Kwiaty na taras i balkon: 10 wskazówek, jak urządzić zielony zakątek i co posadzić
Rośliny ogrodoweWybierz donice, dopasuj rośliny i twórz zachwycające kwiatowe kompozycje, którymi na całe lato ozdobisz taras, balkon, patio czy werandę. Oto 10 sprawdzonych wskazówek, jak urządzić ogródek w skrzynkach lub donicach.
Radzimy jak urządzić na tarasie lub balkonie kolorowy, pachnący, szumiący ogródek, który będzie też smakowity i zawsze pod ręką. Wykorzystasz każdy skrawek cennego miejsca, a gdy będzie trzeba – przeniesiesz ulubioną „rabatkę” w inne miejsce. Do dzieła!
1/10 Kwiaty na taras i balkon: w grupie będzie im raźniej
Już jedna bogato obsadzona donica zmieni nastrój na tarasie. Spróbuj zapewnić jej towarzystwo kilku innych, podobnych donic, które ustawisz także w różnych miejscach ogrodu – tak połączysz go z tarasem. Donice i rośliny nie muszą być takie same, ale zadbaj o to, żeby miały ze sobą coś wspólnego, np. taki sam kształt i wysokość, taki sam kolor lub podobne nasadzenia. Elementem łączącym kompozycje może być jedna roślina powtarzająca się we wszystkich zestawieniach. Im więcej donic, tym lepszy efekt.
2/10 Spójna kolorystyka kwiatów na tarasie - dobierz kwiaty do donic
Doniczki, kosze, skrzynki i inne pojemniki, w których posadzisz kwiaty, mogą mieć różne kształty i być zrobione z różnych materiałów. Dopasuj je jednak, wprowadzając jeden wiodący kolor i dodaj drobne akcenty. Dobierz kwiaty do donic – pomoże ci koło barw. Kolory kontrastujące (leżące naprzeciw siebie) lub kolory pokrewne (leżące obok siebie) to sprawdzone pewniaki. Połącz np. błękitne ostróżki i żółte nachyłki lub fioletową szałwię i zielonkawe przetaczniki.
3/10 Co zrobić, żeby kwiaty na tarasie kwitły całe lato?
Latem najdłużej kwitną surfinie i pelargonie, obsypane kwiatami przez wiele miesięcy. Jednak donice nie powinny stać puste ani wiosną, ani jesienią. Od wczesnej wiosny do początku lata świetnie wyglądają w nich kwiaty cebulowe, a jesienią – chryzantemy. Przesuń donice wypełnione sezonowymi kwiatami w najbardziej wyeksponowane miejsce, a kiedy przekwitną, zabierz je z widoku. Kilka donic obsadzonych różnymi gatunkami pozwoli ci zmieniać ekspozycję zależnie od pory roku i ustawić kwitnące rośliny w centrum zainteresowania.
4/10 Duże i małe donice - co w nich posadzić?
Obsadź kwiatami jedną dużą donicę, którą otoczysz mniejszymi doniczkami. Największa donica szybko przyciągnie spojrzenie, mniejsze stworzą atrakcyjne tło. Zadbaj też o spójność takiej dekoracji: w dużej donicy możesz posadzić np. agawę, a w mniejszych – eszewerie lub rojniki, które wyglądają jak agawy miniaturki. Podobnie można dobrać rośliny kwitnące, np. w dużej donicy posadzić wielkokwiatową surfinię, a w mniejszych – calibrachoę (Million Bells) o drobnych kwiatach.
5/10 Zróżnicuj wysokość i postaw kwietnik na tarasie lub balkonie
Małe i duże doniczki to doskonałe połączenie, ale spróbuj też inaczej zróżnicować wysokość kompozycji w pojemnikach. Na balkonie lub tarasie wspaniale wyglądają kwietniki-drabinki, na których można ustawić dużo małych doniczek. To dobre miejsce na kolekcję kaktusów lub innych sukulentów, bratków, fiołków, pierwiosnków, niezapominajek. Różnorodna kolekcja zawsze przyciąga wzrok, a na niewielkiej przestrzeni można zmieścić wiele roślin, co znacznie ułatwia ich pielęgnację (w tym podlewanie).
6/10 Kwiaty na balkon obficie nasadzone
Przy obsadzaniu donic sezonowymi kwiatami kieruj się zasadą: im więcej, tym lepiej. Zadbaj o szczelne wypełnienie donic zielenią i kwiatami. Sadzonki kwiatów kupowane wiosną nie są jeszcze w pełni wyrośnięte, dlatego wiosennym nasadzeniom zostaw trochę wolnej przestrzeni, ale już na początku lata sadzonki są na tyle wyrośnięte, że latem nie zwiększą znacząco objętości, np. naparstnice, ostróżki czy orliki wydadzą nowe kwiatostany, ale liści im już nie przybędzie. Donica od początku powinna kipieć obfitością.
7/10 Postaw na trio w donicach
W jednej donicy posadź wysoką, ekstrawagancką roślinę (mocny punkt) – np. kordylinę, rozplenicę lub szałwię omszoną; następnie roślinę o zwisających pędach, przelewających się przez krawędź pojemnika – np. plektrantusa, tojeść rozesłaną lub bakopę, oraz roślinę-wypełniacz, która nie przykuwa wzroku, ale dopełnia kompozycję i wprowadza równowagę pomiędzy wysoką i płożącą rośliną – np. nemezję, gipsówkę lub petunię. W taki sposób możesz łączyć dowolne gatunki roślin w jednej donicy, a jeśli każda dodatkowo będzie miała ten sam akcent kolorystyczny, kompozycja nabierze wyjątkowej elegancji.
8/10 Zaproś solistów na swój balkon lub taras
Nie wszystkie rośliny są stworzone do dzielenia się miejscem w donicach. Kwiatami, które najlepiej posadzić solo, z pewnością będą wszystkie surfinie (pełnię wdzięków najlepiej zaprezentują posadzone pojedynczo w wiszących koszach lub skrzynkach) albo kanny – żarłoczne i ekstrawaganckie kwiaty, które zdominują każdą kompozycję. Dla ekspansywnych i wyrazistych roślin przeznacz donice, w których będą mogły rosnąć pojedynczo, żeby nikt im nie przeszkadzał.
9/10 Zasada trójpodziału w aranżacji kwiatów na tarasie
Metodę trójek warto też zastosować do proporcji doniczkowych nasadzeń. Możesz jej użyć w dwojaki sposób. Najpierw wybierz donicę, a później wyobraź sobie kompozycję z roślin, którą chcesz w niej umieścić. Donica powinna stanowić 1/3 lub 2/3 całego nasadzenia, a rośliny, odpowiednio, pozostałe 2/3 lub 1/3. Jeśli donica ma np. 40 cm wysokości, to zieleń powinna mierzyć do 20 cm (wówczas donica stanowi 2/3 kompozycji) lub do 80 cm (wtedy donica zajmie 1/3 kompozycji). Wszystko zależy od tego, co ma być ważniejsze – ozdobny pojemnik czy kolorowe kwiaty.
10/10 Zielono na tarasie przez cały rok? To możliwe
Całoroczna dekoracja nie musi być nudna nawet wtedy, kiedy będziesz ją oglądać przez wszystkie pory roku. Podstawowym elementem kompozycji może być wówczas roślina zimozielona, np. bluszcz lub trzmielina, która na stałe będzie rosnąć w donicy, a dodatki możesz wymieniać zależnie od pory roku. Wiosną dosadź przebiśniegi i szafirki, latem – dalie albo lawendę, a na jesień – chryzantemy lub wrzos.
Kwiaty na taras i balkon: co posadzić w donicach na na słońce, do cienia i do półcienia
Kwiaty na tarasie, które kochają słońce
Kanny (pacioreczniki) – mają podziemne kłącza, okazałe liście i elektryzujące kwiaty. Kwitną do jesieni. Potrzebują regularnego dokarmiania płynnym nawozem.
Rozplenica perłowa – zwraca uwagę w każdej kompozycji. Odmiana ‘Purple Majesty’ o purpurowych liściach dobrze łączy się z czerwonymi, fioletowymi i różowymi kwiatami.
Macierzanka cytrynowa – liście pachną, a kwiaty wabią owady zapylające.
Idealne kwiaty na taras i balkon do półcienia
Pokrzywka Blumego – jednoroczna roślina o kolorowych liściach, które zastąpią kwiaty i są ozdobne przez cały sezon. Łatwo rozmnaża się przez sadzonki.
Wilczomlecz dziurawcolistny – sprawdzony wypełniacz do wielu kompozycji, którym doda lekkości swoją ażurową budową i delikatnymi, białymi kwiatami.
Calibrachoa (Million Bells) – kuzynka petunii i surfinii o mniejszych kwiatach, które rozwijają się przez całe lato.
Kwiaty, które nie boją się cienia
Begonie bulwiaste – wydają okazałe kwiaty i błyszczące, mocne liście. Mają wyprostowany pokrój, więc będą mocnym punktem każdej kompozycji.
Funkie (hosty) – sprawdzają się nie tylko w ogrodach. Mają rozłożysty pokrój – na tarasie posadź je pojedynczo w donicach. Odmiany o biało-zielonych liściach rozświetlą każdy zakątek.
Niecierpki – nie boją się cienia i rzadko chorują. Kwitną przez całe lato.
W donicach na tarasie możesz też posadzić owoce!
Elementem ogródka w donicy może być coś pięknego i pysznego jednocześnie. Poziomki owocujące na wiszących rozłogach nie potrzebują dużo miejsca, a już z daleka kuszą czerwieniącymi się owocami. Podobnie truskawki – ‘Red Beauty’, ‘Toscana’ czy ‘Pink Panda’ – odmiany o smacznych owocach i ozdobnych różowych kwiatach. Z krzewów to porzeczki sprawdzą się najlepiej w uprawie doniczkowej, zwłaszcza szczepione na wysokich pieńkach. Wybierać można spośród czerwonej, czarnej lub białej porzeczki, a także różnokolorowego agrestu. Pienna forma pozwala łatwo sięgnąć po owoce, ułatwia pielęgnację, a w donicy przy nasadzie pnia zostaje trochę wolnego miejsca, żeby dosadzić coś niewielkiego. Może szczypiorek, który utworzy małą łączkę i ładnie zakwitnie?
Trawy w donicach: efektowne i niebanalne rośliny na taras i balkon
W donicach wspaniale wyglądają trawy ozdobne, zarówno jednoroczne, jak i wieloletnie. Delikatnymi dodatkami do doniczkowych nasadzeń będą niskie jednoroczne dmuszki, drżączki czy kanary lub wyższe proso rózgowate. Można je sobie wysiać w kwietniu. Do łączenia z kwiatami doskonała jest ostnica ‘Pony Tails’ – sprawdza się na rabatach, ale też w donicy ustawionej w słonecznym miejscu. Z ciepła i słońca ucieszą się także doniczkowe kostrzewy sine – ich niebieskie czupryny prezentują się najbardziej nienagannie, kiedy zostaną posadzone solo. Do kompozycji, które najładniej wyglądają późnym latem i jesienią, można dosadzić puszyste rozplenice oraz widowiskowe imperaty.
Wysokie i mocne trawy – miskanty lub trzcinniki – również pasują do donic, pod warunkiem, że dostaną dużo miejsca. Najlepiej będą się czuły w pojemnych skrzyniach.
Łukasz Skop, AUtor bloga bez ogródek. Fascynuje go życie ogrodowe od podszewki – jak rośliny rosną, zmieniają się i rozmawiają ze sobą
Zdjęcia: shutterstock
Zobacz także: Rośliny odporne na słońce i suszę