Kwiaty cebulowe, które warto posadzić w każdym ogrodzie
OgródWyróżniają się oszałamiającym bogactwem gatunków o wielkiej rozmaitości barw i kształtów. Kwitnące rośliny cebulowe nie mają konkurencji w wiosennym ogrodzie, a wiele zachwyca także latem. Podpowiadamy, jak najlepiej zadbać o najpiękniejszych przedstawicieli tej grupy roślin.
O czym warto pamiętać przy uprawie roślin cebulowych
Wszystkie rozwijają efektowne kwiaty, więc potrzebują dużo światła. Najlepiej wybrać im więc rabatę słoneczną lub tylko lekko zacienioną. Lubią ziemię przepuszczalną i niezbyt ciężką. Zanim posadzimy cebule, należy z niej usunąć chwasty i spulchnić. Nadmiernie gliniastą glebę można wymieszać z piaskiem i kompostem. Cebule sadzimy na głębokość ich trzykrotnej wysokości, a rozstaw zależy od wielkości roślin. W przypadku tulipanów będzie to ok. 15 cm, ale olbrzymie czosnki ozdobne czy lilie drzewiaste potrzebują znacznie więcej przestrzeni (50-70 cm).
Przy sadzeniu warto używać specjalnych koszyczków z plastiku. Znakomicie zabezpieczą one cebule przed atakiem gryzoni (których szczególnym przysmakiem są lilie i tulipany), bardzo też ułatwią wykopywanie bulw, gdy zechcemy znaleźć im nowe miejsce. Po posadzeniu cebul należy zadbać, by gleba, w której wykiełkują, była wilgotna. Należy je więc podlewać, ale niezbyt intensywnie, by nie doprowadzić do gnicia bulw. Pamiętajmy też, że część kwiatów cebulowych może rosnąć i zimować w jednym miejscu przez wiele lat (narcyzy, tulipany, lilie, czosnki), natomiast inne (mieczyki) wymagają wykopania na zimę, bo ich cebule mogą przemarznąć.
To oczywiście są tylko ogólne zasady uprawy roślin cebulowych. Wymagania poszczególnych gatunków nieco się różnią i warto je wziąć pod uwagę, jeśli chcemy, by pokazały pełnię swojej urody i rozwinęły się w całej krasie.
Tulipany – królowie wiosny
To najpopularniejsze i najbardziej pożądane wiosenne kwiaty. Kilkunastotysięczna liczba ich odmian i mutacji ciągle się zwiększa. Ogrodnicy oferują nam coraz bardziej niezwykłe mieszańce. Są wśród nich tulipany papuzie o wielobarwnych wystrzępionych płatkach, są tulipany pełne o kwiatach tak gęstych, że przypominają piwonie, są urzekające tulipany lodowe podobne do smakowitych letnich deserów serwowanych w rożku, są też niezwykłe odmiany zielonokwiatowe (viridiflora) o płatkach ozdobionych szmaragdowymi smugami.
Cebule tulipanów sadzimy na przełomie września i października w żyznej próchniczej ziemi. Nie lubią ciężkiej ani podmokłej, najlepiej wyrosną na dobrze przepuszczalnej, żyznej i próchniczej. Bulwy umieszczamy w wilgotnej glebie, a gdy roślina wykiełkuje, zaczynamy regularne podlewanie. Cebule tulipanów możemy zostawić w gruncie na wiele lat, zimą wystarczy im warstwa suchych liści jako ochrona przed mrozem. Jeśli jednak zauważymy, że kwiaty z roku na rok stają się drobniejsze, warto cebule wykopać, przesuszyć i w kolejnym okresie wegetacyjnym posadzić w nowym miejscu.
Lilie – ogrodowe arystokratki
Uprawiali je już starożytni, zachwyceni urodą pachnących, ogromnych kwiatostanów. Do dziś lilie uchodzą za najpiękniejsze rośliny naszych ogrodów. Występują w kilku tysiącach odmian, z których najczęściej uprawiane są lilie azjatyckie – wytrzymałe i odporne na mróz, rozwijające efektowne kwiaty w czystych kolorach. Lubiane są także odmiany trąbkowe - strzeliste, pachnące, o kwiatach w formie wydłużonych kielichów. Przepiękne, urzekająco pachnące lilie orientalne, składnik efektownych bukietów, do niedawna można było uprawiać tylko w szklarniach. Ale ogrodnikom udało się wyhodować niezwykłą krzyżówkę odmian trąbkowych i orientalnych. Efektem są lilie drzewiaste (orienpety), ponad dwumetrowe drzewka, ozdobione wielkimi, pachnącymi kwiatami, wytrzymałe i odporne na mróz.
Cebule lilii można sadzić na przełomie września i października, ale także w kwietniu. Umieszczamy je w rozstawie 30-40 cm, choć silnie rozrastające się odmiany warto posadzić w większych odstępach. Rozstaw cebul odmian drzewiastych nie powinien być mniejszy niż 50-70 cm. Lilie najlepiej rosną w glebie lekkiej, przepuszczalnej i wilgotnej. Nie znoszą nadmiaru wody, ale nie tolerują także przesuszenia. Należy więc podlewać je regularnie, choć z umiarem, a ziemię warto wzbogacić torfem, który zatrzymuje wilgoć. Większość odmian nie lubi przesadzania, trzeba więc starannie przemyśleć miejsce, które im wybierzemy, bo zostaną tam na lata.
Mieczyki (gladiole) – kwiaty gladiatorów
Łacińska nazwa mieczyków (Gladiolus) wzięła się ze skojarzenia kształtu ich strzelistych łodyg z bitewnym mieczem (łac. gladius). Starożytni wierzyli, że kwiaty te przynoszą szczęście, dlatego wręczano je gladiatorom przed walką i wojownikom przed bitwą. Gladiole rozrastają się na naszych rabatach w efektownych łanach, kwitnąc przez całe lato, od końca czerwca do września. Efektowne, duże kwiaty, osadzone rzędem na pędzie, występują dosłownie we wszystkich kolorach, nawet w niebieskim, szarym i brązowym. Nic dziwnego, że mieczyki są tak cenioną ozdobą kolorowych rabat.
Nie są specjalnie wymagające. Jeśli mają dużo słońca i lekką glebę, będą rosły bujnie. Cebule mieczyków sadzimy wiosną i warto robić to partiami. Grupa posadzona na przełomie kwietnia i maja zakwitnie w lipcu i sierpniu. Z kolei cebule posadzone w czerwcu będą nas cieszyć kwiatami do końca września. Niestety, bulwy mieczyków nie są mrozoodporne, dlatego zimę powinny spędzić w suchej piwnicy. Wkopane miesiąc po po przekwitnięciu, podsuszone i oczyszczone, układamy w skrzynkach z piaskiem. Pamiętajmy też, że będą rosły piękniej, jeśli co roku zmienimy im stanowisko.
Czosnki ozdobne – gwiaździste kule
Czosnki ozdobne pojawiły się w naszym ogrodach nie tak dawno i podbiły je szturmem. Posadzone w większych grupach stanowią wyjątkowo atrakcyjną ozdobę rabat, bo kwitną długo, od końca maja aż do sierpnia. Ich kuliste kwiatostany, złożone z setek gwiaździstych liliowych kwiatków, mają nawet 30 cm średnicy. To oczywiście atut największych odmian, czosnków olbrzymich, wyrastających nawet do 1,5 m. Ale atrakcyjne są także miniaturki, które świetnie odnajdują się na skalniakach. Warto dodać, że czosnki pełnią też na rabatach pożyteczną rolę, bo ich zapach skutecznie odstrasza gryzonie.
Czosnki allium są łatwe w uprawie. Posadzone we wrześniu czy październiku, na słońcu, przetrwają wiele sezonów. Pochodzącym z Azji czosnkom niestraszne nasze mrozy, wystarczy warstwa ściółki, by poradziły sobie z największymi. Raz na kilka lat, gdy cebule nadmiernie się zagęszczają, można rośliny przesadzić. Warto też pamiętać, że olbrzymie czosnki to wyjątkowo atrakcyjny element kompozycji z suchych kwiatów. Gdy roślina zaczyna przekwitać, warto ściąć ją razem z łodygą i zasuszyć. Wedy efektowne kule, ustawione w wazonie, będą nas cieszyć całą zimę.
Narcyzy – muśnięte słońcem
Odmian tych radosnych kwiatów wczesnej wiosny jest tyle, że nawet hodowcy narcyzów mają kłopot z ich policzeniem. Wyróżnili 12 grup, różniących się barwą, zapachem, krojem płatków. Oprócz najpopularniejszych białych i żółtych, znajdziemy narcyzy kremowe, w odcieniach pomarańczu, różu, nawet zieleni. Forma kwiatów też bywa niezwykła - prócz odmian z charakterystycznym przykoronkiem w kształcie trąbki, są też mutacje o kwiatostanach pełnych, o płatkach pierzastych i misternie wystrzępionych. Wszystkie rozkwitają w końcu marca i zdobią rabaty aż do maja.
Cebule narcyzów sadzimy we wrześniu albo październiku. To rośliny niewymagające, więc zniosą każdy rodzaj gleby, choć oczywiście - jak większość cebulowych - najlepiej odnajdą się w przepuszczalnej i wilgotnej. Dobrze będą rosły także na łące czy trawniku, a niższe formy świetnie sprawdzą się na skalniaku. Cebule narcyzów doskonale znoszą mrozy i mogą pozostać w ziemi przez wiele sezonów. Jeśli jednak zauważymy, że kwitną mniej obficie, warto cebule wykopać, przesuszyć i zmienić im stanowisko - odrodzą się bujne i efektowne. Przy pracach pielęgnacyjnych warto pamiętać, że rośliny te (a zwłaszcza ich cebule) zawierają toksyczne alkaloidy. Ma to jednak swoje atuty, bo szkodniki skrzętnie omijają grządki narcyzów, nie zagrażając także roślinom posadzonym w ich sąsiedztwie.
Rodzina kwiatów cebulowych to jak widać ogromna gama barw i woni, rozmiarów i kształtów. Przegląd poszczególnych gatunków kwiatów cebulowych znaleźć można w sklepie cebule-kwiatowe.pl. Cebule łatwo posadzić, prosto pielęgnować, nie trzeba też się martwić, że nieprzewidywalna wiosenna aura zniszczy nam uprawy. Nic dziwnego, że tak je lubimy, a bez barwnych kwiatów cebulowych większość nas nie potrafi wyobrazić sobie wiosny.
Artykuł partnera:
Firma BENEX – cebulki kwiatowe