betonowych słupów obłożonych kamieniem, wykorzystaj drewniane bale.
Metalowe koło – wsparcie dla wysokich kwiatów
Fani ostróżek docenią ten pomysł. Aby kwiaty, a mogą być w przeróżnych kolorach, prezentowały się najpiękniej, sprawdzi się zwykła okrągła podpora.
W tym wypadku pomalowana jest farbą w rdzawym kolorze, który ładnie się prezentuje z fioletem. Jest też mile widziany w ogrodach.
Dobra rada: ostróżki fioletowe zestaw z niebieskimi podpórkami, a białe z kobaltowymi. Na jednej rabacie możesz zabawić się kolorami.
Druciana czasza – jak okiełznać bujne róże
Co zrobić kiedy krzew róży w naszym ogrodzie urósł jak na drożdżach i trudno teraz poskromić gałązki? Można kupić drucianą czaszę.
Roślinę należy delikatnie obwiązać sznurkami i ustawić konstrukcję. To nic, jeśli się cała pod nią nie zmieści.
Część kwiatów można puścić wolno, część delikatnie włożyć pod nią. Na koniec rozcinamy sznurek.
Dobry pomysł: do trzymania roślin w ryzach warto wykorzystać druty. Jeśli są miękkie można wyplątać z nich cuda albo wiązać fantazyjne węzły.
Haczyki – proste i wszechstronne podpórki
To prosty pomysł. Wbijamy w ziemię metalowy pręt z haczykami na górze. Delikatnie zaczepiamy na nich kwiaty albo je podwiązujemy. Im wyższy i bardziej rozrośnięty krzew, tym wyższa konstrukcja. Tutaj pomalowana jest czarną farbą ale nic nie stoi na przeszkodzie aby była w kolorze pasującym do kwiatów. Można ją też pomalować na zielony kolor, wtedy zniknie w morzu liści.
Dobry pomysł: tego typu podpora daje duże pole do popisu. Na jej czubku przysiadł metalowy ptaszek. Na haczykach można też powiesić ogrodowe dekoracje. Na przykład solarny lampion, ceramiczną kulę czy dzwonek.
Drewniana pergola – klasyka w eleganckim wydaniu
Jest zawsze modna. Może być prosta albo finezyjna z wyprofilowanymi deskami na górze. Ta wyglada bardzo elegancko, ponieważ, choć mocna i stabilna, sprawia wrażenie subtelnej. Pasuje do delikatnych białych kwiatów. Znaczenie ma też jej biały kolor, który zawsze kojarzy się z elegancją. W rustykalnym ogrodzie warto zbudować pergolę z drewnianych palików w kolorze brązu czy zieleni. W nowocześniejszym można wykorzystać metalową konstrukcję.
Dobry pomysł: rożny kształt góry pergoli daje różne efekty. Może być prosty, szpiczasty, może też wystawać poza konstrukcję.
Pergola przy murze – idealne miejsce na ławeczkę w cieniu
W jaki sposób zacienić niewielką ławeczkę stojącą obok domu? Taką oto prostą, metalową pergolą. Wygląda ona ładnie, nawet wtedy, gdy roślina jest mała. Dzięki niej powstał urokliwy kącik. Z czasem, kiedy róża urośnie, ławeczka stanie się schronieniem przed słońcem.
Dobry pomysł: metalowa konstrukcja jest wdzięcznym pomysłem na wieszanie przeróżnych rzeczy. Mogą to być łańcuchy światełek, kryształy na sznurkach, lampiony…
Obsadzanie płotu – urokliwy szpaler w ogrodzie
Aż się prosi aby go obsadzić. Drewniane, ciężkie żerdzie zdecydowanie ładniej wyglądają w towarzystwie roślin. Mogą to być pnące kwiaty ale też miniaturowe owocowe drzewka. Jeśli będziemy je odpowiednio formowali i rozpinali gałęzie, powstanie uroczy szpaler. Nie zawsze mamy na działce miejsce, aby posadzić sad. To jest idealne.
Dobry pomysł: Zanim posadzisz rośliny zabezpiecz drewno przed działaniem słońca i deszczu odpowiednią farbą. Kiedy się rozrosną, malowanie nie będzie już tak łatwe.
Opracowanie: Beata Woźniak