dzień świętego marcina

Dzień Świętego Marcina – poznaj ciekawą historię święta

Zwyczaje

11 listopada obchodzimy dzień świętego Marcina. Tego zajadamy się rogalami marcińskimi. Tradycyjną potrawą jest też gęsina. Skąd wzięła się ta tradycja?

reklama
rogalowe muzeum poznania
Rogalowe Muzeum Poznania mieści się na Starym Rynku.

Dzień Świętego Marcina – historia

Opiekun żołnierzy, koni, zimowych zapasów i jesiennych uczt, jako rzymski legionista napotkał pewnej chłodnej nocy obdartego i ledwie trzymającego się na nogach żebraka. Niewiele myśląc, odciął połę swojego żołnierskiego płaszcza i okrył biednego, wręczając mu też sakiewkę złotych monet. Tej samej nocy ujrzał we śnie Chrystusa ubranego w darowaną żebrakowi opończę, który mówił do aniołów: „Patrzcie, jak mnie Marcin, katechumen, przyodział”. Na takie dictum święty od razu przyjął chrzest, a wkrótce wystąpił z armii, aby całkowicie poświęcić się Bogu.

rogale świętomarcińskie
Tradycyjne rogale świętomarcińskie.

Gęsina na świętego Marcina

Jedynymi istotami, które mogą mieć coś za złe Marcinowi, są gęsi. Jest on bowiem patronem ich jesiennego uboju, a świętomarcińskie uczty, popularne w calusieńkiej Europie, nie mogą obyć się bez dużej ilości gęsiny przyrządzanej na setki sposobów. Po prostu na początku listopada są najtłustsze i najlepiej nadają się na stół.

W Dzień Świętego Marcina definitywnie kończyły się prace w polu, po 11 listopada nie wypędzano już bydła na pastwiska aż do wiosny. Można było za to zjeść świętomarcińskiego rogala, opić się wina i powróżyć sobie w kwestii nadchodzącej zimy, przywołując ludowe przysłowia, np. „Gdy Marcinowa gęś po wodzie, Boże Narodzenie po lodzie” albo „Jeśli na Marcina sucho, to Gody (czyli Boże Narodzenie) z pluchą”.

Tradycja świętomarcińskich rogali pochodzi z czasów pogańskich. Jesienią składano bogom ofiary z wołów lub z ciasta zwijanego w rogi. Kościół katolickii przejął ten zwyczaj i połączył ze świętym Marcinem.
Tekst: Weronika Kowalkowska Zdjęcia: Shutterstock
Wypróbuj przpis na prawdziwe rogale świętomarcińskie

Zobacz również