Jadalne ozdoby choinkowe – ciasteczka bożonarodzeniowe jako dekoracje świąteczne
Zrób to samUważaj na bombki, nie bierz do rąk, bo potłuczesz! Niby choinka jest dla maluchów, w końcu to one wierzą, że Mikołaj położy pod gałązkami prezenty, ale odstrojona w szklane bańki, brokaty i świecące sznury włączone do prądu robi się niedotykalska.
Słodki pomysł na świąteczne ozdoby
Zamysł jest prosty – w tym roku to dzieci ozdabiają świąteczne drzewko. Niech będzie słodkie i pachnące białą czekoladą, goździkami, cynamonem, kardamonem, pomarańczami. Przecież smakołyki na choince to nic nowego.
Powrót do tradycji – jadalne dekoracje choinkowe
Zanim pojawiły się bombki, wśród igieł wieszano jabłka, srebrzone orzechy, pasiaste lizaki, cukierki-sopelki i piernikowe serca. Łakocie miały znaczenie symboliczne (jabłka w nowym roku zapewniały zdrowie i urodę, a orzechy przynosiły siłę i bogactwo). Poza tym sprawiały, że choinka cały czas była najważniejszym świątecznym gościem. Każdy chciał skubnąć coś pysznego. Przygotowywanie smakowitych ozdób to bardzo miłe zajęcie podczas adwentu.
Słodkie ozdoby choinkowe – co się przyda?
Biała czekolada i lukier nadają się do takiej zabawy wyśmienicie. Wzory najlepiej malować na kraciastych andrutach lub cieniutkich jak opłatek oblatach. Wzorki najlepiej wyrysować cukrowymi pisakami. Wcześniej należy je potrzymać w gorącej wodzie, lepiej malują.
Kształty wytniecie foremkami do kruchych ciastek. Najlepsze są te ze stali, bo mają ostre krawędzie i andrut się nie pokruszy. Chociaż nawet jeśli pęknie, to przecież można go zjeść i wziąć następny. Nie znalazłam foremki w kształcie ptaszka, więc wycięłam go nożyczkami – też się udało.
Czego jeszcze potrzebujecie? Kolorowych przypraw. Piękne gwiazdki wyszły nam z malutkich czerwonych papryczek, liści laurowych, pestek dyni, anyżu; jeżyk ma kolce z goździków; wiewiórka futerko ze słodkiej papryki; księżyc złocisty blask z kurkumy. Ładnie wyglądają kolorowy pieprz i ziele angielskie.
Jak dekorować pierniki lukrem, a jak czekoladą?
Białą czekoladę trzeba rozpuścić w kąpieli wodnej. Im wolniej, tym lepiej – żeby się nie zwarzyła. Pokruszoną włóżcie do metalowego garnuszka i wstawcie do rondla z wrzątkiem. Jeśli zacznie zasychać na brzegach naczynia, dodajcie trochę masła i kapkę mleka (cały czas energicznie mieszajcie).
Lukier można kupić gotowy albo zrobić w domu. Z torebki cukru pudru i filiżanki letniej wody (dodawajcie ją po trochu, lukier musi mieć konsystencję bardzo gęstej śmietany) wyjdzie cała miseczka. Czas? Najwyżej dwie minuty.
Czekoladę nakładajcie inaczej niż lukier. Wciśnijcie foremkę w andrut, ale nie wycinajcie, tylko wlejcie do środka cienką warstwę czekolady. Potem układajcie na jeszcze ciepłej masie wzory, następnie ozdoby razem z metalowymi foremkami włóżcie do lodówki. Gdy czekolada zastygnie, możecie delikatnie wycisnąć palcami z formy swoje gwiazdki, serduszka i choinki, nawlekać na sznureczki i wieszać na drzewku.
Lukrem smarujcie wafelki tak jak masłem, najlepiej niewielkim nożem. Jeśli powierzchnia gwiazdki czy serduszka ma być szklista, kapnijcie kroplę wody i rozsmarujcie tępą krawędzią ostrza. Jeżeli chcecie ponaklejać na masie cukrowej jakieś pestki, kolorowe pieprze lub liście laurowe, wygładzanie nie jest konieczne. Smacznego!
Tekst i stylizacja: Anna Ozdowska Zdjęcia i stylizacja: Małgorzata Sałyga, Mariusz Purta
Zobacz także:
Świąteczny dom – wybieramy najpiękniejsze ozdoby bożonarodzeniowe