Duże kwiaty do przestronnych wnętrz – palmy doniczkowe w Twoim domu
Zieleń w domuZielone rośliny w salonie ożywiają wnętrze i dodają mu świeżości. Sprawiają, że pokój staje się przyjemną i spokojną oazą, w której miło spędza się popołudnie. A jeśli w salonie stanie palma doniczkowa, tchnie w pomieszczenie nieco egzotycznego klimatu. Jaką palmę wybrać do swojego wnętrza? Przedstawiamy praktyczne porady, a także wskazówki dotyczące pielęgnacji.
Za co kochamy palmy doniczkowe?
Do rodziny palm zalicza się ponad 2600 odmiennych gatunków. Rośliny te mogą osiągać wielkość drzewa lub dorastać tylko do wysokości niewielkich krzewów. Wiele palm ma niebagatelne znaczenie użytkowe (kokos, daktylowiec). Inne sprawdzają się jako domowe rośliny ozdobne.
Palmy doniczkowe doskonale prezentują się w dużych i przestronnych salonach, ale dodają też niebanalnego uroku mniejszym pomieszczeniom. Jedna duża roślina z rodziny arekowatych (do tej rodziny należą palmy) może zastąpić kilka mniejszych kwiatków.
Jak każda roślina zielona, tak i palma doniczkowa oczyszcza powietrze. Palmy poprawiają jakość powietrza w pomieszczeniu, pochłaniając dwutlenek węgla, lotne związki organiczne (VOC) oraz inne zanieczyszczenia. Kwiat doniczkowy w postaci palmy to naturalna ozdoba salonu, która dodaje energii, kiedy za oknem smutno i szaro.
Rodzaje palm doniczkowych
Większość gatunków palm lubi dobrze nasłonecznione stanowiska. Są jednak i takie preferujące półcień i rosnące dobrze nawet przy niewielkiej ilości światła.
Sprawdź też: Palmy doniczkowe – przepiękne palmy jako ozdoby dużych przestrzeni domowych
Poniżej lista najpopularniejszych gatunków palm do uprawy domowej.
- Palma koralowa (Chamaedorea elegans) – odmiana niewielkiej palmy doniczkowej wywodząca się z lasów deszczowych Gwatemali i Południowego Meksyku. Roślina charakteryzuje się niskim, ale gęstym pokrojem z łukowatymi liśćmi. Palma koralowa preferuje stanowiska nasłonecznione, ale rośnie też dobrze w ciemniejszych miejscach. Roślina wymaga podlewania raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie (zależy to od warunków panujących w pomieszczeniu).
- Palma Areka (Dypsis lutescens) – roślina o tyczkowatych łodygach i rozłożystych liściach charakterystyczna dla Madagaskaru. Palma doniczkowa łatwa w uprawie i o niewielkich wymaganiach. Preferuje stanowiska nasłonecznione, ale nie lubi bezpośredniej ekspozycji na słońce. Palma rośnie wolniej przy braku naturalnego światła. Roślina nie wymaga obfitego podlewania. Lubi ziemię umiarkowanie wilgotną.
- Chińska palma wachlarzowa (Livistona chinensis) – duża, subtropikalna palma rosnąca m.in. na Tajwanie, w Południowej Japonii i w Chinach. Charakterystyczna dla wybrzeży Florydy. Palma tego gatunku do domu ma szerokie i opadające liście w kolorze limonkowym. Roślina preferuje jasne i ciepłe stanowiska. Wymaga obfitego podlewania – podłoże powinno być stale wilgotne, ale korzenie rośliny muszą pozostawać suche. Gatunek wolno rosnący i osiągający ok. 2 m wysokości.
- Bokarnea odgięta / Nolina wygięta (Beaucarnea recurvata) – palma (a właściwie roślina z rodziny szparagowatych) pochodząca z Meksyku i potocznie nazywana również nogą słonia lub małpim drzewkiem. Gruba łodyga zakończona jest koroną soczyście zielonych i poskręcanych liści. Roślina idealna dla początkujących ogrodników – łatwa w uprawie i mało wymagająca. Lubi stanowiska bardzo słoneczne i powinna przebywać na słońcu min. 6 h dziennie. Nie wymaga częstego podlewania, bo preferuje glebę delikatnie wilgotną.
- Kencja (Howea forsteriana) – gatunek palmy pochodzący z Australii, a dokładnie z wyspy Lord Howe. Roślina charakteryzuje się ciemnozielonymi i pierzastymi liśćmi. Jest łatwa w uprawie i odporna na różne warunki. Kencja to palma do salonu, ale też i do łazienki lub sypialni. Nie wymaga jasnych stanowisk. Jedyne, co może jej zaszkodzić, to bezpośrednia ekspozycja na słońce. Wymaga lekkiego podlewania i nie przepada za zbyt mokrą glebą.
- Palma sabałowa (Sabal minor) – gatunek palmy krzaczastej występujący naturalnie w Ameryce Północnej. Roślina charakteryzuje się dużymi, zielonymi i wachlarzowatymi liśćmi. Wiosną kwitnie białymi kwiatkami. Palma sabałowa doniczkowa preferuje jasne stanowiska. Lubi delikatne podlewanie i źle znosi nadmiar wody. Wymaga regularnego zraszania liści.
- Waszyngtonia (Washingtonia) – roślina wywodząca się z pustynnych regionów Stanów Zjednoczonych i Meksyku, o wachlarzowatych liściach. Prezentuje się bardzo efektownie, a do tego jest odporna na niekorzystne warunki i szybko rośnie. Palma doniczkowa tego gatunku lubi pełne słońce i obfite podlewanie (nadmiar wody należy jednak zawsze usunąć). Najlepsza dla niej gleba to żyzne i dobrze przepuszczalne podłoże.
Większość palm domowych lubi słoneczne stanowiska. Jednak na pewno znajdziesz i taki gatunek, który bez problemu będzie znosił też zacienione miejsca. Wiedząc, gdzie chcesz postawić swój kwiat doniczkowy, wybierzesz palmę, która dostosuje się do warunków panujących w pomieszczeniu. Jeśli roślina ma stanąć w mało oświetlonej łazience, wybierz np. kencję lub palmę koralową. Do jasnego i przestronnego salonu wstaw waszyngtonię lub palmę sabałową.
Jak pielęgnować palmę doniczkową?
Palma jako kwiat doniczkowy nie jest wymagającą w uprawie rośliną. Z większością gatunków poradzą sobie nawet początkujący ogrodnicy. W jakich warunkach uprawiać palmy doniczkowe? Jak się nimi zajmować?
Podlewanie
Większość palm dobrze znosi krótkotrwałe okresy suszy. Rośliny lubią jednak wilgotną glebę i rosną najlepiej, kiedy się je regularnie podlewa. Przy wszystkich gatunkach palm stosuje się podstawową zasadę – zanim podlejesz palmę doniczkową, upewnij się, że ziemia jest wyschnięta. Zimą podlewaj rośliny z mniejszą częstotliwością (nawet tylko raz na 2 tygodnie).
Światło
Kwiat doniczkowy taki jak palma rośnie najlepiej w jasnych i przestronnych pomieszczeniach. Palma powinna mieć więc stały dostęp do naturalnego światła. Nie stawiaj jednak rośliny bezpośrednio na słońcu. Jego promienie mogą przesuszyć liście. Niektóre gatunki przetrwają również i w zacienionych pomieszczeniach (roślina może wtedy słabiej rosnąć, ale nadal będzie miłą ozdobą sypialni czy łazienki).
Nawożenie
Palmy rosną w domu raczej powoli. Dlatego nie wymagają obfitego nawożenia. Od czasu do czasu warto jednak użyźnić glebę. Najlepiej robić to w okresie wzrostowym palmy, czyli na wiosnę lub latem. Do nawożenia roślin domowych używaj użyźniaczy przeznczonych do użytku w pomieszczeniu.
Przycinanie
Dzięki regularnemu przycinaniu roślina będzie rosła tak, jak tego oczekujesz. Usuwaj z palmy doniczkowej uschnięte oraz pożółkłe liście. W ten sposób zadbasz i o jej estetyczny wygląd, i o dobry wzrost.
Palmy doniczkowe nie lubią przesadzania. Dlatego już na samym początku wybierz dla swojej rośliny donicę większą od systemu korzeniowego o przynajmniej 1/3. Jeśli korzenie będą się mocno rozrastać, przesadzaj palmę co 2–3 lata. Wsadź roślinę do doniczki z otworami. Dzięki temu nadmiar wody będzie odprowadzany z dala od korzeni.
Palma do salonu i nie tylko
to rośliny idealnie nadające się do dużego i jasnego salonu. Palmy sprawdzą się jednak także w sypialni, łazience czy na tarasie, o ile zadbasz o właściwe dla nich warunki do uprawy. W jakich pomieszczeniach ten egzotyczny kwiat doniczkowy będzie prezentował się najlepiej?
- Jasne i nowoczesne wnętrza z dużą ilością rozproszonego światła – w takich warunkach palmy domowe rosną najlepiej. Są doskonałym uzupełnieniem pomieszczeń o minimalistycznym lub industrialnym wyglądzie.
- Wnętrza w stylu retro – jeszcze do niedawna palmy doniczkowe przywodziły na myśl czasy PRL-u. Dlatego dziś rośliny te idealnie dopasowują się do wnętrz urządzonych w stylu lat 50. czy 60. Postaw kilka mniejszych i większych palm w retro salonie, a uzyskasz naprawdę ciekawy efekt aranżacyjny.
- Salon urządzony w stylu egzotycznym – we wnętrzach, w których rządzą soczyste zielone, żółte lub pomarańczowe barwy oraz kolorowe tapety nawiązujące do tropikalnych motywów, palma doniczkowa będzie idealnym uzupełnieniem całej kompozycji. Nie bój się zaszaleć i stwórz zielony kącik, w którym umieścisz różne odmiany roślin palmowych.
- Wnętrze o małym metrażu – nawet do niewielkiego pomieszczenia możesz wstawić doniczkową palmę. Zadbaj tylko o odpowiednią dla niej ilość światła, a stworzysz przytulną i kojącą przestrzeń.
- Sypialnia – palmy doniczkowe to nie tylko rośliny salonowe. Ponieważ oczyszczają powietrze, świetnie nadają się również i do sypialni. Gatunek szczególnie polecany do sypialnianych wnętrz to złotowiec żółtawy (palma Areka).
- Przedpokój – palma jako kwiat doniczkowy będzie niebagatelną ozdobą przestronnego przedpokoju. Rozłożyste i wysoko pnące się rośliny wypełnią zielenią wejście do domu.
- Łazienka z oknem – palmy wymagają dostępu do naturalnego światła. Dlatego ta zielona i egzotyczna roślina doniczkowa będzie ciekawym uzupełnieniem łazienki na poddaszu. Ze względu na dużą wilgotność powietrza w tym pomieszczeniu wybierz gatunek palmy naturalnie występujący w lasach deszczowych.
- Taras i zimowy ogród – na tarasie palmy mogą stać jedynie latem i to tylko w takich miejscach, gdzie nie będą narażone na bezpośrednie działanie słońca. W zimowym i ocieplanym ogrodzie palmy doniczkowe mogą być uprawiane przez cały rok.
Palma do domu – żywa czy sztuczna?
Palma daktylowa w domu – czy też każda inna z rodziny arekowatych – stanowi atrakcyjny element aranżacyjny. Zieleń wypełniająca salon sprzyja relaksowi i uspokojeniu, a wnętrze z kwiatami zawsze prezentuje się ciekawiej niż to, w którym roślin brak.
Nie każdy jednak lubi uprawiać rośliny, podlewać je i nawozić. Żywe kwiaty nie sprawdzą się też w przypadku osób często podróżujących, które spędzają niewiele czasu w domu. Co w takim razie można zrobić? Udekorować mieszkanie sztucznymi palmami przeznaczonymi do domu.
Sztuczne kwiaty trudno rozróżnić od prawdziwych, a nie wymagają żadnej pielęgnacji. Od czasu do czasu możesz tylko przetrzeć je mokrą szmatką, żeby zetrzeć z nich kurz.
Domowa palma nie należy do trudnych w uprawie, a jej wygląd sprawia, że pomieszczenie nabiera egzotycznego charakteru. Palma stojąca w salonie lub sypialni będzie przyjemną dekoracją wnętrza, kiedy za oknem zimno i pochmurno. Usiądź w jej pobliżu i poczuj się jak w tropikach.
Materiał partnera