Jak samodzielnie zrobić makramę?
Zrób to samChoć w sklepach czeka nieograniczona ilość i różnorodność dekoracji, nic tak nie upiększy wnętrza twojego mieszkania jak własnoręcznie zrobiona makrama.
Jej sploty mogą kojarzyć się egzotycznymi dekoracjami. Technika makramy znana była w Ameryce Południowej już starożytnym Inkom, żeglarze wyplatali makramowe talizmany (naturalny efekt uboczny tworzenia innych wykorzystywanych praktycznie węzłów, a starożytnej Grecji robiono w tej technice bandaże.
Jak zrobić makramę
Makrama najbardziej kojarzy się z wnętrzem w stylu boho, ale też rustykalnym, który stawia na prostotę oraz na rękodzieło! To skojarzenie bierze się głównie ze względu na materiał, z którego jest zrobiona. Najlepszymi do samodzielnego wyplatania makram będzie sznur bawełniany, jutowy o ciepłym słonecznym odcieniu żółtego lub sznur żeglarski, który jest najgrubszy.
Techniką tą można robić prawdziwe cuda: paski, zasłony, abażury, podkładki, kwietniki, a nawet wypleść sobie hamak! Ta bardzo stara technika jest stosunkowo prosta – opiera się na znajomości 2-3 podstawowych splotów. Potrzebny jest czas i wyobraźnia, żeby tworzyć niepowtarzalne dekoracje do twojego domu.
Najpopularniejszą formą makramy, którego niektórzy uczyli się w szkole, jest ozdobny wieszak na doniczkę. W takiej ozdobie świetnie będą wyglądać pnące kwiaty, np. bluszcz, ale też paprotki, które będą mogły swobodnie rosnąć wokół doniczki.
Makrama – ile sznurka potrzeba
Żeby zacząć, trzeba mieć osłonkę na doniczkę albo samą doniczkę, wokół której będziemy zaplatać naszą makramę. Dzięki temu łatwiej będzie można dopasować sploty do jej formy, a kwiat będzie rósł w niej stabilnie. Do zrobienia kwietnika nie potrzeba dużo plecenia, wystarczy kilka supłów, a uda ci się stworzyć piękną ozdobę.
Piękna makrama, która może być wiszącym kwietnikiem
Od czego zacząć przygotowanie takiej makramy? Na drewnianym krążku trzeba zawiązać 8 złożonych na pół sznurków, najlepiej jutowych. Połączyć je okręcając wokół dodatkowy sznurek. Potem splatać po cztery sznurki wybranym rodzajem spotu. Tak żeby powstały cztery trzymadełka. Dla lepszego efektu można stosować węzły zostawiając fragmenty niesplecionych sznurków.
Makrama – ozdobna plecionka na ścianę DIY
W stylu boho będzie również ozdoba wykonana z białego lub kolorowego sznurka bawełnianego, do której uplecenia potrzebny będzie drewniany drążek albo grubszy patyk przyniesiony z lasu – dzięki niemu makrama będzie wyglądała bardziej „szamańsko” i egzotycznie. Im więcej sznurków, tym szersza i bardziej spektakularna. Zanim porwiesz się na taką ozdobę, warto zrobić mniejsze rzeczy, żeby przećwiczyć technikę i zebrać pomysły
Makrama – jak to robić
Plecenie rozpoczynamy od złożenia sznurków na pół, zawiązania pętli mocującej na drewnianej podstawie. Wyjściowo może być sześć sznurków, z których można wiązać specjalny rodzaj węzła, który stworzy płaską lub skręconą formę. W zależności od tego jaki efekt chcemy osiągnąć, ale też od tego, czy jesteśmy początkujący w tej sztuce, można wybrać mniej lub bardziej skomplikowaną formę.
Jak wyplatać makramę: zasady wiązania węzłów płaskich
Wyplatanie warto zacząć od przećwiczenia podstawowego węzła. Potrzebujesz dwa sznurki o długości 50 cm. Złóż je na pół. Umocuj na małym kółku węzłem mocującym (może wyjdzie z tego breloczek do kluczy). W ten sposób masz cztery odcinki sznurka w jednej linii. Chwyć w palce dwa wewnętrzne sznureczki, przepleć nad nimi zewnętrzny lewy. To samo zrób z zewnętrznym prawym. Zaciśnij węzeł. Powtórz do momentu, kiedy uzyskasz odpowiednią długość.
Bardzo dobrym pomysłem jest wykonanie mniejszych i łatwiejszych ozdób techniką makramy. Z zielonego lub czerwonego sznurka szybko wykonasz ozdoby świąteczne, które możesz zawiesić na choince, w oknie lub na stroiku. Do takich ozdób nie będziesz potrzebować dużo sznurka. Wystarczą końcówki i resztki kolorowych sznurków.
Technika plecionego sznurka to świetny patent na robienie breloczków do kluczy albo podkładkę pod szklankę lub kubek oraz drobnych zawieszek, które mogą być świetnym pomysłem na drobne upominki dla rodziny i przyjaciół z różnych okazji. Do tego nie będziesz potrzebować dużo czasu i wykorzystasz resztki sznurka, które zostały ci z robienia większych dekoracji.
Idąc dalej tropem ozdób wykonanych tą znaną od starożytności techniką plecenia, coś dla miłośników stylu boho i stylowych detali, ale nie tylko może być poduszka, bieżnik na stół albo nawet mały chodnik. Potrzebny będzie mały patyk, sznurek i wprawne ręce. Tego rodzaju użytkowe dekoracje najlepiej robić z białego sznurka, które pięknie podkreślą rustykalny charakter wnętrza, dodając mu elegancji i wyrafinowania.
Jakich narzędzi potrzebujesz do zrobienia makramy
Sznurek: różne grubości i kolory w zależności od tego, co planujesz wyplatać: im cieńszy sznurek tym misterniejszy, ale też bardziej pracochłonny splot, drewniane koraliki, kółka do mocowania, patyczki lub listewki, nożyczki oraz specjalnego grzebienia do układania splotów. Im częściej będziesz praktykował, tym więcej pomysłów i rozwiązań do ciebie przyjdzie. Może nawet zaczniesz rozdawać swoje dzieła w prezencie albo nawet sprzedawać?
Tekst: MW
Zdjęcia: Shutterstock
Zobacz także: Zrób to sam: choinka z szyszek
Zobacz także: Zrób to sam: lampiony ze słoików