jak przygotować ziemię pod warzywa

Jak przygotować ziemię pod uprawę warzyw?

Rośliny ogrodowe

Przygotowanie gleby pod warzywa to warunek, bez którego nie zbierzemy żyznych plonów. Oto lista rzeczy, które trzeba wykonać zanim zapragniemy mieć zdrowe i bujne grządki.

reklama

Jak przygotować ziemię pod ogródek warzywny?

Oczyścić z chwastów, czyli gruntownie przekopać przyszły warzywniak i przegrabić. Jeśli mimo to pojawią się chwasty, lepiej nie zwlekać  i wyrywać je zawczasu, póki są jeszcze młode i nie zdążyły się na dobre zakorzenić. 

Przygotować glebę pod uprawę. Idealna ziemia nie powinna być ani zbyt lekka, ani za bardzo zbita. Musi mieć tzw. strukturę gruzełkowatą (być przewiewna i przepuszczalna), ale przy tym dużą pojemność sorpcyjną i wodną, a także szybko nagrzewać się wiosną.

Narzędzia ogrodnicze kupisz na sklep.weranda.pl

Poprawić strukturę gleby, czyli gleby zbyt zbite i gliniaste rozluźnić, a więc poprawić ich przepuszczalność przez dodanie gruboziarnistego piasku oraz zastosowanie nawozów organicznych. Do gleby lekkiej dodać materię organiczną (np. humus glebowy), która zapewni im lepsze magazynowanie wody.

Uprawa gleby pod warzywa 

Sprawdź odczyn gleby. Większość warzyw rośnie w glebie o odczynie zbliżonym do obojętnego, czyli w przedziale 6,5 - 7,4. Ale jeśli gleba jest zbyt kwaśna lub zbyt zasadowa, należy wyregulować jej pH. Aby obniżyć pH, czyli zakwasić glebę, należy przekopać ją i wymieszać z kwaśnym torfem wysokim, ptasim obornikiem lub po prostu zastosować nawóz zakwaszający.

Z kolei aby podnieść pH (odkwasić glebę) należy ją zwapnować – przekopać i wymieszać z wapnem magnezowo-tlenkowym, kredą uprawa gleby pod warzywa nawozową, dolomitem mielonym lub jednym z wielu dostępnych na rynku nawozów odkwaszających pod wspólną nazwą "wapno do odkwaszania gleby".

Jeśli to konieczne, użyźnić, czyli nawieźć glebę. Co to znaczy? Zapewnić jej dużo próchnicy oraz składniki pokarmowe niezbędne roślinom do wzrostu. Do wyboru mamy nawozy organiczneobornik (najlepiej stosować go na jesieni), kompost (przez cały rok), nawóz zielony (jako poplon lub przedplon) oraz nawozy mineralne dostępne w sklepach ogrodniczych.  

Gdy ziemia nie nadaje się pod ogródek warzywny, zrobić specjalne grządki.

Jak zrobić podwyższone grządki?

Czasem mimo naszych wysiłków uprawa nie przynosi satysfakcjonujących plonów. Warto dobrym rozwiązaniem mogą okazać się podwyższone grządki. Do ich przygotowania potrzebnie są skrzynie bez dna (wysokości 20-70 cm, zależnie od danej uprawy), które wypełniamy żyzną ziemią ogrodniczą . 

Inspekt ogrodowy – co to takiego?

Innym pomysłem jest inspekt ogrodowy – idealny, gdy chcemy się cieszyć wcześniejszą uprawą warzyw. Inspekt to prosta konstrukcja z wyglądu przypominająca skrzynię bez dna, ale przykryta przezroczystą taflą szkła. Dzięki takiej konstrukcji możemy wysiewać rośliny już od marca. Jednak inspekt w porównaniu z tunelem czy szklarnią jest znacznie mniej odporny na wahania temperatury.

Tekst: Monika Utnik-Strugała
Zdjęcia: Shutterstock

Zobacz także: Domowe nawozy i podwyższone grządki. Zakładamy ogródek warzywny

Zobacz również