rodzaje roślin okrywowych

7 roślin okrywowych, które stworzą w ogrodzie zielone dywany zamiast trawnika. Efekt będzie zachwycał!

Rośliny ogrodowe

Słońce wypala ci trawę? Masz dość koszenia i ciągłego podlewania? Pomyśl o roślinach okrywowych, bardziej odpornych, wytrzymałych i pięknych. Nie boją się chwastów, szkodników, radzą sobie doskonale w trudnych warunkach, nawet tam, gdzie nie wyrośnie trawa: pod drzewami, na skarpach, skalniakach.
 

reklama
barwinek roślina okrywowa

1 / Rośliny okrywowe - Barwinek

Zimozielona roślina płożąca, dorasta do 15 cm. W kwietniu i maju zakwita drobnymi fioletowoniebieskimi, białymi lub różowymi kwiatami. Lubi cień i półcień, ale równie dobrze rośnie na słońcu. Idealny jako roślina zadarniająca pod drzewa i krzewy, a także na skalniaki czy skarpy.

Zobacz też: Fioletowe rośliny do ogrodu 
 

roślina okrywowa bluszcz pospolity

2 / Rośliny okrywowe zimozielone - Bluszcz pospolity

Bluszcz to piękne, długowieczne pnącze, które można także uprawiać jako roślinę okrywową. Łatwo się przystosowuje do różnych warunków, rośnie nawet na suchej i nieurodzajnej glebie. Jest zimozielony, świetnie ozdobi ścianę domu, ale puszczony na ziemi, stworzy w ogrodzie roślinny dywan.

Zobacz też: Szybkorosnące pnącza do ogrodu

pragnia syberyjska roslina okrywowa

3 / Rośliny okrywowe - Pragnia syberyjska

Pragniza syberyjska szybko okrywa duże powierzchnie, dlatego jeśli zależy Wam na pokryciu sporego terenu, będzie idealna. Jej drobne, lekko połyskujące listki zdobią ogród przez cały rok. Dodatkową zaletą jest fakt, że ma naprawdę niewielkie wymagania.

Zobacz też: Co posadzić zamiast tui? 

karmnik oscisty roslina okrywowa

4 / Rośliny okrywowe - Karmnik ościsty

To dywanowa bylina przypominająca mech. Osiąga zaledwie kilka centymetrów wysokości, ma drobne, igiełkowate listki i krótkie pędy, rozrasta się, przylegając nisko do ziemi. Najpiękniej wygląda, porastając kamienne schody, skałki i ścieżki. 

rośliny okrywowe mazus rozłogowy

5 / Rośliny okrywowe - Mazus rozłogowy

Mazuz ogrodowy to niziutka roślina zadarniająca, która nieźle znosi deptanie. Można ją sadzić między płytami chodnikowymi. Od maja do czerwca gęste dywany okrywają się mnóstwem fioletowoniebieskich kwiatów. Polecana szczególnie do ogrodów skalnych lub do zazieleniania niewielkich powierzchni. Lubi stanowiska chłodne, lekko ocienione, najlepsze od wschodniej strony.  

Zobacz też: Niebieskie rośliny do ogrodu

runianka japonska roslina okrywowa

6 / Rośliny okrywowe - Runianka japońska

Tworzy gęste zimozielone kobierce, rośnie wolno, wytwarza podziemne rozłogi. Pięknie pokrywa zacienione miejsca w ogrodzie na cały rok. To zimozielona krzewinka należąca do rodziny bukszpanowatych, bardzo dobrze roślnie w naszych warunkach. 

bodziszek roślina okrywowa

7 / Rośliny okrywowe - Bodziszek kantabryjski ‘Saint Ola’

Bodziszek świetnie sprawdza się do zadarniania pod koronami drzew, wzdłuż ścieżek i alejek spacerowych. Tworzy zwarte kępy, rozrasta się szybko nawet na piasku i jest mrozoodporny. Rozrasta się za pomocą rozłogów, jego ogromną zaletą jes to, że długo kwitnie ozdabiając ogród.  Lubi przepuszczalne, wilgotne podłoże. 

Tekst: Joanna Halena
Fot. Shutterstock

Zobacz również