Ekologiczny ogród: kuchenne odpadki, które pokochają twoje rośliny
Rośliny ogrodoweCzy wiesz, ze niektóre odpadki kuchenne świetnie sprawdzą się w twoim ogrodzie? Wyrzuć je na kompost i wykorzystaj je przy uprawie roślin.
1/5 Łuski kakaowca
W ekologicznym ogrodzie nic nie powinno się marnować! Dlatego na kompost warto wyrzucać odpadki z kuchni, które zadziałają jak najlepszy nawóz. Na przykład łuski kakaowca: są świetną ściółką dla truskawek i wszelkich roślin ozdobnych. Warto wiedzieć, że nie tylko pomagają izolować glebę i chronić korzenie roślin, ale zwierają również fosfor i azot niezbędny dla ich prawidłowego wzrostu. Jednak jeżeli masz psa, lepiej nie rozsypuj ich w ogrodzie, bo mogą poważnie zaszkodzić twojemu pupilowi.
2/5 Skórki bananów
Mszyce traktują ogrody jak otwarty bar sałatkowy. Ale jest coś, co skutecznie je odstrasza - skórki banana. Jeżeli walczysz z mszycami posiekaj nożem kilka bananowych skórek, wciśnij je na ok. 10 cm w głąb gleby i zapomnij o tych nieprzyjemnych szkodnikach! Nie należy używać całych skórek bananów, chyba że chcesz zaproś do swojego ogrodu gryzonie, które przekopią ziemię w poszukiwaniu przysmaku.
3/5 Skorupki jaj
Pognieć skorupki na małe kawałki i posyp nimi ziemię. Ślimaki, sówkowate i inne owady będą odtąd trzymały się z daleka twojego ogrodu. Możesz też wrzucić pokruszone skorupki do przydomowego kompostu. Szybko się rozłożą i dodane do podłoża dostarczą roślinom potrzebne dawki wapnia.
4/5 Fusy kawowe
Obudź swój przy użyciu resztek zmielonej kawy. Po przekopaniu rabat czy grządek odczekaj kilka godzin i następnie umieść fusy w glebie. Mają one dobroczynny wpływ na jakość podłoża: zawierają fosfor, potas i magnez. Można je również dodać do kompostu. Jednakże, ponieważ fusy mogą podnieść poziom kwasowości gleby, ogranicz ich zastosowanie do roślin, które lubią wysoką kwasowość np. azalie i hortensje.
5/5 Łupiny orzechów
Skorupki orzeszków ziemnych i pistacji są dobrym dodatkiem do kompostu, ponieważ nie rozkładają się zbyt szybko. Te większe kawałki pomagają regulować grubość kompostu, a co za tym idzie napowietrzają grunt. Pamiętaj by koniecznie dokładnie je umyć, by usunąć z nich sól, która może zabić rośliny. Uwaga: absolutnie nie wolno używać łupin orzechów włoskich, ponieważ zawierają juglon, związek, który jest toksyczny dla roślin.
Tekst: redakcja, zdjęcia: shutterstock
Zobacz także: Jak być eko i zero waste w kuchni? 10 praktycznych wskazówek