rośliny doniczkowe

Doniczki i donice ogrodowe, czyli w co ubrać kwiaty

Zieleń w domu

Wygląd to nie wszystko. Doniczki to więcej niż wygląd. Przykład? Jeśli nie wiesz, ile wody potrzebuje twoja roślina, posadź ją w doniczce z podwójnym dnem. Wlej ją do dolnego pojemnika, a roślina napije się tyle, ile będzie chciała.

reklama
małe doniczki na nóżkach
gardentrading.co.uk

Doniczki do domu – w grupie ładniej

Jeśli stawiasz w salonie jedną donicę, zadbaj o to, aby miała ciekawy kształt, ładne wzory czy elegancką podstawę. Dopasuj ją do rośliny. Delikatne trawy ustaw w misternie plecionym koszu, a malutkie sukulenty we wzorzystych osłonkach.Jeśli chcesz zaaranżować cały parapet czy zielony kąt w sypialni, potrzebujesz kilku roślin. Wtedy osłonki powinny mieć jakiś wspólny mianownik – np. jeden kolor, ale różne kształty, jeden kształt, ale różne wzory. Część doniczek można ustawić, a część powiesić.

Modne doniczki i materiały

Ceramika wiedzie prym. Możesz wybrać szkliwione lub z gliny szamotowej. Te ostatnie dobrze odprowadzają wilgoć albo w razie potrzeby pobierają ją z otoczenia. Urok countrowego domu podkreślą też osłonki plecione z trawy, wikliny, bananowca. W tej roli świetnie sprawdzą się stare kosze albo niepotrzebne wiklinowe pojemniki na drobiazgi.

Doniczki samopodlewające – roślina podlewa się sama

Jeśli nie wiesz, ile wody potrzebuje twoja roślina, posadź ją w doniczce z podwójnym dnem. Wlej ją do dolnego pojemnika, a roślina napije się tyle, ile będzie chciała. Dobrym rozwiązaniem są też pojemniki na wodę. Wkładasz je do ziemi, nalewasz do dzióbka wodę, która powoli wycieka z dziurki w nóżce. 

Sprawdź

OPRACOWANIE: BEATA WOŹNIAK 
ZDJĘCIA: MATERIAŁY PRASOWE  

Zobacz też: Kwiaty nie tylko na parapecie

Zobacz również