

Wianek na drzwi to idealna dekoracja jesienna! Zobacz 10 inspiracji na najpiękniejsze jesienne wianki na drzwi
Zrób to samModa na wieszenie wianków na drzwiach przywędrowała do nas z Anglii i USA. Przyjęła się szybko, bo wianek to piękna, naturalna dekoracja, która wprowadza nastrój jeszcze przed wejściem do domu. Wielka zaletą jest to, że można ją komponować sezonowo. Zobacz nasze inspiracje, na piękne jesienne wianki DIY na drzwi, w różnych stylach. Wystarczy wybrać się na spacer do lasu lub parku oraz na targ czy do warzywniaka, by zgromadzić na nie składniki.

1. Wianek na drzwi z jesiennych kwiatów
To wianek, który łączy klasykę (kwiaty) i typowo jesienne elementy (owoce róży i aronii). By go zrobić wystarczy wybrać się na podmiejskie łąki i nazbierać wrotyczu oraz krwawnika. Uzupenieniem żółtych i białych kwiatów będą czerwone owoce dzikiej róży i granatowe aronii. Całość tworzy piękną energetyczną kompozycję. Jako bazy użyj obręczy zrobionej z wikliny czy wierzbowych gałązek w kolorze naturalnym lub pomalowanej na biało. Efekt murowany, niezależnie, czy powiesisz taki wianek na drzwiach białych czy kolorowych!
Zobacz jak zrobić samodzielnie jesienny wianek na drzwi krok po kroku

2. Jesienny wianek na drzwi z mini dynii i miechunki
To kompozycja w ognistych pomarańczowo-żótych kolorach, która ożywi nawet ciemne drzwi i pięknie wprowadzi w jesienny nastrój. Zrobisz ją z małych, ozdobnych dynii i patisonów, które z pomocą kleju możesz przytwierdzić do wianka oraz gałązek z suszonymi "papryczkami" miechunki. Szczególnie dobra na drzwi zewnętrzne – w cieple klatki schodowej dynie mogą się psuć i wydzielać nieprzyjemny zapach.
Zobacz także: 6 sposobów na dekoracje z dyni przy wejściu

3. Jesienny wianek na drzwi z rajskich jabłuszek i owoców dzikiej róży
Piękny czerwony wariant jesiennego wianka, kojarzy się z obfitością. Malutkie jabłuszka są śliczne, a najładniej wygladają, gdy jest ich dużo. Wystarczy je przykleić na gotowym (lub zrobionym własnoręcznie) wianku ze słomy czy wikliny. Jabłuszka możesz wymieszać z owocami dzikiej roży, a na koniec poutykać w wianku kilka małych gałązek gipsówki.
Nasza podpowiedź: gdy zawiesisz taki wianek na drzwiach z boku framugi, na ganku czy przed wejściem, możesz ustawić kompozycję z astrów, wrotyczu i krwawnika w kamiennym wazonie oraz dyni. Zrobi się jeszcze jesienniej!
Zobacz też: Jesienne dekoracje z rajskich jabłuszek

4. Jesienny wianek na drzwi z żołędzi i kasztanów
Ten wianek ma minimalistyczny sznyt, bo utrzymany jest w brązowej tonacji. Jest bardzo łatwy do zrobienia, bo wszystkie składniki znajdziesz w pobliskim parku. Wystarczy wybrać się tam na łowy, najlepiej w towarzystwie dzieci, które kochają zbierać kasztany, żołędzie, szyszki... Jego podstawa to przyklejone do surowej bazy kasztany z łupinami i żołędzie, uzupełnione gdzie niegdzie szyszkami. Element koloru dają pomalowane na czerwono lub purpurowo łupinki od bukowych orzeszków. Możesz wykorzystać też szyszki z platana, jeśli jakiś rośnie w twojej okolicy. Zaletą tego wianka, jest to że może wisieć długo, nawet do czasu aż zmienisz go na wianek świateczny, bo nic się nie zepsuje. Co więcej, możesz go przechować na przyszły rok!

5. Jesienny wianek na drzwi z owoców i warzyw oraz słoneczników
Kompozycja tego wianka to tylko kwestia twojej fantazji. Weź na niego jabłka, miniaturowe dynie, gałązki jeżyn i kaliny oraz słoneczniki lub astry. Możesz dodać główki róż i ozdobne listki. Klucz do sukcesu to podobna, jesienna kolorystyka wszystkich elementów. Pięknie będzie wyglądał zawieszony na czerwonej wstążce.

6. Jesienny wianek na drzwi z wierzby i dzikiego wina
To propozycja dla miłośników rustyklanych klimatów i prostych, naturalnych dekoracji. Chyba najprostszy do zrobienia z pokazywanych tu przez nas wianków. Na bazie ze słomy lub wikliny poutykaj gałązki przebarwionego na czerwono dzikiego wina, na drugiej bazie – gałązki wierzby. Taki dwupak w pięknych, kontrastowych kolorach możesz powiesić w różnych kombinacjach – dwa obok siebie na ścianie albo jeden na drzwiach, drugi na ścianie obok.

7. Jesienny wianek na drzwi z wrzosów
Klasyka jesiennych dekoracji. Wrzosy właśnie kwitną, można je kupić w kwiaciarni, a może masz je w ogródku? Wrzosowy wianek pięknie wyglada bez dodatków, powieszony po prostu na konopnym sznurku. Ale ciekawym pomysłem jest zawiesić go na przykład na fioletowej wstążce albo utkać we wrzosach inne kwiaty dobrane pod kolor lub kontrastowo – astry czy zatrwian.
Nasza podpowiedź: zrób z drutu florystycznego kształt serca i na nim umocuj wrzosy. W fioletowej tonacji będzie to piękna, sympatyczna dekoracja, witająca w gościnnym domu.

8. Jesienny wianek na drzwi z liści i owoców
Nazbieraj kolorowych liści – klonowych, dębowych, jaworowych i szyszek, kup sztuczne jabłka i gruszki. Wszystko przymocuj na podstawie do wianka zrobionej z gałązek. Możesz poutykać w wianku także sztuczne lub prawdziwe gałązki głogu czy innych drobnych owoców. Taki wianek powisi długo, bo liście ładnie się konserwują. Jest prosty, oryginalny i bardzo jesienny.

9. Jesienny wianek na drzwi z suszonych traw i ziół
To propozycja dla miłośników monochromatycznych kompozycji. By ją zrobić, nazbieraj na łące lub w ogrodzie ozdobnych traw i ziół, a potem je ususz, wieszając odwrócone w przewiewnym miejscu. Składniki na taki wianek możesz kupić też w sklepach florystycznych. Suche rośliny owiń delikatnie wokół wianka zrobionego z drutu florystycznego i zawieś na naturalnym sznurku. Piękna dekoracja do wnętrz rustykalnych i w stylu boho, szczególnie taich, gdzie dużo jest lnu i plecionek.

10. Nowoczesny wianek na drzwi
Ciekawa alternatywa dla wianków w stylu bardziej tradycyjnym. Rośliny na ten wianek możesz zbierać i suszyć przez całą wiosnę i lato, by jesienią zrobić z nich piękną kompozycję. Weź suszone narcyzy, kwiaty ostu, makówki, trawy czy inne dowolne rośliny, które lubisz i ususz je powieszone w pozycji odwróconej. Drewnianą obręcz bez problemu kupisz w internecie. Na niej omotaj sznurek, mniej więcej w połowie, a w nim poutykaj ususzone kwiaty i zioła. Potem zrób zawieszkę ze sznurka i ozdoba gotowa. Pięknie będzie wyglądać także jako dekoracja na ścianę.
Tekst: Agnieszka Wójcińska Zdjęcia: Shutterstock