Podkreśl klimat świąt! Najpiękniejsze rośliny bożonarodzeniowe do domu i na zewnątrz
Zieleń w domuDobrze pielęgnowane ozdobią mieszkanie na długo, a niektóre sprawdzą się także w zimowym ogrodzie. Poproś o rośliny bożonarodzeniowe w liście do Świętego Mikołaja lub kup bliskim na Gwiazdkę – będą żywym dowodem ciepłych uczuć.
Rośliny bożonarodzeniowe: hippeastrum
Najbardziej świąteczne odmiany hippeastrum to te o intensywnie czerwonych kwiatach, tak czerwonych jak nos Rudolfa i płaszcz Mikołaja. Są też odmiany białe jak śnieg i dwukolorowe. Aby cebula hippeastrum zakwitła na święta, należy ją posadzić na przełomie października i listopada do doniczki z ziemią, zagłębiając cebulę tylko do połowy wysokości.
Hippeastrum – uprawa
Na początku nie wymaga podlewania; obudzi ją ciepło i słońce. Kiedy pęd kwiatostanowy zacznie się wydłużać, można zacząć delikatnie podlewać. Z jednej dorodnej cebuli wyrosną nawet dwa kwiatostany o ogromnych kwiatach w kształcie dzwonów, które radośnie obwieszczą wszem wobec, że oto nadszedł najpiękniejszy czas w roku.
Rośliny bożonarodzeniowe: Kalanchoe
Te urocze sukulenty w sprzedaży są przez okrągły rok, jednak właśnie zimą sprawdzą się najlepiej jako dodatek do wszelkiego rodzaju dekoracji: od wianków (miniaturowe kalanchoe można wpleść razem z doniczką!), przez stroiki, aż do wielogatunkowych kompozycji.
Kalanchoe – pielęgnacja
Kalanchoe lubi zimą dużo światła i zadowala się temperaturą pokojową.Gwiazdkowate kwiaty zebrane w bukieciki kwitną przez wiele tygodni, a odporne skórzaste liście potrafią wybaczyć brak czasu na regularne podlewanie. A może to kalanchoe wystąpi w tym roku w roli prezentu? Wystarczy przewiązać doniczkę wstążką i dołączyć życzenia.
Poinsecja, czyli gwiazda betlejemska w doniczce
Jak wygląda gwiazda betlejemska? Tradycyjnie pyszni się zielonymi liśćmi i czerwonymi przylistkami, ale nowsze odmiany są także kremowe, różowe i wielokolorowe. Roślina wytwarza mleczny, lepki i trujący sok, który wypływa ze zranionych miejsc – trzeba na niego uważać.
Jak dbać o gwiazdę betlejemską?
Jeśli chcesz, żeby gwiazda betjejemska w dobrej formie przetrwała świąteczną gorączkę, ustaw ją w jasnym, ale chłodnym miejscu, bo poinsecja (podobnie jak żywa choinka) nie znosi gorących grzejników. Jej prawdziwe kwiaty to te drobne kuleczki w samym środku gwiazdy. Wybierz te, które są jeszcze ciasno zamknięte w pąkach, a poinsecja będzie zdobić mieszkanie przez kilka tygodni.
Grudnik – roślina na Boże Narodzenie
Nazywamy go także kaktusem bożonarodzeniowym, bo zakwita z reguły na święta. Nie ma cierni i jest zupełnie niegroźny. Karminowe kwiaty z jaśniejszymi środkami doskonale pasują do wszelkiego rodzaju dekoracji, szczególnie że zakwitają już naprawdę malutkie rośliny.
Grudnik – pielęgnacja
Grudnik nie lubi przenoszenia w nowe miejsce, kiedy już zawiąże pąki – po przestawieniu może zgubić kwiaty. Na szczęście chwilę później wyda kolejne i święta będą uratowane. Jeśli Mikołaj nie zostawi grudnika pod choinką, można go łatwo samodzielnie rozmnożyć: wystarczy odciąć gałązkę z kilkoma płaskimi członami i posadzić w osobnej doniczce. Ukorzeni się w ciągu kilku tygodni.
Kwiaty na Boże Narodzenie: Ardizja
Jest stosunkowo nową propozycją na święta, ale już bardzo popularną. Błyszczące, ciemnozielone liście i czerwone, podobne do jarzębiny owoce zapewniły jej murowany sukces. Posadzona w białej doniczce nie potrzebuje już niczego więcej, żeby wnieść do domu świąteczną atmosferę.
Ardizja – pielęgnacja
Do utrzymania w dobrej formie zimą wymaga chłodnego pomieszczenia i oszczędnego podlewania, wówczas owoce będą zdobić łodygi nawet do wiosny. Zraszanie liści i owoców lekką mgiełką oraz odsunięcie doniczki od grzejnika pomoże jej cieszyć się w pełni świąteczną atmosferą. W jasnym przedpokoju będzie radośnie witała gości.
Rośliny bożonarodzeniowe: golteria rozesłana
Tworzy niskie i zwarte kępki, którymi można ozdobić koszyczki i wianki – zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz. Golteria rozesłana jest rośliną wymagającą kwaśnego podłoża, dlatego w ogrodzie i w doniczkach można ją łączyć z wrzosami, wrzoścami, azaliami, różanecznikami czy pierisami japońskimi.
Golteria – uprawa
Czerwone owoce pojawiają się jesienią i zdobią roślinę przez całą zimę. Niewielkie rozmiary i duże zagęszczenie liści sprawiają, że golteria doskonale nadaje się do wypełnienia wszystkich kompozycji. Jeśli nie da się zapewnić jej odpowiednio kwaśnego podłoża, można umieścić ją razem z jej własną małą doniczką. W mroźne dni liście golterii dostają dodatkowo bordowych rumieńców.
Kwiaty na święta: Ciemiernik biały
Chociaż ich angielska nazwa – róże Bożego Narodzenia – u nas się nie przyjęła, ciemierniki białe doskonale reprezentują królowe wszystkich kwiatów zimą. Są niezwykle trwałe i odporne na niską temperaturę. Zakwitają już w grudniu, a ostatnie pąki pojawiają się często jeszcze w marcu.
Ciemierniki – uprawa
W domu mogą zostać tylko na chwilę, bo szkodzi im ciepło. Najlepiej więc posadzić ciemiernik w doniczce na balkonie lub tarasie i obserwować, jak otrząsają płatki ze śniegowego puchu. Jeśli dodamy do kwiatowej dekoracji trochę ledowych światełek, łatwo sprawimy sobie niezwykłe widowisko.
Po przekwitnięciu płatki ciemierników nigdy nie opadają, tylko zmieniają stopniowo kolor na limonkowozielony. Jak to robią? Tylko Mikołaj może to wiedzieć. Łacińską nazwę niger, czyli „czarny” (Helleborus niger) zawdzięcza kolorowi korzeni, a nie kwiatów – te są białe. Mogą mieć nawet 12 cm średnicy!
Rośliny bożonarodzeniowe: Ostrokrzew
Ostrokrzew to urodzony symbol Bożego Narodzenia – szczególnie odmiany o liściach z kremowym lub białym obrzeżem. Ostrokrzewy coraz lepiej zimują w naszym kraju, szczególnie jeśli posadzimy je w zacisznym miejscu w ogrodzie.
Ostrokrzew – uprawa
Ostrokrzewy tolerują, a nawet lubią, przycinanie, co pozwala na formowanie z nich ogrodowych rzeźb – ostrokrzewy na żywopłot? Świetny pomysł! Odcięte gałązki długo zachowują świeżość i atrakcyjny wygląd, dlatego doskonale nadają się do wianków, stroików i na girlandy. Często w kompozycjach łączy się go z bluszczem, chociaż ostrokrzew i bez niego wygląda elegancko. Czerwone jagody tworzą się tylko na żeńskich krzewach, ale potrzeba pary, aby się zawiązały.
Świąteczne rośliny: śnieguliczka
Większość z nas pamięta śnieguliczkę z dzieciństwa – białe kuleczki pękały z trzaskiem pod stopami. Warto zerwać ją do odświętnych bukietów i dekoracji. Na pozbawionych liści gałązkach wyglądają jak miniaturowe bombki choinkowe lub miniśnieżki.
Śnieguliczka – pielęgnacja
Do wyboru mamy odmiany o białych lub zaróżowionych owocach. Z krzewów można stworzyć lekki żywopłot lub urozmaicić nimi ogrodowe nasadzenia – szczególnie ładnie prezentuje się w pobliżu krzewów o czerwonych owocach zimą, jak irgi, ogniki, ostrokrzewy czy kaliny. Dobrze rośnie nawet w bardzo słabej ziemi.
Jemioła na święta
To najpopularniejsza roślina bożonarodzeniowa: jemioła – symbol świąt. Bez niej nie ma prawdziwych świąt, chociaż nie da się jej posadzić – jest półpasożytem rosnącym w koronach drzew. Lepkie jagody przyklejają się ptakom do stóp i tak jemioła wędruje na kolejne drzewa.
Jemioła świąteczna
Zerwane gałązki w domu z czasem żółkną i zasychają. Zmianie koloru nie da się zapobiec, ale można wydłużyć trwałość jemioły, spryskując ją lakierem do włosów. Można nią udekorować także choinkę – małe pęczki związane tasiemką będą naturalnym akcentem na drzewku. W ogrodzie jest raczej niepożądana, bo osłabia drzewa, ale w święta zawsze będzie mile widzianym dodatkiem, symbolem życia i płodności. A pocałunek pod jemiołą wróży miłość i szczęście na długie lata.
Rośliny bożonarodzeniowe – jak zachować ich kolory
Gałązki roślin z zimozielonymi liśćmi i owocami można utrwalić do świątecznych dekoracji w roztworze wody i gliceryny. Liście zyskają głębszy, ciemniejszy kolor i wyraźny połysk, a owoce nie będą opadać. Roztwór powstanie z połączenia jednej części gliceryny i dwóch części gorącej wody.
Mieszankę doprowadzamy do wrzenia, a następnie przelewamy do szczelnego naczynia i silnie wstrząsamy, aby składniki się połączyły. Gałązki wstawiamy do jeszcze ciepłego roztworu i odstawiamy w ciemne miejsce na 1-3 tygodnie. Kiedy na liściach pojawią się kropelki wody, będzie to znak, że wchłonęły wystarczającą ilość roztworu i będą trwałą ozdobą każdej kompozycji.
Tekst: Łukasz Skop, autor bloga bez ogródek fascynuje go życie ogrodowe od podszewki – jak rośliny rosną, zmieniają się i rozmawiają ze sobą Zdjęcia: Shutterstock
Zobacz także:
Co zamiast żywej choinki?
Choinka w doniczce w wersji mini