Jak samodzielnie odnowić stół?
Zrób to samTrendy się zmieniają, a moda na stare meble z duszą wciąż trwa i nic nie wskazuje na to, żeby miała przeminąć. Wręcz przeciwnie – wnętrza urządzone w stylu vintage są teraz bardzo na czasie, a odwiedzanie targów staroci i wyszukiwanie perełek na internetowych aukcjach, stało się ostatnio ulubionym zajęciem wielbicieli oryginalnych wnętrz.
Piękny mebel można kupić w każdym sklepie, ale jeśli uda nam się upolować prawdziwy rarytas, w dodatku za okazyjną cenę, satysfakcja murowana. Za co kochamy stare meble? Za ich niepowtarzalny czar, charakter i historię. Nie każdy jednak mebel da się od razu po zakupie wstawić do mieszkania. Niektóre wymagają odświeżenia. Jeśli nie są bardzo zniszczone i nie wymagają pomocy profesjonalisty, możemy zrobić to sami. Warto włożyć trochę wysiłku i podarować im drugie życie.
Co jest potrzebne, żeby odnowić stary stół?
Przed kupnem należy dokładnie obejrzeć mebel z każdej strony. Może okazać się, że drewno, z którego jest zrobiony jest spaczone, albo co gorsza nadgryzione przez korniki. Czasem lepiej zrezygnować z takiej okazji niż sprowadzić do domu małe szkodniki. Jeśli masz pewność, że mebel jest zdrowy, zastanów się co będzie ci potrzebne do przeprowadzenia prac. Do oczyszczenia stołu z kurzu, brudu i dawnych powłok z pewnością przyda się zwykła miotełka i szmatka, a do trudno dostępnych miejsc pędzel z miękkiego włosia.
Zanim przystąpisz do malowania niezbędne będzie zdjęcie starych warstw lakieru czy farby. Przyda się do tego szlifierka, a jeśli takiej nie masz kilka arkuszy papieru ściernego o różnej strukturze – od bardzo drobnej do dosyć grubej, ziarnistej. Do malowania wybierz pędzel lub wałek – wielkość zależy od gabarytu stołu – jeśli jest rzeźbiony może przydać się mniejszy pędzelek, którym naniesiesz farbę na mniejsze detale. Jeśli decydujesz się na woskowanie lub olejowanie stołu niezbędna będzie miękka szmatka do polerowania. Podczas renowacji może unosić się w powietrzu sporo pyłu, dlatego warto zaopatrzyć się w okulary ochronne i i maskę przeciwpyłową na usta i nos.
Gdzie najlepiej przeprowadzać renowację starego stołu?
Miejsce jest bardzo ważne. Nie polecamy robić tego w domu lub w mieszkaniu, zwłaszcza jeśli znajdują się w nim dzieci lub zwierzęta. Nawet naturalne środki używane do renowacji mogą działać drażniąco na skórę i drogi oddechowe. Latem na pewno będzie łatwiej to zrobić. Możesz wynieść stół do ogrodu, albo na taras. Świetnym miejscem będzie garaż, jeśli nim dysponujesz. Ważne, żeby był stały dopływ świeżego powietrza. Podczas szlifowania na pewno będzie unosiło się sporo pyłu, jeżeli więc z konieczności musisz zrobić to w miejscu, w którym przebywasz na co dzień, otwórz szeroko okna i zabezpiecz meble i sprzęty foliami – to ułatwi ci potem sprzątanie.
Renowacja stołu krok po kroku
Zacznij od usunięcia starych powłok – farby, lakieru, uszkodzonego forniru. Jeśli stół zrobiony jest z litego drewna i ma ładny rysunek słojów, warto go podkreślić. W tym celu konieczne będzie zdjęcie wszystkich warstw zabezpieczających. Jeżeli chcesz tylko odświeżyć blat i pomalować go kryjącą farbą, wystarczy wyczyścić nadkruszone warstwy tak aby uzyskać gładką powierzchnię. Lakier usuniesz szlifierką lub kostkami z papierem ściernym. Można je kupić w każdym sklepie budowlanym.
Nieco ostrożniej podejdź do stołu z litego drewna – ten szlachetny materiał jest trwały, ale też bardzo delikatny – uważaj, żeby go nie zarysować. Zacznij od papieru o niskim granulacie, np. 100 i zwiększaj go stopniowo, aż uzyskasz zamierzony efekt. Jeszcze większą ostrożność zachowaj przy fornirze – te cienkie płachty naturalnego drewna naklejane na powierzchnię mebla łatwo ukruszyć lub po prostu zedrzeć – działaj z wyczuciem używając bardzo drobnego papieru ściernego. Po oczyszczeniu usuń dokładnie pył ze wszystkich zakamarków. Jeśli widzisz w stole niewielkie ubytki wypełnij je masą szpachlową pamiętając, że powinna być ona w kolorze jak najbardziej zbliżonym do koloru stołu. Jeśli ubytki są w widocznych miejscach musisz liczyć się z tym, że stół trzeba będzie pomalować farbą kryjącą, tak żeby je zamaskować.
Ostatnim etapem prac przy odnawianiu stołu jest zabezpieczenie drewna. Użyj środków konserwujących w zależności o tego jaki efekt chcesz uzyskać. Jeśli kryjący, polecamy wypróbować farbę kredową – da przyjemne w dotyku, matowe wykończenie. Łatwo się ją nakłada, szybko schnie i nie wymaga tak dokładnego oczyszczania mebla. Z tych względów stała się ostatnio bardzo popularna jako środek wykończeniowy do mebli w stylach vintage, shabby chic, prowansalskim.
Jeśli jednak kochasz naturalne drewno z jego pięknym rysunkiem, którym warto się pochwalić, użyj środków, które dobrze zabezpieczą stół przed szkodliwymi czynnikami. Świetnie sprawdzą się lakiery (staraj się wybierać te ekologiczne, najmniej szkodliwe dla otoczenia), naturalne woski i oleje. Te ostatnie nakładaj w kilku warstwach – odczekaj aż przeschną i nakładaj kolejną. Na koniec wypoleruj stół miękką szmatką.
Jak widzisz nie taki diabeł straszny jak go malują. Renowacja starego stołu wcale nie jest trudna. Warto poświęcić na nią kilka godzin, żeby cieszyć się pięknym meblem z historią.
Tekst: JK
Zdjęcia: Shutterstock
Zobacz także: Jak szybko i łatwo zmienić obicie fotela?