

Grudniowe korale: zobacz najpiękniejsze krzewy owocowe, dzięki którym twój ogród będzie piękny również zimą
Rośliny ogrodoweZimą znajdziesz w ogrodzie mnóstwo kolorów. Po przymrozkach błyszczą krzewy owocowe, które jesienią zawiązały owoce, oraz rośliny doniczkowe o ozdobnych jagodach. Zobacz najpiękniejsze z nich!
Czerwone kulki, w które przystroiły się rośliny, nie pozwalają pogrążyć się w zimowej melancholii. Nawet w niepogodę dzielnie trzymają się gałązek, a kiedy tylko zaświeci słońce, połyskują jak rubiny.
Szczególnej urody nabierają w grudniu owoce kaliny koralowej (Viburnum opulus). Jeszcze jesienią ukrywały się wśród różowych i pomarańczowych liści, ale teraz można je podziwiać w pełnej okazałości. Po pierwszych przymrozkach stają się bardziej błyszczące, szkliste i… apetyczne. Można je jeść po ugotowaniu lub usmażeniu, nie zrywaj jednak od razu wszystkich! Zostaw część owoców na gałązkach. Oprószone śniegiem szkarłatne baldachy owoców będą wyrazistą i zwracającą uwagę naturalną biżuterią, zdobiącą krzewy zimą. Kaliny dobrze się czują w częściowo zacienionych i wilgotnych miejscach. W naturze można je spotkać nad brzegami rzek.
W przeciwieństwie do kalin ogniki szkarłatne (Pyracantha coccinea) nie tracą na zimę liści. Wśród nich już od sierpnia mienią się podobne do jarzębiny owoce – żółte, czerwone lub pomarańczowe. Często są nimi tak obsypane, że już z daleka tworzą wyraziste plamy kolorów. Mocno się zagęszczają i można z nich tworzyć wielobarwne, zimozielone żywopłoty, formowane lub zupełnie nieprzycinane. Ciemnozielone liście zapewniają dobre tło i dla owoców, i dla rozwijających się w maju białych kwiatów.

Kolorowe krzewy ozdobne: żywopłot z berberysu
Kolczaste, trudne do sforsowania żywopłoty często tworzy się też z berberysów, które zawiązują niewiele owoców, kiedy są regularnie przycinane. Jeśli jednak pozwolimy im się swobodnie rozrastać, gałązki będą się uginać od kiści szkarłatnych, jadalnych owoców. W dużych ilościach zawiązują je berberys zwyczajny (Berberis vulgaris), ale jego owoce mają tendencję do opadania, oraz berberys koreański (Berberis koreana), którego owoce zdobią krzewy niemal przez całą zimę. Przed nadejściem mrozów będą im towarzyszyć także płomiennie przebarwiające się liście, ponieważ wszystkie berberysy są roślinami o wyjątkowo atrakcyjnej jesiennej szacie. Owoce możesz zbierać i jeść na surowo, w dżemach lub wysuszone – na przykład jako dodatek do musli.
Podobnie jak u berberysów, uzbrojone w ciernie gałązki chronią też owoce rokitnika zwyczajnego (Hippophae rhamnoides). Nawet ptaki mają z tym kłopot, dlatego każdego roku owoców ubywa bardzo powoli. Dzięki temu można się nimi dłużej cieszyć. Jednak nie wszystkie rokitniki wytwarzają pomarańczowe kulki. Rośliny te są dwupienne – występują egzemplarze męskie i żeńskie. Tylko te drugie zawiązują owoce, a do ich powstania niezbędny jest pyłek od osobników męskich. W ogrodzie koniecznie trzeba więc posadzić przynajmniej dwa różne krzewy, aby co roku cieszyć się koralami. Rokitniki wymagają słonecznych stanowisk, ale są wytrzymałe na zanieczyszczenia, mogą rosnąć w piaszczystym podłożu i są odporne na suszę. To jedne z najlepszych roślin na wymagające miejsca. Same nie mają wielkich potrzeb.

Zimowe owoce: smakołyk nie tylko dla ptaków
Szukające pożywienia zimą ptaki chętnie korzystają z zimowych owoców. Ich wzrok przykuwają szczególnie te o czerwonej barwie. Zjadając je, pomagają również w rozsiewaniu nasion. Ogromne ilości takich przysmaków każdego roku wydają głogi. Głóg jednoszyjkowy (Crataegus monogyna) karmi bordowoczerwonymi kulkami skrzydlatych gości często do samej wiosny. Później, gdy zaczyna się zielenić i zakwita pod koniec maja, ptaki chętnie wiją w jego gęstych gałęziach gniazda. Stara, chociaż wciąż ciesząca się popularnością odmiana głogu ’Paul’s Scarlet’ o kwiatach podobnych do różowych różyczek niestety nie zawiązuje owoców. Dzięki ptakom dzikie głogi często pojawiają się w ogrodzie w najmniej spodziewanych miejscach. Warto dać im szansę i pozwolić dalej rosnąć, ponieważ są bezproblemowe i zamieniają się w atrakcyjne, niskie drzewka.
Także gałązki różanych krzewów zimą zdobią jeszcze owoce, przypominając o ich wspaniałym letnim kwitnieniu. Róże kwitnące tylko jeden raz w ciągu roku, w czerwcu, wytwarzają zwykle najbardziej dekoracyjne korale. Warto pozwolić im dojrzeć.

Odmiany i gatunki róż o drobnych, pojedynczych, ale licznych kwiatach zawiązują małe owoce, które nie zawierają dużo miękkiego miąższu, a przez to dłużej utrzymują się na gałązkach i ładnie się zasuszają. Zimą można je wykorzystać do robienia sezonowych dekoracji i świątecznych wianków. Szczególnie atrakcyjne owoce ma róża wielokwiatowa (Rosa multiflora). Jej osiągające do 3 metrów długości łukowato wygięte pędy wymagają podpór lub przymocowania do ściany budynku.
Na stromych zboczach i skarpach, gdzie dostęp do roślin i ich pielęgnacja mogą być utrudnione, dobrze sprawdzi się irga pozioma (Cotoneaster horizontalis). Powstrzyma ziemię przed osuwaniem i umocni podłoże, a jednocześnie nie wymaga przycinania. Doskonale radzi sobie przy niskich murkach, przez które się przewiesza, i w wąskich pasach pomiędzy budynkami a ścieżkami, które szybko wypełnia gęstwiną pędów. Ten niski krzew tworzy rozrastające się niemal poziomo nad ziemią gałązki – od jesieni poprzetykane są czerwonymi, kulistymi owocami. Przed zimą towarzyszą im drobne, skórzaste i błyszczące liście, przebarwiające się na pomarańczowo.

Kolorowe krzewy ozdobne w ogrodzie i w donicach
Do zimowych kompozycji w skrzynkach i donicach wspaniale nadaje się zdobywająca coraz większą popularność golteria rozesłana (Gaultheria procumbens). Ta niska krzewinka jest spokrewniona z wrzosami i tak jak one, żeby dobrze rosnąć, potrzebuje kwaśnej ziemi. Jest wrażliwa na bardzo niskie temperatury, dlatego powinna rosnąć w miejscu osłoniętym od mroźnego wiatru.
W donicach można ją połączyć z zimozielonymi turzycami, które zapewnią jej częściową ochronę. W domu nie powinna stać blisko grzejników. Lubi miejsca jasne i dużo świeżego powietrza. W takich warunkach jej kuliste, czerwone owoce długo będą piękną dekoracją. Doskonale pasuje też do bożonarodzeniowych stroików i wianków.
Więcej ciepła będzie natomiast potrzebowała ardizja karbowana (Ardisia crenata). Ta domowa roślina dobrze rośnie w temperaturze pokojowej przez cały rok. Zimą skorzysta jednak na obniżeniu temperatury o kilka stopni, wtedy owoce dłużej utrzymają się na roślinie. Nie lubi przesuszonego podłoża, które powinno być stale lekko wilgotne. Podobne do jarzębiny owoce zawiązują się pod czupryną sztywnych, ciemnozielonych liści.

Okrągłe, błyszczące kulki cudownie zdobią też niskie krzaczki psianki koralowej (Solanum pseudocapsicum). Roślina ta jest blisko spokrewniona z pomidorami i papryką. Będzie pięknie rosła, jeśli zapewnisz jej dużo światła. Najlepiej ustawić ją w pobliżu okna po południowej lub południowo-wschodniej stronie domu. Owoce zawiązują się w miejscu żółtobiałych kwiatów. Psiankę koralową możesz łatwo rozmnożyć własnoręcznie, wysiewając w marcu nasiona zebrane z dojrzałych owoców. Roślinę tę należy trzymać z dala od dzieci i zwierząt, ponieważ jej atrakcyjne owoce są trujące.
Przed zimą wszystkie zimozielone rośliny, także ogniki, koniecznie dobrze podlej, ponieważ kiedy ziemia już zamarznie na kość, nie będą mogły pobrać z niej wody, którą tracą przez liście.
Tekst: Łukasz Skop, autor bloga bez-ogródek.pl, zdjęcia: shutterstock
Zobacz także: Ozdobne papryczki i pomidory do twojego ogrodu