Kolorowe kwiaty na skalniak i nie tylko: floksy, goździki i ubiorki
Rośliny ogrodowePo biało-czarnej zimie i żółto-zielonym początku wiosny ogrodowa paleta wypełnia się w końcu dawno niewidzianymi różami i fioletami. Wiele ciepłych i jaskrawych barw dodają przytulone do ziemi byliny tworzące poduszki przycupnięte na skalniakach i niezwykłe kobierce rozlewające się po stromych skarpach.
Mnóstwo drobnych, stłoczonych obok siebie kwiatów daje mocny efekt i ożywia ogród nagłymi rozbłyskami. To rośliny przystosowane do trudnych warunków – w naturze często rosną w lekkiej, piaszczystej ziemi, wśród skał i kamieni, na otwartych stanowiskach i w pełnym słońcu. W ogrodach przy niewielkiej pielęgnacji odwdzięczą się spektakularnym efektem.
Dzwonek dalmatyński
Można go spotkać nie tylko w ogrodach. Dzwonek dalmatyński jest także sezonowym kwiatem doniczkowym, którego w sprzedaży można znaleźć o każdej porze roku. Obfite i długie kwitnienie, intensywny fiolet okazałych kwiatów i zwarty pokrój zapewniają mu niezmiennie dużą popularność. Poradzi sobie na słonecznym i półcienistym stanowisku, lubi suchą, piaszczystą ziemię.
Łatwo się rozrasta w zagłębieniach i szczelinach pomiędzy kamieniami w murkach, na skalniakach i kostkach chodnikowych, tworząc oryginalną kwiatową fugę. W ogrodach obficie kwitnie od czerwca do sierpnia, a pojedyncze kwiaty mogą pojawiać się jeszcze do jesieni. W donicach szczególnie do twarzy mu z fuksjami.
Floks szydlasty
Obfite kwitnienie, szybki wzrost i duża niezawodność to cechy floksów szydlastych, dzięki którym są jednymi z najlepszych wiosennych kwiatów formujących kolorowe poduchy. Na pokrytych igiełkowatymi liśćmi płożących się pędach rozwijają się okazałe – jak na tak niewielką roślinę – kwiaty o średnicy do 2 cm, złożone z pięciu płatków w kształcie podłużnych serduszek, często ozdobionych znaczkami w kontrastowym kolorze znaczącymi środki kwiatów.
Występuje w bogatej palecie kolorów: od śnieżnobiałych z niebieskim oczkiem po wszystkie odcienie fioletu, różu i purpury. Warto je posadzić obok siebie dla stworzenia efektu fali, w której jedne barwy płynnie przechodzą w inne.
Goździk siny
Jest przedstawicielem niezwykle licznej rodziny roślin, w której wiele gatunków formuje zielone poduszki. Dzięki sinozielonym, odpornym na upały liściom dobrze sprawdza się na silnie nasłonecznionych stanowiskach. Talerzykowate, intensywnie purpurowe kwiaty rozwijają się na sztywnych łodygach i równej wysokości, zamieniając w czasie kwitnienia płaską poduszkę w półkolisty pompon.
Płożące się pędy warto skrócić po przekwitnięciu dla rozkrzewienia i zagęszczenia rośliny. Pięknie pachnie i łatwo się rozmnaża przez ukorzenianie sadzonek, na które można wykorzystać końcówki pędów po letnim przycięciu. Wetknięte w wilgotne podłoże ukorzeniają się w ciągu kilku tygodni. Najobficiej kwitnie, gdy znajdziemy mu w ogrodzie słoneczne miejsce.
Gipsówka rozesłana
Dobrze rośnie tam, gdzie inne rośliny mogą mieć kłopoty – w zasadowym podłożu i na pełnym słońcu. Delikatne, pasteloworóżowe kwiaty tworzą lekką, romantyczną mgiełkę, ale roślina należy do pionierskich. Niestraszne jej susze.
Jest gatunkiem wprost stworzonym na skalniaki, ale ma też krewnych na inne stanowiska – na przykład jednoroczną gipsówkę letnią na kwiatowe rabaty i łąki kwietne czy bylinową gipsówkę wiechowatą, popularny dodatek do bukietów. Wszystkie mają drobne kwiaty, doskonale wypełniające wolne przestrzenie. Gipsówki zakwitają latem i zastępują poduchowate byliny, które kwitły wiosną. Połączone razem utkają gobelin kwiatów, atrakcyjny przez cały rok.
Skalnica Arendsa
Poduszkowata skalnica Arendsa rozrasta się w gęste, ściśle wypełnione mikroskopijnymi, koperkowymi liśćmi placuszki, które nawet w trakcie kwitnienia nie przekraczają 15-20 cm wysokości. Pięciopłatkowe kwiaty w kształcie gwiazdek są jaśniejsze w środku i ciemniejsze od spodu, co przy stopniowym rozkwitaniu tworzy efekt dwukolorowej warstwy.
Doskonale sprawdza się na skalniakach, alpinariach, przy murkach, a nawet w donicach-misach w połączeniu z innymi niskimi bylinami. Największe wrażenie robi w czasie kwitnienia, w maju i czerwcu, chociaż także poza tym okresem jej zielone poduchy są przyjemne dla oka. Najłatwiej rozmnaża się przez podział na sadzonki w czerwcu, tuż po kwitnieniu. Preferuje wapienną, lekko zasadową ziemię. Ładnie wygląda z rojnikami, rozchodnikami.
Ubiorek wiecznie zielony
W czasie kwitnienia obsypuje się masą śnieżnobiałych, przypominających wielowarstwowe śnieżynki kwiatów. Jest niewysoką krzewinką, której pędy z wiekiem drewnieją u podstawy. Nazwa ubiorka mówi prawdę – pozostaje zielony także na zimę i z tego względu warto mu zapewnić ochronę przed mroźnym wiatrem. A jego łacińska nazwa (Iberis sempervirens) odnosi się do miejsca pochodzenia – Półwyspu Iberyjskiego.
Obumarłe pędy bez obaw można nisko przyciąć wiosną, bo ubiorek dobrze się regeneruje. Kwitnie od końca kwietnia do czerwca, a od czerwca kwitnie jego jednoroczny krewniak, ubiorek okółkowy. Warto posadzić razem te dwa gatunki dla wydłużenia radości z kwiatów na całe lato. Ścięcie przekwitłych kwiatostanów pobudza powtórne, nieco słabsze, jesienne kwitnienie.
Zawciąg nadmorski
Z najeżonych igiełkowatymi liśćmi poduszeczek zawciągu na długich łodygach wyrastają pomponiaste kwiatostany amarantowych kwiatów, które otwierają się już od maja i kwitną nieraz aż do września. Występuje w kilku odmianach barwnych, w tym o białych kwiatach.
Najszybciej można go rozmnożyć przez podział rozrośniętych kęp na mniejsze sadzonki. Trzeba to zrobić wczesną wiosną. Zawciąg doskonale rośnie na słabych, piaszczystych glebach, sprawdza się na słonecznych skalniakach i można z niego tworzyć niskie, poduszkowate obwódki rabat, które utrzymują zwarty pokrój i nie rozrastają się na ścieżki i trawnik.
Najładniej wygląda na pierwszym planie, z wyższymi bylinami w tle, lub posadzony w szczelinach pomiędzy ozdobnymi kamieniami. Bardzo ładnie wygląda w wazonach – małe bukieciki długo zachowują kolor.
Żagwin ogrodowy
Bardzo efektowny – gdy zakwita wiosną, wygląda jak fioletowa fala. Jest niezastąpiony do obsadzania murków i skarp dla uzyskania efektu fali kwiatów wylewającej się ponad krawędzie. Nadaje się także do zadarniania i wypełniania kolorem przestrzeni pomiędzy płytami chodnikowymi. Żagwin formuje przytulone do ziemi płaskie poduchy o nieregularnych krawędziach i dużej powierzchni.
Na przełomie kwietnia i maja przechodzi całkowitą metamorfozę, a niepozorne drobne pędy zostają całkowicie przykryte jednolitą plamą intensywnego koloru kwiatów – najczęściej ciemnofioletową lub purpurową, chociaż są też odmiany o lawendowych i białych kwiatach. Przed zimą warto go oczyścić z opadłych liści i resztek organicznych, które zebrały się wśród płożących się pędów.
Kolorowe kwiaty na kobierce
Niskie byliny przypominające mięciutkie poduszki utworzą zwarty kobierzec kwiatów, wypełnią szczeliny w murkach oraz ubarwią strome skarpy i skalniaki. Dla uzyskania zachwycającego efektu rośliny warto sadzić gęsto i nawet po kilkanaście sztuk w grupach obok siebie.
Kilkuletnie okazy można podzielić na sadzonki i wykorzystać je do wysadzenia w rzędach tworzących obwódki rabat i wzdłuż krawędzi trawnika, dla rezultatu barwnego lampasa. Większość poduchowych bylin kwitnie obficie, ale krótko. Jeśli połączymy niskie gatunki kwitnące w różnych miesiącach i przetkamy je odrobinę wyższymi kwiatami, uzyskamy wielowymiarową kompozycję zdobiącą ogród przez wiele miesięcy.
Byliny poduszkowe – co sadzić w pobliżu?
Płożące się po ziemi rośliny skalniakowe wymagają dobrego nasłonecznienia i braku konkurencji ze strony wysokich, ekspansywnych gatunków, które będą blokować im dostęp do światła.
Dobrym towarzystwem będą dla nich niskie kwiaty cebulowe, np. krokusy, cebulice, irysy żyłkowane i tulipany botaniczne. Rośliny te przebiją się przez gęsty gobelin i zakwitną bardzo wczesną wiosną, a ponieważ zasychają przed latem i chowają się pod ziemią, nie utrudnią wzrostu poduszkowców.
Tekst: AUTOR BLOGA BEZ OGRÓDEK, FASCYNUJE GO ŻYCIE OGRODOWE OD PODSZEWKI – JAK ROŚLINY ROSNĄ, ZMIENIAJĄ SIĘ I ROZMAWIAJĄ ZE SOBĄ
Zdjęcia: Shutterstock
Zobacz także: Piwonie w ogrodzie
Zobacz także: Bazie kotki, bazie wierzbowe, czyli pierwsze zwiastuny wiosny