kompozycje w szkle

Kompozycje w szkle – roślinna egzotyka w Twoim domu

Zieleń w domu

To ciekawa propozycja aranżacji kwiatowej, dla tych którzy marzą o egzotycznych krajach i nigdy nie byli tropikalnym lesie czy w dżungli. Rośliny w słoiku to namiastka takiej dzikiej natury, którą możesz postawić na półce lub parapecie w swoim mieszkaniu. Oto kilka propozycji na takie kompozycje.

reklama

Ciekawe kompozycje w szkle

Można stworzyć mini-ogród w zamkniętym pojemniku, ale to wymaga lepszej znajomości tematu. W zależności od użytego gatunku roślin, ogród może pleśnieć, a ścianki naczynia mogą parować. Na początek przygody będzie otwarta wersja naczynia. Można użyć słoja, głębokiej miski lub innego naczynia, które będzie miało stosunkowo wysokie ścianki. Pozwoli to stworzyć unikalny mikroklimat dla hodowanych roślin oraz na swobodną wymianę powietrza.  

kompozycje kwiatowe w szkle
Sukulenty w szkle

Kompozycje kwiatowe w szkle: ogród pustynny

Sprawdzą się tutaj sukulenty, czyli rośliny, które nie wymagają częstego podlewania i lubią słońce. To dobra opcja dla kogoś, kto robi to po raz pierwszy.  Do tego rodzaju kompozycji roślinnej w szkle najlepsze będzie płaskie naczynie, raczej głęboki talerz niż miska. Można też wykorzystać do tego celu wyższy słoik. 

Żywe kwiaty w szkle: jak sadzić

Trzeba pamiętać, żeby na dno wysypać drobny żwirek: najlepiej z białych kamyczków. Będą ładnie wyglądały i świetnie zadziałają jako drenaż, odprowadzą nadmiar wilgoci z roślin, co w przypadku kaktusów jest bardzo ważne. Na to warstewkę piasku i znowu warstewkę żwirku. Można do tego użyć również barwionego żwirku.

Dekoracja w szkle: jakie rośliny wybrać

Świetnie sprawdzi się aloes, bo jest to roślina, która nie wymaga szczególnej pielęgnacji, za to rozrasta się pięknie, ale niezbyt szybko, rozkładając listki ponad krawędź pojemnika. Eszeweria to kaktusowa róża o fioletowym zabarwieniu, świetny „kompan” dla aloesu, zwłaszcza kiedy zakwitnie czerwonymi, drobnymi kwiatkami. Obie rośliny świetnie wyglądają w kulistych naczyniach.

Ozdoby kwiatowe w szkle

Grubosz, czyli popularne „drzewko szczęścia” rozrasta się wolno w nieregularne kształty.  Innym ciekawym i bardzo egzotycznym przykładem są tzw. żywe kamienie, czyli litopsy. Są na tyle spektakularne, że można skupić się tylko na tym gatunku, tworząc kompozycję roślinną w szkle. Rosną w mocno zrośniętych ze sobą parach, w odcieniach szaro-zielonych, kwitną na biało lub żółto.  

Ozdoby kwiatowe w szkle

Grubosz, czyli popularne „drzewko szczęścia” rozrasta się wolno w nieregularne kształty.  Innym ciekawym i bardzo egzotycznym przykładem są tzw. żywe kamienie, czyli litopsy. Są na tyle spektakularne, że można skupić się tylko na tym gatunku, tworząc kompozycję roślinną w szkle. Rosną w mocno zrośniętych ze sobą parach, w odcieniach szaro-zielonych, kwitną na biało lub żółto.  

Zaskakujące aranżacje kwiatowe w szkle

Warto sięgnąć po żyworódkę, ale trzeba uważać, bo jak sama nazwa wskazuje, rozmnaża się jak szalona. Piękne i spektakularne opuncje oraz ozdobne Edithcolea grandis będą ozdobą każdego ogrodu w szkle. 

żywe kwiaty w szkle
Las w słoiku

Ogród zamknięty w szkle: najlepsze rośliny

Nie ma znaczenia kształt ani wielkość naczynia – wszystko zależy od preferencji. Ważny jest odpowiedni drenaż dla roślin, można użyć kwiatowej ziemi uniwersalnej. Trzeba dobrze wybrać rośliny, najlepiej takie, które bardzo lubią wilgoć: paprocie o soczysto-zielonych liściach. Uwaga! Szybko się rozrastają, za to niekropień, który jest do nich podobny, ale ma delikatniejsze listki i wolniej rośnie. 

Kompozycje kwiatowe w szkle: jeszcze inne rośliny

Innym rodzajem paproci jest orliczka kreteńska. Ma długie, ciemne pierzaste liście. Nadaje się świetnie do większych pojemników, w nich można ją najlepiej wyeksponować. Bardzo efektowną rośliną jest maranta jej duże, zielone liście z czerwonymi żyłkami sprawią, że stanie się główną bohaterką roślinnej kompozycji w szkle. Śnieżnobiałymi listkami zachwyca episcja, która w dobrych warunkach zakwitnie drobnymi kwiatkami na czerwono. Ciekawym rozwiązaniem będzie użycie pnącej się fitonii, z ozdobnymi białymi żyłkami na listkach. 

Żywe kwiaty w szkle: kompozycje 

Idealną rośliną do kompozycji kwiatowej są rośliny płożące, np. pasiatka zwisła – jej listki tworzą zwartą strukturę z zielono-fioletowych listków, będzie więc idealna do małych szklanych pojemników. Dobrym wyborem będzie też bluszcz i widliczka, która może rozrastać się, przybierając ciekawe kolory od zielonego, przez niebieskawy do miedzianego brązu. Skrytokwiat wcale nie jest taki skryty i rozrasta się w długie ciemnozielone liście z filetowymi obwódkami. 

Tekst: MW
Zdjęcia: Shutterstock

Zobacz także: Najpiękniejsze kwiaty doniczkowe do wnętrz

Zobacz również