Jak skompletować spójną zastawę stołową na wyjazdy? 10 patentów
Styl życiaKompletowanie zastawy stołowej na wyjazdy wymaga odpowiedniego przemyślenia. Ważne jest to, aby była ona praktyczna, funkcjonalna, a jednocześnie estetyczna. Dowiedz się, jak skompletować spójną zastawę na wyjazd!
Określ rodzaj wyjazdu
Wybierasz się na biwak, camping lub inny wypad na świeżym powietrzu i chcesz zabrać ze sobą zastawę stołową? Odpowiednio to przemyśl, aby zabrać wszystko to, co niezbędne – ale bez zbędnego obciążenia. Jest to szczególnie ważne jeśli podróżujesz z ograniczonym bagażem. Na początek określ więc rodzaj wyjazdu – zastawa stołowa na biwak lub camping będzie się różnić od tej, którą zabierzesz na luksusowe wakacje w wynajętym domu. Weź pod uwagę także to, ile osób zabierasz ze sobą i jak długi będzie wyjazd.
Zastawa stołowa na wyjazdy musi być trwała i odporna na warunki zewnętrzne, takie jak zmienne temperatury czy wilgoć. Możesz więc zdecydować się na naczynia wykonane ze stali nierdzewnej, która jest bardzo trwała i odporna na korozję, a także łatwa do czyszczenia. Alternatywą są naczynia wykonane z tworzyw sztucznych, które są lekkie, nietłukące i łatwe do transportowania. Bardzo solidne i łatwe do czyszczenia są także emaliowane naczynia – mogą być jednak dość ciężkie do transportowania.
Zastawa na wyjazd – co zabrać ze sobą?
Kompletując zastawę stołową na wyjazdy, warto skupić się na minimalizmie i wielofunkcyjności. Niezbędne będą z pewnością talerze turystyczne (zarówno płaskie, jak i głębokie) oraz miski. Podstawowym wyposażeniem są dla wielu także kubki turystyczne. Warto wybierać modele ze stali nierdzewnej, silikonowe lub z tworzywa sztucznego, które są lekkie i odporne na uszkodzenia. Dużą zaletą takiego kubka będzie izolacja termiczna, dzięki której napój będzie długo utrzymywał temperaturę.
Do spożywania posiłków przydadzą się także sztućce. Sztućce turystyczne to zestawy składające się z noża, widelca i łyżki. Zazwyczaj są one wykonane z takich materiałów jak stal nierdzewna, plastik lub tytan. Ciekawą alternatywą mogą być też zestawy wielofunkcyjne tak zwane 3w1 lub 4w1 – w których na przykład łyżka łączy się z widelcem, a nóż jest składany. To bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które dysponują ograniczoną przestrzenią.
Przydatne akcesoria
Jeżeli zamierzasz gotować na otwartej przestrzeni, to przydać Ci się może niewielki, składany garnek turystyczny, w którym będziesz mógł przygotować posiłek dla kilku osób. Alternatywą może być też patelnia z nieprzywierającą powłoką, która jest łatwa w czyszczeniu. Nie zapominaj także o zabraniu ze sobą pokrywki do garnka i patelni. Pokrywka może bowiem przyspieszyć gotowanie i ułatwić zachowanie ciepła w naczyniu.
Na biwaku czy campingu praktyczne mogą się też okazać takie akcesoria jak jednorazowe serwetki do przecierania rąk i naczyń, a także małe zestawy ulubionych przypraw do gotowania. W utrzymaniu porządku z pewnością pomoże Ci gąbka i płyn do naczyń oraz ręcznik do ich osuszania. Zadbaj też o środowisko, zabierając ze sobą z domu worki do segregacji odpadów.
Artykuł sponsorowany