Ściana zieleni w domu. Jak stworzyć i pielęgnować ogród wertykalny z mchu?

Ściana zieleni w domu. Jak stworzyć i pielęgnować ogród wertykalny z mchu?

Zieleń w domu

Mieć w domu kawałek leśnej przyrody w dodatku atrakcyjnie i nowocześnie zaaranżowanej to duża pokusa nie tylko dla wielbicieli eko. Mech to ciekawy akcent we wnętrzach w stylu loftowym, rustykalnym, minimalistycznym czy skandynawskim i można nim dekorować ściany na różne sposoby. Warto pamiętać, że mech to określenie potoczne – bo mowa jest o chrobotku reniferowym, który jest gatunkiem porostu. 

reklama

Skąd pochodzi mech chrobotek?

Mech najczęściej polecany przez architektów i łatwy do samodzielnego montowania na ścianie pochodzi z norweskich polan jest prawdziwy, naturalny, można go tam zbierać z prywatnych pól (dla przypomnienia:  w Polsce mech jest pod ochroną i nie wolno go zbierać). Chrobotek wymaga specjalnej pielęgnacji w przeciwieństwie do innych roślin, z których komponuje się tzw. ogrody wertykalne. Jest też trwale zaimpregnowany, więc nie imają się go grzyby czy pleśnie. Chrobotek reniferowy w naturalnej postaci ma barwę zbliżoną do białej, dlatego na potrzeby dekoracji ściennej jest farbowany za pomocą naturalnych organicznych barwników. 

Zobacz też: Domowy ogród – doniczki, kwietniki, stojaki i meble na kwiaty

Mech chrobotek – uprawa

Nie wszystkie miejsca w domu nadają się na hodowlę mchu. Odpadają bardzo nasłonecznione miejsca – tam gdzie promienie słońca padają bezpośrednio. Mech lubi światło rozproszone i bardziej powietrze wilgotne (w pomieszczeniach bardzo suchych za długo nie pożyje, tak samo w bliskości kaloryfera) oraz czyste (dym z papierosów, detergenty, kuchenne wyziewy nie sprzyjają mu). 

Jak hodować mech w domu?

Mech kupuje się w panelach (zwykle w kwadratowym formacie 50 x 50 cm albo podwójnym, czyli 50 x 100 cm) – mech o grubości 6 cm osadzony jest na wilgocioodpornej płycie. Panele można łatwo łączyć i tworzyć ciekawe kompozycje. Jeśli nie są one duże i bardzo skomplikowane można montaż mchy na ścianie wykonać samemu. Potrzebna będzie rama do mocowania, do której przykleimy płytę korkową, do której z kolei klejem florystycznym przykleja się mech - najlepiej lekko nieregularnie, w różnych kierunkach, wtedy całość będzie też wyglądać mniej „fabrycznie”. 

Mech chrobotek – pielęgnacja

Chrobotek nie wymaga nawadniania, podlewania tak jak inne rośliny sadzone w pionie. Jedyny jego wymóg to dość wysoka wilgotność pomieszczenia - 50-60 procent, więc warto rozważyć nabycie nawilżacza powietrza.

Zimą, kiedy grzeją kaloryfery albo w upalne suche lato zaleca się regularne zmgławianie mchu, najlepiej destylowaną wodą. Łatwo sprawdzić, czy ściana z mchy tego wymaga – przy braku wilgotności chrobotek twardnieje. W sprzyjających warunkach ściana mchu jest miękka. 

Zalety ściany z mchu w domu

Mech leśny w domu to nie tylko gratka dla oka, ale także dla… ucha. Ma on właściwości akustyczne – wycisza pomieszczenie – oraz antystatyczne – nie gromadzi się na nim kurz. Kolor zielony działa relaksująco, poprawia nastrój. Poza wszystkim to trwała i piękna dekoracja ściany. Przy niewielkich zabiegach pielęgnacyjnych można się nim cieszyć przez całe lata.

Tekst: BM
Zdjęcia: Shutterstock

Zobacz także: Doniczki i donice ogrodowe, czyli w co ubrać kwiaty

Zobacz również